Tieto 4 skupiny ľudí sú najviac náchylný na chrípku

Ak ste na tomto zozname, skúste posilniť svoju imunitu.

Chrípka nie je príjemné dobrodružstvo. Chlad, teplota a bolesti svalov sú hlavnými príznakmi choroby. Ak začnete s liečbou načas a prísne dodržiavate všetky odporúčania lekára, telo sa s vírusom vyrovná za dva až tri týždne.

Existujú však rizikové skupiny. A tí, ktorí do nich vstúpia, sú vystavení vysokému riziku infekčných komplikácií: zápal pľúc, bronchitída alebo exacerbácia chronických chorôb.

Kto je ohrozený chrípkovou komplikáciou?

Ľudia s chronickými zdravotnými problémami alebo oslabeným imunitným systémom

Ak máte chronické ochorenia, ako je astma, srdcové ochorenie, CHOCHP (chronické obštrukčné ochorenie pľúc), cukrovka alebo ochorenie krvi, pečene alebo obličiek, existuje riziko vzniku komplikácií súvisiacich s chrípkou. Vírus sa môže vyvinúť na zápal pľúc, bronchitídu, infekčné ORL choroby.

Faktom je, že imunitný systém vynakladá veľké úsilie na udržanie organizmu, ktorý trpí chronickým ochorením. Vírus chrípky predstavuje ďalšie bremeno a na boj proti nemu už nie je dostatok zdrojov.

To isté sa stane, ak existujú choroby, ktoré znižujú imunitu (HIV / AIDS alebo leukémia), alebo ak osoba užíva drogy alebo podstúpi zákrok. oslabenie obranného systému tela (chemoterapia, ožarovanie alebo chronické kortikosteroidy).

Vek 50+

V priebehu rokov je pre imunitný systém stále ťažšie bojovať proti škodlivým mikroorganizmom. To zvyšuje náchylnosť na chrípku a vývoj komplikácií, ako je bronchitída, zápal pľúc alebo sekundárne bakteriálne infekcie. Preto sa dôrazne odporúča, aby ľudia nad 50 rokov nezanedbávali očkovanie proti chrípke.

Deti

Nebezpečné následky prenášanej chrípky ohrozujú deti mladšie ako 5 rokov, a najmä deti, ktoré ešte nie sú staršie ako 2 roky. Ich imunitný systém sa stále vyvíja a ešte nie je dostatočne silný na to, aby bojoval s infekciami. To zvyšuje pravdepodobnosť, že sa chrípka zmení na niečo vážnejšie, napríklad zápal pľúc, encefalopatia (druh mozgovej infekcie) alebo vedie k dehydratácii.

Tehotné ženy

Dokonca aj pre úplne zdravé ženy je tehotenstvo vážnym preťažením tela. Spôsobuje zmeny v imunitnom systéme, srdci a pľúcach, vďaka ktorým sú budúce matky zraniteľnejšie voči baktériám, vírusom a choroboplodným zárodkom. Pretože infekcie sú závažné, môžu zvýšiť riziko potratu, predčasného pôrodu alebo nízkej pôrodnej hmotnosti.

Ak ste vy alebo vaši príbuzní alebo príbuzní v ohrození, poraďte sa so svojím lekárom o očkovaní a návštevu na klinike neodkladajte. Očkovanie je najjednoduchší spôsob, ako sa pripraviť na chladné obdobie.

Chrípka je akútna respiračná vírusová infekcia spôsobená vírusmi skupiny A, B alebo C, ktorá má poškodenie horných a dolných dýchacích ciest.

Inkubačná doba. Od 6 hodín do dvoch dní.

Príznaky. Nástup chrípky je akútny s ostrou nevoľnosťou, zvýšenie t na 39-40 ° C. Existujú silné zimnice, intoxikácia. Je tu nádcha a bolesť hrdla, suchosť a potenie, suchý kašeľ bez hlienu, bolesť v očiach, ich začervenanie, slzenie, chrapot a upchaté uši. Vyskytuje sa ťažká bolesť hlavy, s lokalizáciou v čele a nosi, horšou s pohybom očí. Existuje silná slabosť, bolesti svalov, bolesť v dolnej časti chrbta a kĺbov, strata chuti do jedla s nevoľnosťou. Horúčka trvá až tri až päť dní.

Diagnóza. Základom diagnózy chrípky je typická klinika s uvedením epidemických údajov. Potvrdzuje diagnózu chrípkového náteru – odtlačok z hrdla a nosa s uvoľnením kmeňa vírusu.

Liečbu. Užívanie antivírusových liekov. Indikovaný odpočinok na lôžku, antipyretiká, silné pitie, strava, interferónové prípravky, symptomatická liečba podľa indikácií. V závažných prípadoch je indikovaný špecifický anti-chrípkový imunoglobulín.

Prevencia. Očkovanie proti chrípke. Odmietnutie navštíviť preplnené miesta počas epidémie, umývanie rúk, pravidelné umývanie a zvlhčenie nosovej sliznice, vypláchnutie úst, užívanie vitamínu C.

ZDROJ: wday.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>