Pravda o mlieku: je naozaj tak zdravé, ako nám to vtĺkali do hláv už od narodenia

Od mala nás rodičia nabádali k tomu, aby sme pili mlieko, pretože je bohaté na vitamíny a vápnik. Dnes sa však stretávame s protichodnými názormi týkajúcimi sa jeho konzumácia a kvality.

Ako to teda naozaj s mliekom je?

Mlieko prináša nášmu telu veľa živín, ale niektorí z nás ho nemôžu konzumovať; buď trpí intoleranciou mlieka, alebo sú precitlivení na niektorý z jeho alergénov. To je jeden z dôvodov, prečo sa názor na biely nápoj stal námetom mnohých diskusií.

Deti potrebujú pestrosť

V období od 4. do 6. mesiaca veku dieťaťa by mala ich jedálniček obohatiť pevná strava, ktorá postu8pně obsahuje všetky zložky vrátane kravského mlieka. Imunitný systém si tak má šancu navyknúť aj na potenciálne alergénne zložky stravy.

Mlieko a nadváha

Mlieko a výrobky z neho sú nutrične a energeticky bohaté, sú teda výdatným pokrmom. Obézni ľudia by mali tento fakt brať do úvahy a denný jedálniček s obsahom mliečnych výrobkov doplniť dostatkom potravín rastlinného pôvodu. Po samotnom mlieku sa ale nepriberá. Pohár polotučného mlieka je kaloricky rovnaká ako polovica jablka. „Rad štúdií potvrdila význam mliečnych výrobkov v redukcii hmotnosti, v zlepšenie inzulínovej rezistencie aj metabolického syndrómu,“ hovorí dietologička a odborníčka na výživu PhDr. Karolína Hlavatá.

Imunite prospievajú zakysané výrobky

Ako je v poslednej dobe často zdôrazňované, pre imunitu sú dôležité spolu s ostatnými vitamínmi vitamín D, prebiotiká (zložité cukry v zelenine, strukovinách, celozrnnej múke, v cesnaku a cibuli) a probiotiká (vhodné typy organizmu prospešných baktérií, ktoré sú obsiahnuté v kvasených mliečnych výrobkoch). Zakysané výrobky sú užitočné pre črevné metabolizmus, as tým súvisí aj obranyschopnosť organizmu. Sú ľahšie stráviteľné a bývajú obvykle lepšie tolerované ako mlieko.

ZDROJ:dompelenpomyslow.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>