Ste závislý na soli? Je to závislosť, ktorú si človek vôbec neuvedomuje

Túžba po soli sa podobá túžbe po droge, zistili vedci. Obľúbenosť soli môže byť podľa nich podmienená tým, že pôsobí ako prírodné antidepresívum.

Američania denne jedia približne 3 300 mg sodíka. Odporúča sa obmedziť spotrebu sodíka na menej ako 2300 mg denne a približne 6 z 10 dospelých by malo ďalej obmedziť spotrebu sodíka na 1 500 mg denne.

Podľa CDC by ľudia, ktorí by mali obmedziť svoj sodík na 1 500 mg denne, sú: 

Americkí vedci dospeli k prekvapujúcemu zisteniu – treba soliť, pretože soľ je prírodný prostriedok, ktorý zlepšuje náladu. Tento záver je v rozpore s názorom lekárov, ktorí broja proti prisáľaniu, pretože vedie k zdravotným problémom. V štúdii, ktorej závery boli zverejnené v odbornom časopise Psychology and Behavior, vedci z Iowskej univerzity tvrdia, že soľ môže pôsobiť ako prírodné antidepresívum. Odborníci však varujú – nadmerné množstvo soli sa spája s vysokým krvným tlakom.

Aby ľudské telo fungovalo, potrebuje sodík – chemickú látku, ktorá spolu s chloridom tvorí soľ. Nadmerný príjem soli však zvyšuje krvný tlak, ktorý sa spája s rizikom mozgovej mŕtvice a srdcového infarktu. Podľa britskej Agentúry pre štandardizáciu potravín (Food Standards Agency) by dospelý človek nemal skonzumovať viac ako 6 g soli denne.

Podľa CDC by ľudia, ktorí by mali obmedziť svoj sodík na 1 500 mg denne, sú: 

  • Ľudia vo veku 51 rokov alebo starší 
  • Afroameričania 
  • Ľudia s vysokým krvným tlakom 
  • Ľudia s cukrovkou 
  • Ľudia s chronickou chorobou obličiek

Pri testoch na potkanoch odborníci zistili, že zvieratá s nedostatočným prijímom soli zanechali činnosti, ktoré mali v obľube, napr. pitie sladených nápojov. A to je podľa vedcov príznak depresie. „Veci, ktoré sú za normálnych okolností pre potkany príjemné, im nespôsobovali zvyčajné potešenie. To nás priviedlo k myšlienke, že nedostatok soli a s ňou súvisiaca neovládateľná chuť na ňu, môžu vyvolať jeden z kľúčových symptómov, ktoré sa spájajú s depresiou,“ konštatovala šéfka vedeckého tímu Kim Johnsonová. „Strata radosti zo zvyčajne príjemných aktivít je jedným z najdôležitejších príznakov psychickej depresie,“ podotkla.

Jej tím tiež objavil náznaky toho, že soľ by mohla byť návyková. Jednou z charakteristík závislosti je konzumácia nejakej látky napriek jej evidentnej škodlivosti. To znamená, že hoci ľudia vedia, že by mali obmedziť príjem soli, málo solené jedlo sa im javí ako mdlé, a preto si ho prisáľajú. Ďalším výrazným prejavom závislosti je neovládateľná túžba po odopieranom. Podľa výskumníkov z Iowskej univerzity ich testy preukázali podobné zmeny v činnosti mozgu v prípade, že potkany nedostali určité množstvo drog alebo soli. To naznačuje, že potreba soli a silná túžba po nej môže súvisieť s rovnakou mozgovou dráhou ako potreba drog, uvádzajú.

ZDROJ:positivemed.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>