Rozprávate sa sám so sebou? Nebojte sa nie ste blázon, práve naopak môžete byť na seba pyšný


Rozprávate sa niekedy sami so sebou? 

Možno máte k rozprávaniu samého so sebou postoj ako väčšina ľudí – jednoducho vám to nepripadá normálne. Mali by ste však tento postoj prehodnotiť. Ukázalo sa totiž, že rozprávanie samého so sebou pomáha mozgu pracovať lepšie.

Keď ste v súkromí alebo sa len prechádzate vonku na ulici, alebo keď sedíte v práci? Rozprávaním nahlas si lepšie premyslíme veci, ktoré chceme riešiť. A je to tak!

Možno by to mohlo znamenať, že ste blázni. Tí si totiž rozprávajú sami so sebou bežne však? V ich hlave si totiž rozprávajú so svojimi vnútornými hlasmi.

No ak ste zdravý, tak toto neznamená, že nie ste blázon, ale ste génius! 

Psychológ Daniel Swingley a Gary Lupyan tvrdia svoju teóriu, že hovoriť so sebou je veľmi prínosné pre psychiku! Najmúdrejší ľudia si rozprávali sami so sebou. Pozrite sa do histórie. Albert Einstein využíval tichej rozprávanie so sebou, aby si opakoval svoje vety pre seba.

Váš mozog bude pracovať efektívnejšie

V jednom experimente bolo 20 ľudí vyzvané nato, aby našli chlieb alebo jablko v supermarkete. V prvom rade pokusov boli účastníci viazaní mlčanlivosťou. V druhom kole, mohli opakovať názvy potravín nahlas. Výsledok testu ukázal, že ľudia s väčšou ľahkosťou našli čo potrebovali, keď to rozprávali nahlas. Pozor hovoriť nahlas v obchode vám pomôže vtedy, keď viete čo budete potrebovať a ako to vyzerá. Takže banány. Viete ako vyzerajú, sú žlté a keď si ho budete predstavovať aj hovoriť, tak to vášmu mozgu uľahčíte.

Pomôže vám to usporiadať svoje myšlienky

Keď sme ticho niekoľko divokých myšlienok beží nekontrolovateľne cez váš mozog a zaplavujú vám tisíckami myšlienok, ktoré ani nesúvisí s témou nad ktorým premýšľate. Keď si sami vypočujete to, čo potrebujete tak si upokojíte nervy.
Je to ako by ste mali vlastného terapeuta. Podľa psychologičky Lindy Sapadin, hovoriť nahlas pomáha riešiť dôležité a ťažké rozhodnutie. Ujasníte si tým myšlienky. Najlepší spôsob, ako si problém vyriešiť je o ňom v prvom rade hovoriť.

 Hovoriť sám so sebou pomáha pri dosiahnutie svojich cieľov

Hovoriť o tých cieľoch je oveľa stabilnejší spôsob ako ich dosiahnuť. Krok za krokom sa vám bude zdať, že každý rok je ľahší a výstižnejší. Zrazu sa veci stanú uskutočniteľné a budete sa menej obávať ponoriť sa do problému. Hovoriť veci nahlas pomôže vašej pozornosti a posilní ovládnuť emócie a rozptýlenie. Hovoriť sám so sebou znamená, že ste sebestačný človek. Ľudia majú tendenciu byť vysoko zdatní a vedia sa spoľahnúť na seba, aby vedeli čo budú potrebovať.

ZDROJ:ewao.com


You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>