Robia vám vrásky na čele odhalené zubné krčky? Možno pomôže týchto 7 účinných domácich liekov

Gingiválna atrofia, odhalenie krčkov môže v najhoršom prípade viesť k strate zubov. Príčinami sú parodontálna choroba alebo parodontitída. Ale sú tu dobré správy: pomocou užitočných domácich prostriedkov môžete ľahko zastaviť úpadok ďasien. 

Aký je rozdiel medzi periodontálnym ochorením a periodontálnym ochorením?

Parodontálna choroba je nezápalová strata ďasien, ktorá spôsobuje odkryté krčné zuby. Nie je to len neestetické: Riziko zubných chorôb, ako je zubný kaz, sa výrazne zvyšuje.

Na druhej strane, v prípade parodontitídy, je zapálené celé zubné lôžko, pretože imunitný systém v boji proti baktériám útočí aj na svoje vlastné tkanivo. Baktérie v plaku, ale aj metabolické produkty (vrátane toxínov, kyselín), ktoré poškodzujú zuby a ďasná. Prichádza v epizóde k zápalu ďasien, ktorá je sprevádzaná opuchom ďasien. Vytvára periodontálnu kapsu medzi zubom a ďasnom, v ktorej sa usadia baktérie, čo môže následne vyvolať zápal zubného lôžka. Prichádza k úpadku ďasien, krvácaniu ďasien pri čistení zubov, zápachu z úst a zlej chuti v ústach. Ak sa periodontitída nelieči včas, môže to viesť k strate zubov a život ohrozujúcim chorobám, ako je napríklad infarkt. 

O ktorých príčinách ide?

 • genetická predispozícia 
 • Nedostatok ústnej a zubnej hygieny
 • Tatár: Baktérie sa obzvlášť ľahko fixujú a šíria na drsnom povrchu.
 • zápal ďasien
 • Baktérie v plaku
 • Škrípanie zubov 
 • Fajčenie: Vďaka obmedzenej perfúzii ďasien imunitný systém už nie je schopný bojovať s baktériami.
 • Stres, depresia
 • Nezdravá strava
 • Obezita
 • Kolísanie hormónov (napr. Tehotenstvo, menopauza)
 • Ochorenia spojené s oslabením imunitného systému (napr. HIV, cukrovka, rakovina)

Čo pomáha proti úpadku ďasien?

Najprv by ste mali jesť veľa zelenej, surovej zeleniny, ako aj mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré obsahujú veľa vápnika. To zvlášť posilní vašu čeľusť. Okrem toho vitamín C pomáha posilňovať ďasná a vytvára nové ďasná. Mali by ste preto jesť veľa ovocia. Okrem toho je veľmi dôležité dôkladné čistenie zubov v boji proti paradentóze. Pred čistením zubov vyčkajte 30 minút po jedle a pravidelne si tiež vyčistite medzizubné priestory. Mali by sa opustiť škodlivé návyky, ako je fajčenie a nezdravé stravovanie vo veľkých množstvách. 

Vyskúšajte aj nasledujúce domáce opravné prostriedky

1. Aloe vera 

Účinok aloe vera na zníženie bolesti a zápalu môže tiež pomôcť proti paradentóze. Masírujte ďasná niekoľkokrát denne gélom aloe vera a nechajte pôsobiť. Potom to môžete prehltnúť. 

2. Koreň lopúcha 

Nalejte 1 lyžicu sušeného koreňa lopúcha s horúcou vodou, nechajte ju strieť po dobu 30 minút a potom ju preceďte. Vypláchnite ústa niekoľkokrát denne. Koreň lopúcha pomáha proti zápalu ďasien a inhibuje bakteriálny rast. 

3. Zelený čaj 

Pite tento čaj dvakrát denne a budete chrániť svoje zuby pred ďalšou recesiou ďasien. Štúdie preukázali, že zelený čaj dokáže zastaviť progresiu parodontitídy.

4. Čajový olej

Olej z čajovníka má antibakteriálny účinok, a je preto vhodný aj ako prostriedok boja proti paradentóze. Olej z čajovníka niekoľkokrát denne nanášajte na ďasná. 

5. Soľ

Vypláchnite ústa niekoľkokrát denne nasýteným soľným roztokom. Masírujte antibakteriálnou slanou vodou zubnou kefkou až po krky zubov a do gumových vreciek. 

6. Peroxid vodíka

Pretože peroxid vodíka je schopný zastaviť bakteriálny rast, je obsiahnutý v mnohých ústnych vodách. Na odstránenie periodontálneho ochorenia by sa mal použiť 1% roztok peroxidu vodíka. Použite zubnú kefku a aplikujte ju na krky zubov a gumové vrecká. Potom si vypláchnite ústa vodou. 

7. Ústna voda so šalviou a tymiánom

Šalvia a tymián sú vynikajúce na zastavenie straty ďasien a na prevenciu alebo zmiernenie zápalu ďasien. Tieto liečivé rastliny majú protizápalový účinok a určite by sa mali vyskúšať. Do šálky vložte 2 čajové lyžičky sušených listov šalvie alebo tymiánu a naplňte ich po okraj horúcou vodou. Zmes sa nechá pôsobiť 15 minút, potom zlikvidujete listy. Vypláchnite ústa niekoľkokrát denne čajom. 

Aj keď môžete zastaviť ďasien parodontálnou chorobou alebo parodontitídou pomocou vyššie uvedených tipov a domácich liekov, vždy by ste sa mali obrátiť na zubára kvôli sťažnostiam. Je to nevyhnutné pre správnu diagnózu, po ktorej nasleduje profesionálne ošetrenie. Samoobsluha nie je vo všetkých prípadoch vždy dostatočná. 

ZDROJ:jensprav.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>