Ochráňte sa pred rakovinou prsníka: Pite pohár tohto nápoja denne

Neviem či už o tom viete, ale konzumácia menšieho množstva červeného vína môže znížiť riziko rakoviny prsníka. Zistili to americkí vedci zo Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles, ktorí o tom informovali v časopise Journal of Women’s Health. Tento objav čiastočne odporuje poznatku, že konzumácia akéhokoľvek alkoholu zvyšuje riziko rakoviny prsníka.

Odborníci na čele s Chrisandrou Shufelt najprv rozdelili 36 sledovaných žien do dvoch skupín, z ktorých jedna mala piť červené víno a druhá biele. Ženy vypili každý deň počas jedného mesiaca približne dva decilitre stanoveného vína, pričom počas sledovaného obdobia im vedci dvakrát odobrali vzorky krvi na zistenie hladiny hormónov. Po prvom mesiaci potom ženy prešli na druhý typ vína a znova im dvakrát vzali krv. Experti zistili, že chemikálie v semenách a šupkách červeného hrozna u žien vo fertilnom veku mierne znižujú hladinu estrogénu a naopak zvyšujú hladinu testosterónu, čím znižujú riziko rakoviny prsníka.

Shufelt spolu s kolegami však zdôrazňujú, že tento pozitívny efekt má aj samotné červené hrozno a nie iba červené víno. Preto neodporúčajú, aby ženy miesto konzumácie červeného hrozna začali piť víno, ale aby v prípade rozhodovania sa o alkoholických nápojoch zvolili radšej červené víno. „V semenách a šupkách červeného hrozna sa nachádzajú určité látky, ktoré biele hrozno neobsahuje. A práve tieto chemikálie znižujú riziko rakoviny prsníka. To však automaticky neznamená, že konzumácia bieleho vína zvyšuje riziko vzniku rakoviny,“ uviedol Glenn D. Braunstein, ktorý je spoluautorom štúdie.

ZDROJ:takprosto.cc

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>