Tuk v pečeni alebo stukovatenie pečene sú pojmy, nad ktorými by sme sa mali zamyslieť

Pečeň je životne dôležitým orgánom ľudského tela. Preto akékoľvek zlyhanie jeho práce – hrozba pre živobytie človeka. Dnes budeme hovoriť o takej chorobe, ako je obezita pečene, a zistiť, prečo je tuk v pečeni tak nebezpečný pre ľudské zdravie.

Obezita pečene je viac bežná, ako si myslíte. Obezita pečene je veľmi častou chorobou, aj keď s najväčšou pravdepodobnosťou ste o nej nič nepočuli. Obezita pečene sa vyskytuje u každého štvrtého obyvateľa planéty. Existuje oveľa viac ľudí, ktorí trpia týmto ochorením, ako napríklad pacienti s artritídou a cukrovkou v kombinácii. Väčšina z nich však nemá podozrenie na obezitu pečene, pretože choroba sa najčastejšie vyskytuje v miernom stave a nevykazuje sa už mnoho rokov. Ale v budúcnosti to môže byť príčinou veľmi vážnych zdravotných problémov.

Existuje východisko z tejto situácie, opýtate sa? Áno, je tu!

Zmeny životného štýlu, zdravá výživa pomáhajú riadiť priebeh ochorenia, odstraňujú tuk z pečene a obnovujú zdravie tohto veľmi dôležitého ľudského orgánu.

Čo je to táto choroba – obezita pečene?

Pečeňová obezita (synonymá – tučná hepatóza pečene, tučná pečeň) je chronické ochorenie pečene, ku ktorému dochádza, keď sa tuk nahromadí v pečeňových bunkách. Existujú 2 hlavné typy obezity pečene: nealkoholická obezita pečene a alkoholová obezita pečene, ktorá sa tiež nazýva steatohepatitída. Nadbytočný tuk v pečeni môže spôsobiť zmeny v ňom, ktoré zhoršujú jeho výkon. A keďže jednou z hlavných funkcií pečene je vyčistiť krv toxínov, ľudská pohoda sa zhoršuje.

Nealkoholická obezita pečene

Najbežnejším typom tukových pečeňov je nealkoholická obezita pečene. Nadváha a ženská príslušnosť sú priaznivými faktormi pre rozvoj tohto typu obezity. Niektorí ľudia vyvíjajú svoju ťažšiu formu – nealkoholická steatohepatitída. Zvyšuje sa veľkosť pečene, čo môže nakoniec spôsobiť cirhózu pečene, závažné ochorenie, pri ktorom je pečeňové tkanivo nahradené spojivovým tkanivom, rovnako ako rakovina pečene a srdcové ochorenie. Podľa odborníkov je nealkoholická steatohepatitída jednou z hlavných príčin transplantácie pečene. 

Alkoholická obezita pečene

Ľudia, ktorí zneužívajú alkohol, t. Pravidelne prevyšujú normy konzumácie alkoholu (1 dávka alkoholu denne pre ženy a 2 dávky pre mužov), tento typ obezity v pečeni sa často vyvíja. Alkoholická obezita pečene je významným predpokladom pre vznik závažnejších zdravotných problémov. Pri pravidelnom zneužívaní alkoholu je každá šanca zarobiť alkoholickú hepatitídu, cirhózu pečene, zlyhanie pečene a dokonca aj rakovinu pečene.

Mastná hepatóza pečene a jej príznaky

Po dlhú dobu prebieha choroba bez zjavných symptómov. Niektorí ľudia však môžu cítiť bolesť a pocit zlomu v správnom hypochondriu. Tradičná laboratórna diagnostika nemusí túto chorobu odhaliť.  To si vyžaduje špeciálne krvné testy, ktoré sa dajú použiť na stanovenie tuku v pečeni a narušenie jeho práce. Ďalšie diagnostické metódy môžu byť ultrazvuk pečene a počítačová tomografia. V niektorých prípadoch sa vykoná biopsia, keď sa tkanivo pečene odoberie na vyšetrenie najtenšou ihlou. 

Mastná degenerácia pečene a jej liečba

Špeciálne lieky na liečbu obezity v pečeni neexistujú, ale osoba je schopná nezávisle kontrolovať priebeh tejto choroby a dokonca ju zbaviť. Najdôležitejšou vecou je zmeniť spôsob života, ktorý viedol k tejto chorobe.

Strata hmotnosti a obezita pečene

Nadváha je hlavnou príčinou obezity pečene. Ak máte nadváhu, vypracujte program na normalizáciu váhy u svojho lekára, ktorý zahŕňa najmä zdravé nízkokalorické potraviny a primeranú fyzickú aktivitu, najmä ak ste sedení. Bez zdravotného poškodenia môžete stratiť každý týždeň až kilogram hmotnosti. Dávajte pozor na skutočnosť, že rýchla strata hmotnosti môže zhoršiť priebeh choroby, ďalej zvyšovať hromadenie tukov v pečeni. 

Fyzická aktivita a tukové pečeň

Hranie športu aj vo forme jednoduchej dennej gymnastiky je dôležitou podmienkou normalizácie hmotnosti. Rýchla prechádzka aspoň 150 minút týždenne pomáha odstrániť tuk v pečeni. Odmietanie zlých návykov je dôležitou podmienkou pre zotavenie pečene. V prípade alkoholickej obezity pečene je najdôležitejšie odmietnuť používanie alkoholických nápojov. Možno to nebude jednoduché, ale výhody tohto kroku sú obrovské.

Súbežná liečba

Nezabudnite na sprievodné ochorenia, ktoré môžu spôsobiť ukladanie tukov v pečeni. Poraďte sa so svojím lekárom o prerušení liečby, ktoré môže spôsobiť nahromadenie tukov v pečeni. 

Chráňte pečeň pred hepatitídou

Na ochranu pečene musíte byť očkovaný proti hepatitíde A a hepatitíde B, chrípke a chorobám spôsobeným pneumokokovou infekciou. Ak užívate akýkoľvek nový liek, vitamín alebo výživový doplnok, poraďte sa so svojím lekárom. Dokonca aj lieky, ktoré nie sú určené na predaj, môžu výrazne napomáhať pečeni a pomôcť akumulovať tuky v pečeni.

Prevencia obezity pečene

Zdravý životný štýl mnohokrát znižuje pravdepodobnosť obezity v pečeni. Fyzická aktivita, strava s pravými tukami, bohatá na zeleninu, ovocie, celozrnné obilniny, ktorá obmedzuje spotrebu alkoholických nápojov, pomôže zachovať zdravie pečene a zabráni nahromadeniu tukov v pečeni. Okrem toho znižuje riziko obezity, cukrovky, srdcových ochorení a krvných ciev.

Obezita pečene v dôsledku jej častého asymptomatického – veľmi zákerného ochorenia. Ak existujú predpoklady pre vývoj tejto patológie, okamžite konať. A začnite konzultáciou s lekárom!

ZDROJ:headinsider.net

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>