Toto sú prvé príznaky rakoviny pečene – nepodceňujte ich!

Rakovina pečene je ochorenie, ktoré predstavuje 7% všetkých druhov rakoviny na celom svete. Vyskytuje sa trikrát častejšie u mužov ako u žien. Každý rok sa diagnostikuje 750 000 nových prípadov. Nie je potrebné podceňovať prvé príznaky tohto ochorenia. 

Včasná detekcia poskytuje dobrú šancu na zotavenie. Preto by sme dnes chceli upozorniť na túto tému a upozorniť na príznaky, ktoré by vás mali viesť k návšteve lekára a vykonať príslušné vyšetrenia.

Včasné príznaky rakoviny pečene

Riziková skupina zahŕňa ľudí, ktorí majú chronickú hepatitídu B alebo C. Ľudia, ktorí majú ochorenie pečene alebo cirhózu, majú tiež vyššie riziko vzniku rakoviny pečene. Fajčenie tiež zvyšuje riziko ochorenia. U žien môže byť faktorom výskytu aj dlhodobé užívanie estrogénov.

Bohužiaľ, na začiatku môžu byť príznaky tohto ochorenia podceňované. nie sú charakteristické. Najčastejšie sa vyskytuje opakujúca sa bolesť brucha na pravej strane. Pripomína to trávenie alebo nadúvanie, a preto nás často zanedbávame. Môže tu tiež byť nedostatok chuti do jedla a neskôr pri chorobe na chudnutie, ktoré nie je spôsobené stravou alebo inými dôvodmi.

Jedným zo symptómov rakoviny pečene sú aj ascites, ktorý sa vyznačuje zväčšeným obvodom brucha. Pri tejto chorobe sa vyskytuje žltačka, oči alebo koža zožltnú.

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, kontaktujte svojho lekára. Ultrazvuk brucha a počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia sú nevyhnutné testy. Vykoná sa aj krvný test. Rýchla detekcia tejto choroby je šanca na uzdravenie.

ZDROJ:dompelenpomyslow.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>