Toto sa stane s vaším telom niekoľko hodín po aplikácii laku na nechty

Ženy používajú rôzne laky na nechty, skúšajú nové značky, odtiene farieb. Vedeli ste však, že laky na nechty obsahujú chemikálie, ktoré môžu poškodiť vaše celkové zdravie?

Výskumníci odobrali vzorky od 24 žien a urobili testy, ktoré preukázali, koľko chemikálií sa do tela po nanesení laku dostane. Výsledky ukázali, že až 100% z nich malo príznaky trifenylfostátu už 10 hodín po aplikácií laku.

Totižto až 20% lakov na nechty, ktoré sa predávajú v obchodoch a v drogériách, obsahujú nebezpečné chemikálie. Najhoršie pre nás však je, že tieto zložky nie vždy sú uvedené na etikete o zložení výrobku.

Čo je to vlastne trifenylfostát?

Jedna z najväčších obáv vedcov a doktorov, je práve používanie produktov, ktoré obsahujú trifenylfostát (alebo TPHP). Táto látka narušuje systém dobrého fungovania riadiaceho systému hormónov v ľudskom tele.

Táto látka je obzvlášť škodlivá pre mladé ženy, ktoré si často lakujú nechty. Je to preto, že zdravý hormonálny vývoj je neoddeliteľnou súčasťou rastu celého tela a používaním produktov, ktoré TPHP obsahujú, sa tomu zabraňuje.

Trifenylfostát je známy najmä tým, že sa zaraďuje do skupiny neurotoxínov, ktoré majú veľký vplyv na vývoj ľudského tela. Ďaľšie vec, ktorú by ste mali o TPHP vedieť je, že podporuje vznik alergií, dráždi pokožku a je silno alergénny. 

Okrem TPHP existujú aj ďalšie telu nebezpečné látky, ktoré sa v lakoch nachádzajú.

Formaldehyd

Je karcinogén, ktorý je možné rozpustiť vo vode a zároveň dokáže vyprchať aj na vzduchu. Vystavenie sa takejto látke môže spôsobiť svrbenie v krku, astmu, ale aj dýchavičnosť. Ľudia, ktorí trpia chronickými ochoreniami, sú na formaldehyd obzvlášť náchylní a mali by si na túto látku dávať veľký pozor.

Toluén 

Táto chemikália je známa tým, že zabraňuje zdravému vývoju detí. Okrem toho je veľkým dráždidlom pre pokožku.

Dibutyl-ftalát 

Niektoré značky lakov na nechty túto zložku vymieňajú práve za TPHP. Ak si ale myslíte, že je pre naše zdravie menej škodlivá – určite to nie je tak. V skutočnosti predstavuje rovnaké riziko a sprevádzané hormonálnymi poruchami.

Jedným z problémov je, že trifenyl narúša endokrinný systém človeka. Tento fakt môže mať vplyv na regulačný hormón a reprodukciu.

Trifenyl je hlavne škodlivý pre dievčatá, ktoré nosia lak na nechty pravidelne. Buďte opatrní, ak si vy alebo niekto z vašej rodiny lakuje nechty, kde sa táto látka nachádza. Na trifenyl sú omnoho citlivejšie práve mladé ženy, pretože zdravý hormonálny vývoj je neoddeliteľnou súčasťou ich rastu.

Našťastie už existujú niektoré spoločnosti, ktoré sa rozhodli reagovať na zistenie nebezpečných zložiek v lakoch na nechty. Vytvorili prírodné alternatívy, ktoré neobsahujú látky spôsobujúce riziká alergie, rakoviny či hormonálnych porúch. Tieto produkty boli vytvorené na základe vody, bez obsahu toxických chemikálií. Niektoré obsahujú aj známy arganový olej, ktorý pomáha vyživovať nechty do hĺbky.

Ak si chcete udržať silné a zdravé nechty, je dôležité, aby ste zamerali svoj pohľad na starostlivosť. Dobrým začiatkom je strava, ktorá by mala byť bohatá na vápnik a bielkoviny. Touto cestou pomôžete nechtom k silnejšej štruktúre. Na hydratáciu nechtov a prirodzený lesk používajte pred spaním krém na hydratáciu, ktorý si rozotrite aj na nechty. Veľmi prospešné sú aj oleje, ako napríklad arganový či kokosový olej.

Pred zakúpením laku na nechty najprv venujte pozornosť zložkám a pamätajte – vaše zdravie je vo vašich rukách!

ZDROJ:/elbapplication-393215988.us-east-1.elb.amazonaws.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>