Slnečné žiarenie môže byť pre telo liek ale aj záhuba, tieto škody môže napáchať…

Slnečné lúče môžu byť užitočné aj škodlivé. Slnečné svetlo je dôležité pre produkciu vitamínu D v tele, ale existujú spôsoby, ako môžu byť slnečné lúče škodlivé pre nás.

Slnečné svetlo pozostáva z UV ( ultrafialových) lúčov a existujú tri typy týchto lúčov – UVA, UVB a UVC.

UVC je z týchto troch najhorších, ale je blokovaná ozónovou vrstvou, preto sa o to nemusíme obávať. UVA je hlavnou časťou týchto UV lúčov a UVB tvorí menej UV lúčov, ale má vysokú intenzitu.

Nadmerná expozícia slnku môže spôsobiť, že tieto UV lúče prenikajú cez našu vonkajšiu vrstvu kože (epidermis) a dosahujú vnútornú vrstvu (dermis). Vonkajšia vrstva pokožky obsahuje melanín, ktorý chráni našu pokožku pred poškodením pred slnečným žiarením pri vytváraní vitamínu D. Musíte si byť vedomí skutočnosti, že ľudia s tmavou pokožkou majú viac melanínu ako ľudia s bledou pokožkou, preto ľudia s takou pokožkou sa môžu ľahšie spáliť. Nadmerné slnečné žiarenie umožňuje týmto škodlivým UV lúčom dosiahnuť vnútornú pokožku a poškodiť bunky, ktoré spôsobujú rôzne problémy súvisiace s kožou.

Škody spôsobené vystavením slnku môžu spôsobiť

Príčina skorého starnutia

Príliš veľa slnečného žiarenia môže spôsobiť značné poškodenie pokožky, ako je poškodenie kolgénu a elastických kožných tkanív, čo vedie k ochabnutiu pokožky a vrások. UV žiarenie môže spôsobiť škvrny na koži spolu s čiernymi bodkami na povrchu. Všetky tieto príznaky sú príznakmi starnutia, ktoré možno odložiť obmedzením slnečného žiarenia.

Úpal

Úpal je celkom bežný, ale je to bolestivé. Nevyskytuje sa okamžite, ale po niekoľkých hodinách nadmernej expozície si budete môcť všimnúť vyrážky a pľuzgiere. V extrémnych prípadoch sa môže vyskytnúť nevoľnosť, bolesť hlavy alebo horúčka. To môže byť vyliečený pomocou mastí, ale môže trvať niekoľko dní, aby sa päta.

Keď vaša pokožka popáli, biele krvinky sa dostanú do práce, aby opravili kožu a vytvorili nové bunky, čo môže ohroziť vašu imunitu v iných oblastiach. Spálenie slnkom môže tiež viesť k zníženiu imunitného systému.

Tepelná vyrážka

Tepelné vyrážky sa vyskytujú v dôsledku nadmerného potenia, keď je pot potiahnutý pod kožou. Vyzerá to ako malé pupienky alebo pľuzgiere na koži. Tomu možno predísť alebo ho liečiť udržiavaním chladnej telesnej teploty a zabránením poteniu.

Rakovina kože

Dlhé vystavenie slnku môže spôsobiť nadmerné poškodenie pokožky slnkom a ak sa to stane pomerne často, zvyšuje sa riziko vzniku rakoviny kože.

Okrem vyššie uvedených poškodení kože môže nadmerné vystavenie slnku spôsobiť aj poškodenie očí v dôsledku škodlivého UV žiarenia poškodzujúceho očné tkanivo. Príliš veľa slnka môže spáliť rohovku v očiach, čo spôsobuje rozmazané videnie. Postupom času je vysoká pravdepodobnosť vzniku katarakty.

Čo by ste mali urobiť

Riešenie je jednoduché, nestrávte príliš veľa času na slnku. Minimálne vystavenie sa slnečnému žiareniu je potrebné na splnenie vašich potrieb vitamínu D, ale je potrebné vyhnúť sa nadmernej expozícii. Môžete použiť opaľovací krém a nezabudnite použiť 15 minút pred odchodom na slnko. Ponechajte minimálnu časť pokožky vystavenú slnku alebo použite dáždnik, čo zabráni spáleniu slnkom. Obmedziť chodiť počas popoludňajších hodín, aby sa zabránilo slnku, keď je jeho intenzita najvyššia. Ak už máte problémy s kožou v dôsledku poškodenia spôsobeného viac ako slnečné žiarenie, navštívte dermatológa, môžu pomôcť pri oživení textúry vašej pokožky ich jedinečný holistický prístup. Prináša tieto malé zmeny vo vašej rutine môže odtlačiť starnutie ďaleko a urobiť vašu pokožku sviežou a mladou.

ZDROJ:/thefrisky.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>