Najviac multifunkčná liečivá rastlina je púpava! Budete prekvapení jej využitím

Často ju vnímame ako burinu. Hovoríme o púpave. V najlepšom prípade sú vence tkané s deťmi alebo použité na iné zábavy. Možno vás prekvapí, ale v mnohých krajinách nazývajú žltý ženšen, pretože nemajú menej užitočné vlastnosti ako skutočný koreň života. Púpavy pestujú celé plantáže a potom ich používajú na rôzne liečivé a kozmetické účely.

Šaláty, užitočné džemy, liečivé víno, zachovanie kvetenstva – to nie je kompletný zoznam toho, čo sa dá urobiť z jednoduchej púpavy doma. Teraz vám povieme, ako je táto rastlina užitočná pre zdravie a čo sa dá urobiť z nej.

Výhody púpava

  • Uzdravuje kĺby a uzdravuje rany.
  • Užitočné pre trávenie: normalizuje chuť do jedla, zlepšuje metabolizmus.
  • Púpava je tiež užitočná pre nervový systém, tón a stimuluje ju. Ak máte rozpad, chronickú únavu, nervózny nadmerný výpadok – púpavy vám pomôžu.
  • Odstraňuje jedy a toxíny z tela a odstraňuje aj dôsledky bezohľadného užívania liekov.
  • Púpava má choleretickú, antihelmintickú a mierne laxatívnu vlastnosť.
  • Bohaté na vitamíny a minerály. Meď, železo, draslík, horčík, sodík, mangán, vitamíny A, C a tiež skupina B – všetko tu je prítomné vo veľkom množstve.
  • Púpava vyhladzuje povrch pokožky a zlepšuje pokožku, eliminuje pehy.

Najlepší čas na zbieranie kvetov a listov púpavy je jar a začiatok leta. Korene sa zozbierajú v auguste, septembri alebo skoro na jar – na samom konci apríla, začiatkom mája. Nenechajte si ujsť tento čas.

 LIEČIVÉ PRÍPRAVKY Z PÚPAVY

Liečba anémie
Zmiešajte 3 lyžičky púpavových kvetov a 3 lyžice byliniek pľúcnika. Pridajte 2 polievkové lyžice žihľavy a 1 polievkovú lyžicu paliny. Zalejte všetko 1 literom vriacej vody. Pite 50 ml tejto infúzie šesťkrát denne.

Pri zápche a nadúvaní
1 lyžičku púpavy vylejte do pohára vody a varíme na nízkej teplote po dobu 15 minút. Nechajte postáť pol hodinu. Pite 1 polievkovú lyžičku 3-4 krát denne.

Pre kožné ochorenia
1 lyžica nakrájaného koreňa, nalejte pohárik horúcej vody, duste 15 minút, ochlaďte a sceďte. Pite tretinu pohára v teplej forme 15 minút pred jedlom 3 krát denne.

Maska na vlasy
Nalejte 200 ml vriacej vody 1 polievková lyžica a drvené čerstvé listy púpavy. Živica sa trie do vlasovej pokožky a aplikuje sa po celej dĺžke vlasov. Omotajte hlavu ručníkom a nechajte pôsobiť 30 minútach. Potom umyte hlavu. Táto maska ​​dobre posilňuje vlasy.

Púpava
Zhromaždiť 500 kvetov púpavy. No, umyte ich a nechajte ich ponorené do studenej vode na jeden deň. Je lepšie zmeniť vodu niekoľkokrát – takže všetka horkosť odíde. Po uplynutí tejto doby sa voda vypustí, pridá sa 1 liter studenej vody a varí sa 10 minút. Pridajte do vývaru 1 kg cukru, šťavu z 2 citrónov. Miešajte pri nízkej teplote asi hodinu. Ochlaďte a dajte do pohárov. Pôsobí ako antipyretikum. Na zlepšenie imunity je možné rozmazávať na koláče s takýmto džemom môžete potierať dezert alebo na palacinky. Chutí ako med.

Nemôžem uveriť, že každý deň idem vedľa tejto rastline a vôbec som nevedel, aká je úžasná. Prajeme Vám dobré zdravie a nezabudnite povedať svojim priateľom o vašich užitočných vlastnostiach púpavy!

 

ZDROJ:TAKPROSTO.CC

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>