Toto sú najlepšie pochúťky v zime: Zaženú únavu a vyčarujú úsmev na perách

Nie ste zimný typ? Tak vás nízke teploty a nedostatok slnka isto dokážu riadne rozladiť. Stresom vybitá energia sa bez slniečka naozaj ťažko dobíja. No miesto trhacieho kalendára do jari je lepšie zimu prijať a zariadiť sa podľa jej možností. Skúste odohnať únavu a zlú náladu správnymi potravinami!

Citrusy proti únave

Niet nad vôňu mandarínky a pomaranča –  jednoducho patrí k zime. A viete prečo? Lebo práve citrusy sú najlepšími zaháňačmi únavy. Len vyskúšajte čaj s medom a citrónom alebo grep s cukrom a uvidíte, že oči vám prestanú fungovať na magnety.

Mrkva

Odšťavená je vynikajúca na zahnanie zbytočného hladu na sladké, no postrúhaná s ananásom je zase tým najlepším liekom na zimnú depresiu. Naučte sa na túto osviežujúcu kombináciu a vaše myšlienky budú počas zimy menej utekať smutným smerom.

Ryby nepatria na tanier len na sviatky

Ich zloženie priaznivo pôsobí na naše kosti, zuby, vlasy, nechty, pokožku a náladu. Skúste sa zásobiť rybami a uvidíte, že budete mať v sychravom počasí oveľa viac energie. Ak k rybám nemáte veľmi pozitívny vzťah, skúste siahnuť aspoň po konzervách a pripraviť si chutné nátierky alebo omáčky na cestoviny.

Zimné ruže

Brokolica a karfiol sú to pravé na neskorú večeru, ktorou chcete chytiť druhý dych. Môžete si ich pripraviť ako krémovú polievku, zapekané s cestovinou alebo diétne na pare a pridať na ne strúhaný syr. Výsledok bude stále rovnaký – dobijete si energiu a správne sa naladí.

Fazuľky na dlhé dni

Strukoviny obsahujú veľa bielkovín podobne ako mäso. No na rozdiel od neho naše trávenie zaťažujú celkom inak. Napriek tomu, že ho zamestnajú na dlhší čas, sú k nemu šetrnejšie. My sa dlhšie cítime sýti, no vypuklé bruško nie je tvrdé ako po stejku. Na zimné dni sú preto lepšie fazuľové prívarky ako vysmážané mäsové dobroty. Tie nás totiž nenútia po výdatnom obede myslieť na popoludňajšieho šlofíka, ale vám len doplnia energiu a pripravia vaše telo a myseľ k ďalším výkonom.

Nezabudnite zapíjať

Počas chladných dní sú vhodnejšie čaje. Okrem ovocných je príjemný feniklový alebo mätový. Zatiaľ čo fenikel pôsobí upokojujúco, mäta zase povzbudzujúco. Ich striedanie je tak jednou z možností ako sa popasovať so stresom aj s únavou. Okrem toho je dobrá minerálka s citrónom alebo iným citrusovým ovocím. Najmä nezabúdajte, že piť treba veľa aj v zime.

ZDROJ:takprosto.cc

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>