Sú UV nechtové lampy škodlivé? Odpoveď je takáto…

Na mnohých rôznych sieťach si môžeme prečítať, že UV lamy na ošetrenie laku na nechty sú škodlivé. Vyžarujú ultrafialové žiarenie, ktoré urýchľuje starnutie pokožky, spôsobuje sfarbenie alebo môže dokonca spôsobiť výskyt rakoviny kože, pred ktorou sa chránime pomocou vhodných filtrov počas opaľovania v lete. Preto možno dospieť k záveru, že používanie takýchto žiaroviek môže mať zdravotné následky. Je to skutočne tak?

Sú UV nechtové lampy škodlivé?

Odpoveď je že sú v bezpečné a tu je dôkaz. Našli sme teda názor prof. dr. hab. n. med. Piotr Rutkowski z onkologického centra ústavu M. Skłodowska-Curie vo Varšave, ktorý dal časopisu Dobre Rady, v ktorom tvrdí, že dávky žiarenia počas týchto postupov nie sú dostatočne vysoké na zvýšenie rizika rakoviny. 

Ale pozor!

Neodporúča však vykonávať postup častejšie ako raz za dva týždne. Ako preventívne opatrenie vám odporúča, aby ste si pred procedúrou natreli ruky hydratačným krémom na opaľovanie. Americká správa potravín a liečiv USA však nezaznamenala žiadne popáleniny alebo rakovinu spôsobené týmito lampami.

Rovnaký prof. Piotr Rutkwoski pre poľskú armádu na portáli abcZdrowie však uviedol, že solária môžu byť vzhľadom na ich škodlivosť dôvodom ohrozenia zdravia. Takéto varovania už vydali vedecké spoločnosti v USA a Austrálii.

ZDROJ:dompelenpomyslow.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>