Môžu nám bylinky uškodiť? Majú aj temnú stránku. Lekári varujú, tieto radšej vynechajte

Byliny sú pre nás prirodzeným spôsobom liečby, takže sa nepochybne nachádzajú v každej domácnosti. Nikto z nás nechce navštíviť lekára, a preto sú pre nás ideálnym spôsobom, ako sa zotaviť bez ďalších liekov. Ich úžasné zdravotné hodnoty na nás majú veľký vplyv, ale nevenujeme pozornosť skutočnosti, že ich prebytok v našom tele môže spôsobiť mnoho negatívnych účinkov. Poďme zistiť, aké účinky môžu mať ich prebytky.

Harmanček

Tieto bylinky dokonale bojujú proti gastroenteritíde, keď sa konzumujú v správnom množstve. Okrem toho ich môžeme použiť na kožné problémy, ako je napríklad pálenie. Pamätajte však, že ich nebudete používať príliš často. Môžu spôsobiť vážne alergické reakcie.

Mäta

Používa sa na dekoratívne, ale aj na lekárske účely. Je to ideálny spôsob boja proti zažívacím problémom. Mintová infúzia je prírodný liek, ktorý sa môže používať aj denne, ak je slabý. V prípade silnejších infúzií to môže fungovať úplne opačne – spôsobí to podráždenie žalúdka.

Praslička poľná

Často ho používajú ženy, pretože praslička dokonale zlepšuje kvalitu pokožky, nechtov a vlasov vďaka silike, ktorú má. Okrem toho podporuje metabolizmus, má protizápalové a posilňujúce vlastnosti. Príliš často používané, však môže spôsobiť nedostatok vitamínu skupiny B a poruchy žalúdka.

Ľubovník bodkovaný

Je to jedna z najlepších liečivých rastlín. Používa sa na liečbu miernej depresie, existuje však neistota o jej účinnosti pri ťažkej depresii. Malo by sa však pamätať na to, že pri užívaní ľubovníka bodkovaného by ste sa mali vyhnúť slnečnému žiareniu. Svetelný kontakt môže byť príčinou fototoxicity, t.j. väčšej citlivosti buniek na svetlo.

Rebríček

Bylina podporuje činnosť nášho tráviaceho systému, preto sa často používa na nedostatok chuti do jedla. Okrem toho má protizápalové, baktericídne a antihemoragické vlastnosti. Príliš veľa však môže byť pre nás veľmi vážne. Môžu sa vyskytnúť závraty alebo veľmi silné bolesti hlavy.

Šalvia

Táto liečivá rastlina sa používa najmä v prípade prechladnutia a dokonale zvláda faryngitídu a zápaly kože. Okrem toho znižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje trávenie. Prebytok však môže spôsobiť podráždenie pokožky a zažívacieho traktu.

Aj keď byliny nám pomáhajú mnohými spôsobmi, stojí za to poznať  kedy sa môžu užívať, aby sa predišlo nežiadúcim účinkom.

ZDROJ:kebieceinspiracje.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>