Svrbí vás koža? Pozor na to, môže to byť jeden z 10 skorých príznakov diabetu …

Cukrovka je nevyliečiteľná choroba, ktorá nebolí a nebolí dokonca celé roky. Objavuje sa v takmer v každej rodine. 

Diabetes je skupina chronických metabolických ochorení, spojených so zvýšenou hladinou glukózy v krvi – hyperglykémiou. Zvýšenu hladinu glukózy spôsobuje porucha sekrécie alebo účinku hormónu Inzulínu. Inzulín produkuje jedna zo žliaz s vnútorným vylučovaním hormónov – podžalúdková žľaza alebo aj pankreas. Ak trpí človek chronickou hyperglykémiou postupne sa mu k tomu pridá poškodenie, dysfunkcia alebo zlyhanie rôznych orgánov. Najčastejšie ide o oči, obličky, srdce či pečeň.

ROZLIŠUJEME DVA ZÁKLADNÉ TYPY DIABETES MELLITUS

1. Diabetes mellitus 1. typu (DM1T) je charakterizovaný takmer úplným alebo čiastočným deficitom inzulínu. Ide zvyčajne o autoimunitné ochorenie, ktoré vzniká v skorej mladosti, málokedy v dospelosti. Na tento typ cukrovky je potrebná nie len genetická predispozícia, ale aj akýsi spúšťač ochorenia (vírus, reakcia na cudzorodé bielkoviny…). Ľudia, ktorí trpia týmto typom diabetu si musia inzulín do tela dodávať. 

2. Diabetes mellitus 2. typu (DM2T) je charakteristický inzulínovou rezistenciou (necitlivosťou na účinok inzulínu) s defektom sekrécie inzulínu. Vyskytuje sa 7 až 10 krát častejšie ako DM1T. Trpia ním najmä ľudia v dospelosti a v starobe. Tento typ cukrovky má silnú genetickú predispozíciu. Náchylní sú ľudia, ktorí sú obézny, majú nezdravý štýl života, zle sa stravujú… Choroba môže prebiehať bez príznakov a často ju diagnostikujú náhodou.

Okrem týchto dvoch základných typov cukrovky poznáme ešte špecifické typy, ktoré vznikajú na základe rôznych genetických porúch a iných ochorení. Posledným typom je Gestačný diabetes, ktorý sa spája s tehotenstvom.

Ak si všimneš u seba alebo u svojich blízkych niektoré z týchto symptómov, vyhľadaj lekára.

Typické symptómy nedostatku inzulínu v organizme

  • veľký smäd
  • vyčerpanosť, únava
  • bezdôvodné chudnutie alebo priberanie pre zvýšenú chuť do jedla
  • vyššia produkcia moču
  • zahmlené videnie
  • opakované infekcie močových ciest a močového mechúra
  • svrbenie kože
  • kožné infekcie
  • pomalšie hojenie rán
  • bolesti nôh a nepríjemné brnenie v chodidlách

ZDROJ:headinsider.net

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>