Prenasleduje vás jedna viróza za druhou? Pomoc je jednoduchá: začnite sa otužovať

Ako vplýva otužovanie na imunitu a prečo je prospešné pre pevné zdravie?

Prevencia pred prechladnutím, podpora imunitného systému, odbúranie stresu. Aj to sú prínosy pravidelného otužovania. Otužilé telo si lepšie a rýchlejšie poradí s chorobou. Otužilci bývajú zriedkavo chorí. Keď aj prechladnú, priebeh choroby je miernejší a čas liečenia kratší. Sú menej náchylní na ochorenia dýchacích ciest či zápaly priedušiek.

Niektorým sa zmiernia prejavy alergií, reumatické problémy, zlepší sa krvný obeh a elasticita ciev. Zatiaľ čo na cievy má kúpanie v studenej vode pozitívny vplyv, pre srdce predstavuje zvýšenú záťaž, preto by ľudia s ochoreniami srdca mali byť zvlášť opatrní. Ďalším pozitívom je stabilizovanie krvného tlaku a zmiernenie bolesti napríklad po náročnom tréningu.

Plávanie je prospešné pre vašu myseľ

Okrem imunity kúpannie v studenej vode posilníte aj svoju vôľu a psychiku. Odmenou bude skvelý pocit, že ste niečo urobili pre svoje zdravie. Navyše sa počas chladných dní už nikdy nebudete klepať od zimy ani pri dlhšom pobyte vonku a v lete vaše telo zase lepšie zvládne horúčavy. Zlepší sa termoregulácia tela.

Organizmus sa lepšie vysporiada aj s rýchlymi zmenami počasia, najmä teplôt, ktoré sú v posledných rokoch charakteristické pre obdobia prechodov z leta do jesene a zo zimy do jari. Práve to sú obdobia, kedy  mnohých trápia prechladnutia, nádchy a chrípky. Studená voda zabezpečí aj poriadne prekrvenie pokožky, v dôsledku čoho bude pružnejšia, pevnejšia a teda krajšia, sviežejšia a zdravšia na pohľad.
Otužovanie má svoje pravidlá a postupnosť

Otužovanie má svoje pravidlá a postupnosť

Je to takisto tréning ako každý iný. Stresovým faktorom je v tomto prípade chlad. Aby malo otužovanie želaný efekt, treba sa naň pripraviť, postupovať obozretne po malých krôčikoch, aby ste nenapáchali viac škody ako úžitku. Ani maratón by ste nešli bežať bez predošlej prípravy. Človek, ktorý na to nie je pripravený a vystaví sa neprimeranému chladu, si môže imunitu znížiť a vyvolať chorobu.

Ideálnym obdobím na to, aby ste začali s kúpaním vonku je koniec leta a nástup jesene, kedy teploty začínajú klesať. Vhodnou prípravou je sprchovanie najprv vlažnou vodou, ktorú postupne ochladzujete. Tento proces, kedy sa dostanete z pôvodnej teploty vody na sprchovanie úplne studenou vodou môže pokojne trvať niekoľko týždňov aj mesiacov. Ak zvládnete prípravu v podobe studených spŕch, môžete sa vrhnúť na kúpanie vonku. Najprv pri vyšších teplotách a postupne aj pri tých, ktoré sa približujú nule. Toto je však tiež dlhodobý proces, ktorý môže trvať aj niekoľko rokov.

ZDROJ:takprosto.cc

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>