Obezita pečene: ako liečiť a predchádzať nebezpečnému tuku v tele

Pečeň je životne dôležitým orgánom ľudského tela. Preto akékoľvek zlyhanie v jeho práci – hrozba pre živobytie osoby. Dnes budeme hovoriť o takejto chorobe, ako je obezita pečene, a zistiť, prečo je tuk v pečeni tak nebezpečný pre ľudské zdravie.

Obezita pečene je bežnejšia ako si myslíte. Obezita pečene je veľmi časté ochorenie, hoci s najväčšou pravdepodobnosťou ste o ňom nič nepočuli. Obezita pečene sa vyskytuje u každého štvrtého obyvateľa planéty. Existuje oveľa viac ľudí, ktorí trpia touto chorobou, ako napríklad pacienti s artritídou a diabetom v kombinácii. Väčšina z nich však nemá podozrenie na obezitu pečene, pretože choroba sa najčastejšie vyskytuje v miernej forme a prejavuje sa až o mnoho rokov. Ale v budúcnosti to môže byť príčinou veľmi vážnych zdravotných problémov.

Existuje nejaká cesta z tejto situácie, pýtate sa? Áno, je!

Zmeny životného štýlu, zdravá výživa, pomáhajú kontrolovať priebeh ochorenia, odstraňujú tuk z pečene a obnovujú zdravie tohto mimoriadne dôležitého ľudského orgánu.

Čo je to choroba – obezita pečene?

Obezita pečene (synonymá – tuková hepatóza pečene, tuková pečeň) je chronické ochorenie pečene, ktoré sa vyskytuje, keď sa tuk hromadí v pečeňových bunkách. Existujú 2 hlavné typy obezity pečene: nealkoholická obezita pečene a alkoholická obezita pečene, ktorá sa tiež nazýva steatohepatitída. Prebytočný tuk v pečeni môže spôsobiť zmeny v ňom, ktoré zhoršujú jeho výkon. A keďže jednou z hlavných funkcií pečene je očistiť krv toxínov, zhoršuje sa ľudská pohoda.

Nealkoholická obezita pečene

Najbežnejším typom tukovej pečene je nealkoholická obezita pečene. Nadváha žien sú priaznivými faktormi pre rozvoj tohto typu obezity. U niektorých ľudí sa vyvinula závažnejšia forma – nealkoholická steatohepatitída. Pečeň sa zväčšuje, čo môže nakoniec spôsobiť cirhózu pečene, čo je závažné ochorenie, pri ktorom je tkanivo pečene nahradené spojivovým tkanivom, ako aj rakovina pečene a srdcové ochorenia. Podľa odborníkov je nealkoholická steatohepatitída jednou z hlavných príčin transplantácie pečene. 

Alkoholická obezita pečene

Ľudia, ktorí zneužívajú alkohol, t. Tento typ obezity v pečeni sa často vyvíja, keď pravidelne prekračuje normy konzumácie alkoholu (1 dávka alkoholu denne pre ženy a 2 porcie pre mužov). Alkoholická obezita pečene je významnou podmienkou vzniku závažnejších zdravotných problémov. S pravidelným zneužívaním alkoholu, je tu každá šanca zarobiť alkoholickú hepatitídu, cirhózu pečene, zlyhanie pečene a dokonca rakovinu pečene.

Mastná hepatóza pečene a jej príznaky

Po dlhú dobu choroba prebieha bez zjavných príznakov. Niektorí ľudia však môžu cítiť bolesť a pocit trhliny v pravej hypochondriu. Tradičná laboratórna diagnostika nemusí toto ochorenie odhaliť.  To si vyžaduje špeciálne krvné testy, ktoré môžu byť použité na stanovenie tuku v pečeni a abnormalít v jeho práci. Ďalšími diagnostickými metódami môžu byť ultrazvuk pečene a počítačová tomografia. V niektorých prípadoch sa biopsia vykoná, keď sa tkanivo pečene odoberie na vyšetrenie s najtenšou ihlou. 

Mastná degenerácia pečene a jej liečba

Špeciálne lieky na liečbu obezity pečene neexistujú, ale človek je schopný samostatne riadiť priebeh tohto ochorenia, a dokonca sa ho zbaviť. Najdôležitejšie je zmeniť spôsob života, ktorý viedol k tejto chorobe.

Úbytok hmotnosti a obezita pečene

Nadmerná hmotnosť je hlavnou príčinou obezity pečene. Ak máte nadváhu, vypracujte program na normalizáciu vašej hmotnosti so svojím lekárom, ktorý zahŕňa najmä zdravé nízkokalorické potraviny a primeranú fyzickú aktivitu, najmä keď sedíte. Bez poškodenia zdravia môžete stratiť týždenne až jeden kilogram hmotnosti. Venujte pozornosť skutočnosti, že rýchly úbytok hmotnosti môže zhoršiť priebeh ochorenia, ďalej zvýšiť akumuláciu tuku v pečeni. 

Fyzická aktivita a tuková pečeň

Športovanie aj vo forme jednoduchej dennej gymnastiky je dôležitou podmienkou normalizácie váhy. Rýchla chôdza aspoň 150 minút týždenne pomáha odstraňovať tuk v pečeni. Odmietnutie zlých návykov je dôležitou podmienkou pre obnovu pečene. V prípade alkoholickej obezity pečene je najdôležitejšie odmietnuť používanie alkoholických nápojov. Možno to nebude ľahké, ale výhody tohto kroku sú obrovské.

Súčasná terapia

Neignorujte sprievodné ochorenia, ktoré môžu spôsobiť ukladanie tukov v pečeni. Poraďte sa so svojím lekárom o vysadení liekov, ktoré môžu spôsobiť nahromadenie tuku v pečeni. 

Chráňte pečeň pred hepatitídou

Aby ste ochránili pečeň, musíte byť očkovaní proti hepatitíde A a hepatitíde B, chrípke a chorobám spôsobeným pneumokokovou infekciou. Ak užívate akýkoľvek nový liek, vitamín alebo výživový doplnok, overte si to u svojho lekára. Dokonca aj voľne predajné lieky môžu spôsobiť značný tlak na pečeň a pomáhajú hromadiť tuk v pečeni.

Prevencia obezity pečene

Zdravý životný štýl mnohokrát znižuje pravdepodobnosť obezity pečene. Fyzická aktivita, diéta so správnymi tukmi, bohatá na zeleninu, ovocie, celozrnné obilniny, obmedzujúca konzumáciu alkoholických nápojov pomôže zachovať zdravie pečene a zabrániť hromadeniu tukov v pečeni. Okrem toho znižuje riziko obezity, cukrovky, srdcových ochorení a krvných ciev.

Obezita pečene. Ak existujú predpoklady pre rozvoj tejto patológie, podniknite okamžité kroky. A začať konzultáciou s lekárom!

ZDROJ:headinsider.net

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>