Zlaté rady pre dobrý spánok, nech sú vaše noci pokojné a rána veselé

Nespavosť môže vážne ohroziť vaše zdravie. Rozhodne ju nepodceňujte. Nespavosť, alebo inak insomia, je veľmi častá choroba, spojená s ťažkosťami pri zaspávaní, udržaní spánku, alebo so spánkom, ktorý neosvieži.

Ako sa im vyvarovať? Určite si dávajte pozor na:

  • faktory životného prostredia (nepohodlie, hluk, prílišné teplo alebo chlad, okolnosti spôsobujúce alebo zvýšujúce stres)
  • alkohol a stimulujúce látky v potravinách (kofeín)

Tieto faktory vášmu spánku totiž určite nepomôžu a jeho kvalitu len zhoršia. Najzdravší spánok a teda optimálny čas naň je osem hodín. Počas týchto hodín sa vaše telo dokáže zregenerovať. Lekári a psychológovia taktiež radia zaspať medzi 22.00 a 23.00 hodinou večer. Vtedy máte zaručený tvrdý a zdravý spánok. 


Ráno bude oveľa lepšie!

Chcete sa prebúdzať oddýchnutí a zrelaxovaní? Doprajte svojmu telu:

  • správnu posteľ a správny matrac,
  • pred spaním si vyvetrajte,
  • odstráňte zo spálne všetko, čo vám pripomína prácu,
  • v spálni sa nemá ani čítať, ani jesť,
  • choďte spať každý deň v približne rovnaký čas, a to aj vtedy ak máte ďalší deň voľno,
  • správne stravovanie, a to najmä teraz počas horúcich dní a noci, dbajte teda hlavne na večeru – doprajte si napríklad avokádo, banán alebo orechy, ktoré pôsobia ukľudňujuco na nervový systém a vyvarujte sa ťažkým jedlám.
  • počúvajte svoje telo – každý má svoj vlastný biorytmus,
  • šport pomáha zaspať – aktívne športovanie udržuje vo forme a zlepšuje prekrvenie. Mierne cvičenie dve hodiny pred spaním Vaše telo unaví, a tak rýchlejšie zaspíte. Šport uvoľní telo a oslobodí myseľ. Je veľmi dôležité, aby cvičenia boli primerané úrovni telesnej kondície. Výborne je zacvičiť si večer jogu.

Pre tých, ktorí sa cítia byť menej fit, je aj večerná prechádzka postačujúca. Nezabudnite, že telo sa po cvičení potrebuje regenerovať. Zlepšenie krvného obehu a výkonu srdca, ako aj rast svalov neprebieha počas športu, ale v priebehu spánku, ktorý po ňom nasleduje. Takisto sa aj imunitný systém zosilňuje emisiou hormónov v spánku.

Mávate problém so spaním? Skúste vyskúšať uvedené rady a verím, že pomôžu a držíme vám prsty!

ZDROJ:kobieta.interia.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>