Vedci dokázali, že existuje 5 vôní, ktoré sú schopné nás liečiť, bez toho aby sme sa napchávali liekmi

Aj v dávnych dobách ľudia používali aromatické oleje. Dnes ich liečebné vlastnosti potvrdzujú vedci.

Šalvia

 Liečivé vlastnosti šalvie boli ľudom známe aj v dávnych dobách. Vtedy bola táto rastlina najrozšírenejšia v stredomorskej a strednej Ázii. Predpokladalo sa, že má antiseptické vlastnosti a pomohla s kŕčmi.
Najnovšia štúdia v roku 2013 potvrdila iba predpovede starších.
Vôňa a nápoj zo šalvie nielenže pomáhajú ženám vyrovnať sa s charakteristickými bolesťami v bruchu, ale tiež zmierňujú stres a tiež zlepšuje pamäť.
Podľa vedcov je to silný antioxidant, ktorý pomáha čistiť telo a zabraňuje vzniku nestabilných molekúl – voľných radikálov, ktoré urýchľujú proces starnutia a spôsobujú rakovinu.
Ale nezabudnite na hlavnú medicínsku múdrosť: „To, čo môže mať prospech, za iných okolností môže byť škodlivé.“ Inými slovami, opatrenie treba dodržiavať.
Šalvia, rovnako ako iný aromatický olej, by sa mal používať dávkovaný – od 15 do 60 minút denne, ale nie viac, inak to spôsobí opačný efekt.
Lekári tiež neodporúčajú vôňu šalvie tehotným ženám – pre svoje telo je to nebezpečné a môže ich tiež zbaviť materského mlieka.
Mäta pieporná
Mäta aplikovali už aj v starovekom Egypte, kde bola výroba aromatických olejov na vysokej úrovni. Listy mäty boli nájdené v pyramídach z roku 1000 pred nl.
Dnes mnohé štúdie dokazujú, že olej z mäty piepornej:
  • zmierňuje bolesť v syndróme dráždivého čreva
  • pomáha pri gastrointestinálnych poruchách
  • znižuje zápal tuberkulózy
Podľa vedeckého článku uverejneného v časopise „Ailment Pharmacology“ od roku 2000, zmes 90 mg mätového oleja a 50 mg kmínového oleja s pravidelným používaním viedla k významnému zlepšeniu u pacientov trpiacich funkčnou disperziou.
Mätový olej pomáha vyrovnať sa so stresom a podľa výskumu lekárov z Bostonskej univerzity zlepšiť pamäť.
 
Pomaranč
Táto vôňa vám môžu robiť skutočný „guru“ odolnosti voči stresu. Niet divu, že sa neustále používa na masáže. Obsahuje špeciálnu zložku linalolu, ktorá znižuje stres a zmierňuje nervový a kardiovaskulárny systém. Vďaka nim sa vôňa citrusov používa ako liek proti bolesti hlavy.
Pomarančová esencia pomáha aj pri akútnom črevnom ochorení – salmonelóze. Potvrdzuje to štúdia publikovaná v časopise Journal of Food Science od roku 2008. Pomarančový olej zabraňuje rastu baktérií Salmonella a je vynikajúcim antiseptikom. Má len jednu nevýhodu – je to silný alergén.
Škorica
Ak nemáte dostatok pozornosti alebo sústredenia, škorica vyrieši tieto problémy. To je obzvlášť užitočné pre vodičov, ktorí po vdýchnutí škoricovej vôni sa upokoja a sústredia lepšie. Uviedli to výskumníci z Wheeling jezuitskej univerzity v Spojených štátoch.
Dodali, že za prítomnosti vône škorice sa reakcia ľudí zrýchlila a motorové zručnosti sa zlepšili. Podľa vedcov toto pozorovanie v budúcnosti pomôže predchádzať rozvoju Alzheimerovej choroby.
Okrem tonizujúcich vlastností je škorica známa svojimi antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Napríklad, vôňa škorice môže zmierniť bolesť hlavy spôsobené chladom, rovnako ako zbaviť všetkých prvých príznakov.
Levanduľa

Každý vie, že levanduľa pomáha vyrovnať sa s úzkosťou, nespavosťou a depresiou. Ale nie každý vie, že levanduľový olej podporuje rast vlasov. Vedci z «The Natural Lieky komplexnej databázy» Research Center povedali, že levanduľa je účinný pri alopecia areata, keď človek stráca vlasy na úzkej časti tela.

Vzhľadom na svoje mierne opojné vlastnosti, levanduľa možno použiť ako liek na bolesť. Toto bolo hlásené výskumníkmi z Isfahan Medical University. Snažili sa znížiť bolesť u detí po tonzilektómii (odstránenie mandlí). Výsledkom je, že deti, ktoré neustále inhalovali vôňu levandule, pocítili menej bolesti ako ostatní pacienti.

Levanduľový olej môže liečiť rany. Ak ho zmiešate s jódom, rana bude liečená oveľa rýchlejšie. Túto skutočnosť uviedli tureckí vedci v publikácii „Komplementárna a alternatívna medicína založená na dôkazoch“.

ZDROJ:fithacker.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>