Pozrite sa, čo zvyšuje riziko rakoviny prsníka

Október je mesiacom rakoviny prsníka. Každý deň 47 žien zistí, že má rakovinu. Z tohto dôvodu zomrie šesť tisíc pacientov ročne. Je to preto, že ženy zvyčajne prichádzajú o pomoc, keď je choroba už pokročilá. Tomu sa dá predísť systematickým výskumom a mali by ste to tiež urobiť. Najmä vtedy, keď sa nachádzate v skupine s vysokým rizikom, ktorá môže byť naznačená faktormi, ktoré dnes vymeníme.

Faktory, ktoré zvyšujú riziko rakoviny prsníka

Nižšie je desať faktorov, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny prsníka. Je však potešujúce, že na niektoré z nich máme určitý vplyv a môžeme zaviesť zmeny v našich životoch, ktoré znížia riziko ochorenia.

  1. Vek (väčšina prípadov je diagnostikovaná okolo 50)
  2. Predtým prípady rakoviny prsníka v rodine
  3. Husté tkanivo prsníka
  4. Vážne poškodenie prsníka
  5. Použitie hormonálnej menopauzálnej terapie
  6. Včasný nástup prvého menštruačného obdobia
  7. Žiadne tehotenstvo v živote alebo prvé tehotenstvo v neskorom živote
  8. Dlhodobé užívanie antikoncepcie
  9. Obezita
  10. Zneužívanie alkoholu a fajčenie

Na ktoré faktory máme vplyv

BMI, alebo telesná hmotnosť, je vec, ktorú môžete najviac ovplyvniť. Môžete použiť správnu diétu a schudnúť, a to zníži riziko ochorenia. To isté vám poskytne viac fyzickej aktivity. Ak fajčíte alebo zneužívate alkohol, môžete tieto veci tiež odstrániť. Samozrejme, toto si vyžaduje silnú vôľu, ale veľa ľudí uspeje, tak prečo by ste nemali ísť?

Ak ste mladá žena a ste zvedaví, či otehotnieť, možno možnosť zníženia rizika rakoviny prsníka neskôr môže byť ďalším argumentom pre vás, ktorý vás priblíži k rozhodnutiu. To isté platí pre dojčenie, ak je to možné, stojí za to.

Ak ste v skupine s vysokým rizikom, mali by ste sa poradiť s lekárom a nechať si vykonať testy. O to viac, ak máte viac ako 40 rokov, mali by ste si dať pravidelne robiť mamogram.

ZDROJ:dompelenpomyslow.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>