Žihľava má nádherné vlastnosti! Aké choroby lieči?

Žihľavka je populárna burina, ktorá však má nezvyčajné vlastnosti. V medicíne sa dlhodobo používa vďaka svojim výživovým hodnotám a liečebným schopnostiam.

V minulosti sa v domoch žihľavy varila polievka, pripravili sa oplachy na vlasy a pridáva sa aj do krmiva pre zvieratá. Najbežnejšou surovinou z nj čaj, v ľudovom liečiteľstve sa denne používa na zvýšenie imunity. Rovnako dobrým riešením je aj var, ktorý pri dlhodobom používaní pomáha v boji proti stresu, zmierňuje príznaky alergie, pomáha odstraňovať prebytočnú vodu z tela. Žihľava je reálna baňa látok, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho tela.

Prostata

Pri liečbe prvej a druhej fázy hypertrofie prostaty sa odporúča používať žihľavu. Je veľmi nápomocná pri súvisiacich poruchách močenia. Lektín a polysacharidy obsiahnuté v jeho koreni sú zodpovedné za zmiernenie symptómov hypertrofie prostaty.

Trávenie

Čerstvá žihľava alebo z nej pripravená káva uľahčuje metabolizmus a zlepšuje chuť do jedla. Má priaznivý vplyv na pečeň, žalúdok, pankreas a čistí tráviaci systém. Môžeme ho použiť aj v priebehu hnačky.

Anémia

Pozitívne ovplyvňuje tvorbu červených krviniek, je schopná zodpovedaťprípravkom železa. Takéto vlastnosti sú užitočné pri liečení anémie, ako aj slabosti.

Alergie

Tyrozínové deriváty prítomné v hanbe vykazujú antihistaminickú aktivitu. Vďaka tomu môžeme pri alergických ochoreniach používať žihľavu.

Koža

Zábaly s listou žihľavy sa používajú pri liečbe rôznych kožných ochorení, ako sú abscesy, vredy a akné. Vďaka svojim baktericídnym vlastnostiam sa môže tiež použiť na zápal pri zápale dolných močových ciest, ústnej dutine.

Opuch

Nettle čaj pomáha pri odstraňovaní prebytočnej vody z tela. Tento nápoj je vhodný najmä pre starších ľudí a tehotné ženy, ktoré nemôžu používať silnejšie prípravky. Okrem toho má čaj pozitívny vplyv na dojčenie .

Bolesť

Výskum britských vedcov potvrdzuje analgetické vlastnosti žihľavy. Bolesť v chrbtici a v iných orgánoch pohybe sú najčastejšie v dôsledku zvýšenej hladiny kyseliny močovej v krvi. Použitie žihľavy znamená, že je rýchlo vylúčený . Ľudová medicína dlhodobo používa listy žihľavy ako prostriedok na zmiernenie bolesti.

Ďalšie vlastnosti žihľavy sú:

  • Zníženie cholesterolu
  • Zníženie krvného tlaku
  • Podpora liečby obličkových kameňov
  • Zmiernenie ochorení reumatických ochorení a artritídy
  • Liečba rán
  • Zmiernenie zápalu močových ciest (aj oligúria)

Sirup zo žihľavy

Na jeho prípravu potrebujeme:

  • 1 kg čerstvých listov žihľavy
  • 2 litre vody
  • 200 g cukru
  • voliteľná citrónová šťava

príprava:

Mladé listy umyť, hodiť do hrnca a zalejeme vodou. Varte asi 60 minút bez varu. Po tejto dobe, kmeň listy a pridajte cukor (môžeme tiež pridať citrónovú šťavu). Varte asi 10 minút (aby sa cukor rozpustil). Hotová šťava sa naleje do fliaš alebo pohárov a pasterizuje sa asi 30 minút. Môžeme piť sám alebo pridať do čaju. Hotová šťava by sa mala skladovať na tmavom mieste, nie dlhšie ako pol roka.

ZDROJ:kobieceinspiracje.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>