Znepokojujú vás žlté a vypuklé škvrny na očných viečkach? To je dobre, je to istý príznak vážnej choroby, ktorý treba včas odstrániť!

Ak si všimnete žlté škvrny na horných alebo dolných viečkach v blízkosti oka, to znamená, že nechodíte ku kozmetičke. Nemusíte eliminovať túto škaredú chybu, ale odstrániť príčinu jej výskytu. Podľa štúdie publikovanej v British Medical Journal existuje prepojenie medzi ochorením srdca a žltými značkami, ktoré majú tiež vedecký názov – xanthelas.

Spojenie medzi xantelasmom a srdcovým ochorením

Xantéza sa môže vyskytnúť u mužov aj u žien a častejšie sa vyskytujú po dosiahnutí veku 40 rokov. Štúdie preukázali, že tieto žlté plaky sú depozície cholesterolu. Nezasahujú, neovplyvňujú kvalitu videnia, sú mäkké a bezbolestné, takže ich veľa ľudí ignoruje.

Niektorí radšej odstránia xantelasmy, pretože nie sú veľmi estetické, ale ani si nemyslia, že je to taký dôležitý signál tela. To je dôvod, prečo aj po odstránení také závady xanthelasmi sa znovu objavia, ako by to pripomínalo, že bude treba aby ste odstránili všetky problémy a začali liečiť príčinu.

Vedecký výskum vzťahu medzi výskytom xantelasmu a ochorením srdca

Sú najzaujímavejšie dánske štúdie (Copenhagen Urban Heart Study) založené na štúdii korelácie medzi xanthelasmátmi a srdcovými chorobami. Výskumný tím v čele s profesorom Tibyeargom-Hansenom zahŕňal 12.745 ľudí vo veku 20 až 93 rokov, ktorí nemali koronárnu chorobu srdca. Účastníci sa zmenili od roku 1976 do roku 2009. Vo všetkých vekových skupinách sa riziko vzniku infarktu, srdcových ochorení a úmrtia významne zvýšilo s príchodom xantézy.

Muži majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku ochorení srdca

Muži sú vo svojej podstate viac náchylní na rozvoj srdcových ochorení. Štúdia zistila, že muži vo veku od 70 do 79 rokov boli vystavení najvyššiemu riziku s 12% nárastom rizika s príchodom xantelasmu. U žien je toto percento oveľa nižšie – 8%. Keďže ženy sú menej vystavené riziku vzniku srdcových ochorení, xanthelasmata majú v tejto skupine veľkú prediktívnu hodnotu.

Rokov výskumu preukázali, že xanthelasma sú prediktory chorôb, ako je riziko srdcového infarktu, ischemická choroba srdca, ťažkou aterosklerózou a smrť, nezávisle na ostatných rizikových faktorov, ako je fajčenie, vysoký krvný tlak, cholesterol a obezity.

Čo mám robiť?

Ak na hornom alebo dolnom viečku uvidíte žlté stopy, je čas navštíviť lekára. Včasná reakcia zabráni vážnym následkom. Dávajte si pozor na signály, ktoré vaše telo posiela!

ZDROJ:FITHACKER.RU

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>