Neignorujte tieto príznaky. Môžu svedčiť o rakovine prsníka!

Dnes by sme sa chceli zaoberať veľmi dôležitou témou, a to rakovinou prsníka a symptómami, ktoré ju môžu sprevádzať. Nemali by ste ich podceňovať. 

Príznaky rakoviny prsníka

Rakovina prsníka je malígny nádor. Vzniká z prsných buniek a vyvíja sa lokálne. Môže mať metastázy do lymfatických uzlín a iných vnútorných orgánov. Stojí za to zdôrazniť, že toto je najčastejšia rakovina u žien. Rizikovými faktormi sú samotný vek. Rastie s vekom a väčšina prípadov spadá po dosiahnutí veku 50 rokov. Samozrejme, existujú genetické determinanty. Rizikovým faktorom je aj skorý vek prvého menštruačného cyklu a neskorý menštruačný cyklus. Ženy, ktoré mali prvé tehotenstvo po dosiahnutí veku 30 rokov, majú dvojnásobné riziko ochorenia. Náš životný štýl je tiež dôležitý. Príliš veľa tuku v strave, nadváha alebo nadužívanie stimulancií môže tiež prispieť k tomuto typu rakoviny.

Bolesť v oblasti prsníka

Keď sa objaví abnormálna bolesť v oblasti prsníka, aj keď necítite žiadne hrče, keď ich skúmate sami, je to dostatočný dôvod na lekársku kontrolu. Neváhajte a požiadajte o výskum, aby ste vylúčili možnosť vzniku rakoviny.

Zmeny v bradavkách

Keď sa vaše bradavky stanú nezvyčajnými. Budú suché a popraskané, budú precitlivené, alebo tam bude nezvyčajné sekréty, nečakajte, aj v takejto situácii, konzultovať s lekárom. Tieto príznaky môžu svedčiť o rakovine, ale samozrejme nemusia. Preto sa oplatí vylúčiť a zaviesť vhodnú liečbu.

Bolesti v krku a kašeľ

Symptóm podobný prechladnutia môže byť tiež spojený s rakovinou prsníka. Rakovina prsníka sa často presúva do maternice a na ceste sa stretáva s pľúcami. Preto môže dôjsť k škriabaniu hrdla, dýchacím problémom alebo kašľu.

Zmeny v lymfatických uzlinách

Rakovina prsníka môže postihnúť lymfatické uzliny v ich blízkosti. Budú zväčšené a hmatateľné pod prstami. Takéto príznaky sa musia vždy konzultovať so svojím lekárom.

Bolesť chrbta

Hoci sa to zdá zvláštne, rakovina prsníka môže vykazovať bolesť chrbta. Je to preto, že nádor, ktorý začína rásť spôsobuje tlak na rebrá, a to potom na chrbtici. To je dôvod, prečo sa potom môžeme začať zraniť. Ak je bolesť chronická, nepodceňujte ju a poraďte sa s lekárom.

Nepravidelné močenie

To je tiež jeden z príznakov, ktoré sa zdá byť nesúvisiace s problémom, ale v skutočnosti má veľa čo do činenia s rakovinou prsníka. Nádory ovplyvňujú naše hormóny, čo je dôvod, prečo sa vývoj rakoviny môže prejaviť ešte častejším močením.

Neskoršie príznaky rakoviny prsníka

Vyššie uvedené varovné signály patria medzi prvé príznaky. S rozvojom rakoviny sa symptómy môžu meniť a neskôr môžu byť úplne odlišné. Sú už viac charakteristické pre všetky neoplastické ochorenia.

 1. Bolesť kostí
 2. Nevoľnosť
 3. Strata chuti do jedla
 4. žltačka
 5. Úbytok hmotnosti

Ako skúmať prsia doma

Webová  stránka worldwidebreastcancer.org uverejnila veľmi zaujímavú fotografiu. Na príklade citrónov ukázali, ako môže vyzerať rakovina prsníka. Citrón, samozrejme, obraz prsníka. Môžeme rozlišovať 12 zmien, ktoré sú vizuálne vnímateľné a viditeľné na našich prsiach, a signalizujú prítomnosť rakoviny.

 1. Tvrdé a opuchnuté prsia. 
 2. Priehlbina na prsníku.
 3. Zmeny kože.
 4. Koža je horúca alebo červená.
 5. Sekrécia prsníka.
 6. Výražky sa objavujú na prsiach. 
 7. Vypukliny na prsiach. 
 8. Zmeny na prsiach.
 9. Bradavice sú viac vo vnútri.
 10. Zmena tvaru alebo veľkosti prsníka. 
 11. Viditeľná „oranžová koža“.
 12. Neviditeľné, ale viditeľné hrbole.

Návod na vyšetrenie prsníka doma

Môžete si prezrieť prsia doma. Mali by ste to urobiť čo najčastejšie a ak spozorujete rušivé príznaky, poraďte sa so svojím lekárom. Môžete to urobiť večer po kúpaní alebo ráno, keď sa obliekate. Na to nepotrebujete veľa času a týchto niekoľko minút, ktoré sa čas od času venujú, vám môžu skutočne zachrániť život.

ZDROJ:dompelenpomyslow.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>