Trápia vás otravné malé biele bodky na tvári. Čo sú vlastne zač a ako sa ich zbaviť?

Niekedy nás prekvapia niektoré kožné chyby, ktoré si absolútne nechcete vidieť, aj keď nie sú vôbec nebezpečné. Viacnásobné milia (milia) alebo mliečne škvrny (cysty) sú malé belavé cysty, ktoré vyzerajú ako malé móly na tvári. Vyskytujú sa u ľudí akéhokoľvek veku a následne predstavujú pre nich významný estetický problém.

Biele bodky, ktoré poznáme pod ľudovým názvom „krupička“ patrí medzi najčastejšie problémy s pleťou. Odborne sa tieto bodky nazývajú mílie a najčastejšie sa objavujú u bábätiek. Nie sú však výnimočné ani u dospelých, ktorí sa často trápia s ich odstránením.

Viete, ako tieto bodky vznikajú?

Krupička alebo milie vznikajú ako drobné cysty na koži po nahromadení kreatínu. Ten sa zvyčajne nahromadí v okolí vlasového korienka alebo korienka chĺpku. Kreatín sa však nachádza v púzdre, takže ho nie je možné vytlačiť. Ak sa chcete mílií zbaviť, je potrebné zájsť ku kožnému lekárovi alebo ku kozmetičke. Odborník totiž míliu tenkou ihlou prepichne a nahromadený kreatín jednoducho vytlačí.

Zaujímavosťou je, že odborníci na dermatológiu dodnes presne nevedia, čo spôsobuje vznik mílií a prečo sa najčastejšie vyskytujú u novorodencov. Podľa niektorých lekárov vznikajú v dôsledku pôsobenia matkiných hormónov. U dospelých sa za jednu z príčin vzniku považuje spálenie sa na slnku, ale tiež používanie krémov s obsahom steroidov, či podstupovanie laserového ošetrenia pleti.

Napriek tomu, že tieto biele bodky nebolia a nezapaľujú sa, mnohí ich považujeme za estetický problém. V niektorých prípadoch na ich odstránenie treba laser či dokonca chirurgický zásah. Dôležité však je, neodstraňovať si ich doma a nesnažiť sa ich vytlačiť, môžeme si totiž privodiť nepekné jazvičky.

ZDROJ:headinsider.net

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>