Zbožňujete sviečky? A zamysleli ste sa niekedy nad tým, či vám vaše obľúbené sviečky neničia zdravie?

Je to opäť to ročné obdobie – teplota klesá, daždivé počasie zapadá a všetko, čo chcete urobiť, je pritúliť sa dovnútra peknou vonnou sviečkou.

Láska národa k sviečkam by však mohla poškodiť životné prostredie a spôsobiť škody na našom tele v dôsledku nebezpečných toxínov, ktoré uvoľňujú. Pozitívnym krokom začiatkom tohto roka Michael Gove (ktorý bol v tom čase ministrom životného prostredia) povedal, že výrobcom sviečok bude povedané, aby znížili emisie vo svojich vonných sviečkach.

Našťastie nie všetky sviečky sú škodlivé – takže je dobré sa vysporiadať s tým, čo je čo.

Prečo sú sviečky nebezpečné?

Celkom to všetko spadá do jednej zložky. Väčšina vonných sviečok obsahuje parafínový vosk, ktorý je získaný z ropy, uhlia alebo bridlicového oleja. Po spálení parafínový vosk uvoľňuje toxické látky do ovzdušia vrátane acetónu, benzénu a toluénu – všetky známe karcinogény. Nielenže poškodzujú životné prostredie, ale aj naše zdravie.

Jedna štúdia na Štátnej univerzite v Južnej Karolíne zistila, že parafínové voskové sviečky vydávajú škodlivé výpary spojené s rakovinou pľúc a astmou, hoci vedci tvrdia, že to bude trvať roky pravidelného používania, aby bolo významným zdravotným rizikom.

Bohužiaľ, zlé správy tam nekončia

Parafínové sviečky tiež produkujú pomerne malé množstvo sadzí – čiernych látok spôsobených blikajúcim plameňom – ​​a keď sú sadze vo vzduchu, môžu sa vdychovať. Podľa štúdie uverejnenej v príručke MSD Manual sa tieto častice môžu dostať do najhlbšej hĺbky pľúc, ako aj do dolných dýchacích ciest a alveol – a to neznie príliš zdravo. Napriek rizikám majú značky tendenciu používať parafín, pretože je lacnejší ako iné typy vosku. Pomáha tiež vytvárať silnejšiu vôňu ako prírodné vosky.

Už v marci sa Douglas Booker z National Testing Quality Services (NAQTS) podelil o svoje myšlienky s Daily Mail a povedal: „Keď pália vonné sviečky, vydávajú malé častice, také malé, že ste ich mohli zmestiť na tisíc cez jediné ľudské vlasy. „Problém s takými malými časticami je v tom, že sa môžu dostať do krvného obehu a boli spojené s krátkodobými aj dlhodobými zdravotnými problémami vrátane astmy a kardiovaskulárnych chorôb.“

Sú všetky sviečky toxické?

Krátka odpoveď znie: nie, čo bude pre mnohých ľudí hudba – trik spočíva v tom, že si vyberieme prírodné sviečky vyrobené z obnoviteľných zdrojov.

Sviečky zo sójového vosku sú skvelou alternatívou, pretože neobsahujú toxické znečisťujúce látky a produkujú podstatne menej sadze ako parafínový produkt. Tieto sviečky nehoria tak horúco ako sviečky parafínového vosku, ale horia pomalšie, takže zvyčajne vydržia o 30 až 50% dlhšie. Je potrebné zdôrazniť, že zatiaľ čo sójové sviečky sa môžu javiť ako ekologická alternatíva, stále sú vedľajším produktom sójového priemyslu – ktorý má rastúce obavy z odlesňovania a jeho používania pesticídov a hnojív.

Sviečky včelieho vosku sú ďalšou možnosťou. Môžu pomôcť vyčistiť vzduch, zatiaľ čo horia, pretože sa hovorí, že uvoľňujú záporné ióny – ktoré odstraňujú peľ, spóry plesní, baktérie a vírusy. Majú tiež tendenciu horieť dlhšie ako parafínové aj sójové sviečky. Aj keď – ako už názov napovedá – tieto sviečky by neboli vhodné pre vegánov. Niektoré ďalšie voskové výrobky sa tiež vyrábajú z minerálov a zeleniny a pri horení majú tendenciu uvoľňovať do vzduchu menej častíc.

High street značky ako Jo Malone používajú tieto druhy ingrediencií vo svojich sviečkach, ale často prichádzajú so statnou cenovkou. Je tiež dôležité uvedomiť si, ako sa sviečky vyrábajú tak, aby voneli pekne. Prírodné vône sa vyrábajú z éterických olejov získaných z rastlín a kvetov, zatiaľ čo syntetické vonné látky sú vyrobené človekom, zvyčajne z chemikálií na báze ropy. To znamená, že ste opäť vystavení nebezpečným toxínom.

Nathalie Allard, zakladateľka spoločnosti na výrobu organických sviečok Petits Rituels , uviedla: „Pre éterické oleje neexistujú žiadne riziká (pokiaľ ich nevdychujete v koncentrovanej forme). „Akonáhle sú prírodné oleje vdýchnuté do tela, znovu sa modulujú a pracujú priateľsky.“

Kto je v ohrození?

Každý, kto spáli vonnú sviečku alebo sa nachádza v blízkosti vonnej sviečky, môže byť vystavený riziku vdýchnutia emitovaných častíc. Chemikálie uvoľňované z parafínových sviečok môžu byť obzvlášť škodlivé pre ľudí s dýchacími problémami, ako je napríklad astma. Emma Rubach, vedúca zdravotníckeho poradenstva spoločnosti Asthma UK, pre Metro.co.uk povedala: „Vonné sviečky môžu spôsobiť, že ľudia s astmou budú kašľať, pískať alebo môžu mať dokonca život ohrozujúci astmatický záchvat, pretože silné vône z parfumovaných produktov môžu byť spúšťačom pre odhadovaných 2,5 milióna ľudí s astmou vo Veľkej Británii. “

Aj keď ešte presne nevieme, ktoré chemikálie alebo vône najpravdepodobnejšie vyvolávajú ľudí s astmou, odporúčame ľuďom, aby sa im vyhýbali, ak by si všimli, že viac kašlia alebo majú príznaky, ako je dýchavičnosť okolo vonných sviečok. „Aj keď je ťažké vyhnúť sa aróme sviečok, mohli by ste povedať svojim priateľom a susedom o tom, ako vás ovplyvňujú, a požiadať ich, aby ich nepoužívali, keď ste nablízku. Môžete tiež skúsiť použiť svietniky na batériu, ak chcete vytvoriť upokojujúcu atmosféru bez rizika spustenia útoku. “

Pri kúpe nových sviečok skontrolujte zoznam prísad. Dajte pozor na vonnú sviečku alebo vosk, ktorý bol vonný éterickými olejmi, nie syntetickou vôňou. Nenechajte sa zmiasť „prirodzeným“ označovaním. Odborníci v odbore uviedli, že spoločnosti zaoberajúce sa výrobou sviečok musia zahrnúť iba 51% prírodných prísad, aby produkt nazvali „prírodným“ – zvyšok môže byť syntetický. Horenie sviečok na kratší čas je dobrý spôsob, ako znížiť množstvo častíc poslaných do vzduchu a tiež pomôže udržiavať dobre vetranú miestnosť.

ZDROJ:metro.co.uk

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>