Vedci odporúčajú tento liek na vysoký tlak: Tri kivi denne

Konzumácia jedného jablka denne určite zdraviu prospieva, ale kivi je možno ešte lepšie. Tri kusy denne dokážu údajne dokonca znížiť krvný tlak.

Vyplýva to zo štúdie, ktorú tento týždeň jej autori predstavili v Orlande na stretnutí členov amerického združenia pre srdcové choroby. Vysoký krvný tlak sa považuje za rizikový faktor ochorenia srdca, čo je najčastejšou príčinou úmrtia ľudí.

Vplyvom konzumácia kivi sa zaoberali v osem týždennom výskume vedci pod vedením Mette Svendsen z univerzitnej nemocnice v Osle. Zúčastnilo sa ho 118 ľudí, ktorí mali v priemere 55 rokov a ktorým boli namerané mierne zvýšené hodnoty tlaku.

Lekári účastníkov rozdelili na dve skupiny. Prvá do svojho jedálnička pridala tri kivi denne, druhá jedla jedno jablko. Je známe, že kivi, s chlpatou šupkou a jasne zelenou dužinou, obsahuje účinný antioxidant luteín.

Pri premeraní tlaku po ôsmich týždňoch sa zistilo, že tým, ktorí jedli kivi klesol systolický tlak, teda najvyššia hodnota tlaku krvi v cievach, v priemere o 3,6 milimetra ortuťového stĺpca. Diastolický tlak bol pri tejto skupine tiež nižší, ale v tomto prípade nie je jasné, aký vplyv by na to mohla mať konzumácia kivi. Autori štúdie odporúčajú zopakovať výskum na väčšej skupine.

ZDROJ:fithacker.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>