Slintanie pri spánku – čo to znamená?

Je slintanie pri spánku niečo zlé a problém, ktorému by sme mali venovať pozornosť? Keď sa ráno zobudíme, cítime, že vankúš v mieste, kde leží naša hlava, je vlhký. Niekedy sa dokonca zobudíme v noci a musíme utrieť sliny. Čo to znamená.

Slintanie pri spánku

V poslednej dobe bol článok na internete populárny o ľuďoch, ktorí slintajú pri spánku, by mali byť šťastní, pretože to znamená, že telo dobre odpočíva v hlbokom spánku REM spánku. To je čiastočne pravda a slintanie počas spánku určite nie je výhodou.

Prečo? Aspoň z jedného jednoduchého dôvodu – hygieny nášho miesta na spanie. Vlhký povrch vankúša je skvelým miestom na pestovanie húb alebo iných mikroorganizmov, ktoré môžu poškodiť naše zdravie.

Tak prečo slintáme pri spánku? 

Na jednej strane to môže byť jednoducho špecifická vlastnosť nášho tela a nevyžaduje žiadne ošetrenie. Relaxácia svalov počas spánku spôsobuje otvorenie úst a únik sliny mimo úst. Avšak slintanie počas spánku môže byť príznakom iných problémov, takže ak si myslíte, že sa vyskytuje príliš často, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Čo môže znamenať slintanie počas spánku

Pozrime sa, prečo sa naše ústa počas spánku otvárajú. Okrem techniky prirodzeného spánku to môže byť tiež dôsledkom napríklad nedostatku kyslíka. Počas spánku potrebuje naše telo kyslík, keď dôjde k hypoxii, musíme dýchať viac vzduchu.

Otvorenie úst počas spánku môže byť tiež spôsobené zníženým tonusom brady. Mnoho ľudí otvára ústa pri spánku z celkom odlišných dôvodov, ktoré môžu byť napr.

  1. nadváha
  2. pitie alkoholu pred zaspaním

Lek. Jan Karol Cichecki tiež odporúča zvážiť, či neberieme lieky na chronické ochorenia. Ernest Kuchar, MD, PhD poznamenáva, že pozorujeme nadmerné slinenie v dvoch situáciách: nadmerné slinenie a poruchy prehĺtania.

Dospelý človek vyprodukuje 1,5 litra slín denne a takmer nikto si neuvedomuje, že toho je toho veľa. Väčšinu z toho prehltneme. Niektorí ľudia však môžu produkovať viac slín z rôznych dôvodov, napríklad tehotenstva, refluxu alebo často často konzumujú kyslé potraviny.

Preto sa odporúča najprv pozorovať, s čím nám môže milovaný pomôcť. Pozrime sa, či problém spočíva v nadmernej produkcii slín alebo problémoch s prehĺtaním, alebo možno je to len naša krása, a napríklad, ak spíme na boku bez udania dôvodu, otvoríme ústa a v dôsledku toho sliny jednoducho vystúpia na vankúš.

Ak sa problém vyskytuje sporadicky, nemusíte sa obávať. Ak je to však veľmi časté, mali by ste sa skontaktovať so svojím lekárom a určiť diagnózu problému.

Najčastejšie príčiny nadmerného slinenia

  1. Jeme kyslé jedlá (napr. pred spaním)
  2. Konzumácia alkoholu
  3. Zubný kaz
  4. Zápal ústnej dutiny
  5. Cudzie teleso v dýchacích cestách
  6. Otrava jedlom
  7. Gastroezofageálna refluxná choroba
  8. Poruchy nervového systému

Ako vidíte, problém je oveľa rozmanitejší a tvrdenie, že by ste si mali užívať skutočnosť, že slintáme v spánku, je príliš zjednodušené. To samozrejme môže znamenať, že počas hlbokého spánku sa naše telo uvoľní, dobre si odpočinIeme a otvoríme ústa a cez ne pretečú sliny. Napriek všetkému by ste sa však mali na tento problém podrobnejšie zamerať a zistiť, či to nie je dôsledok akýchkoľvek zdravotných problémov.

ZDROJ: dompelenpomyslow.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>