Máte zvyk sušiť prádlo vo svojom dome? Tak veľký pozor, škodíte tým celej rodine

Aj vy sušíte bielizeň vo vašej izbe? Nasledujúce riadky vám pomôžu zistiť, že to nie je príliš vhodné robiť. Jednou z najčastejších chýb, ktoré robia ľudia v zime, je ten že ho sušia doma. Toto nesie v sebe zdravotné riziko, pre osoby s oslabeným imunitným systémom alebo astmatikom.

Sušenie bielizne v miestnosti

V miestnosti kde sušíte bielizeň, zvyšujte vlhkosť vzduchu o 30 percent. Vytvárate si tým ideálne prostredie pre množenie huby Aspergullus fumigatus, ktorá sa ľahko vstrebáva do našich pľúc. Pre zdravých ľudí je táto huba neškodná, ale pre ľudí so slabou imunitou môže byť veľmi nebezpečná, preto vedia k zápalu priedušiek.

Navyše je tento vzduch plný chemikálií ak používate rôzne prášky a zmäkčovače, ktoré zostávajú po vypraní na bielizni. V dnešnej dobe sa domy izolujú aby sa ušetrila energia pre kúrenie. Tým si však zastavujeme prívod čerstvého vzduchu, a keď ešte k tomu sušíme bielizeň, ničíme si zdravie pre seba a našim deťom.

Často vetrajte

Aspoň trochu si môžeme pomôcť pravidelným a poriadnym vyvetraním, ale pravidelný prísun čerstvého vzduchu nám nestačí. Stále viac odborníci volajú po znovuzavedení spoločných priestorov na pranie a sušenie, ako to bolo v panelákových domoch kedysi. V USA niektoré fungujú ešte i dnes a naozaj je to spôsob, ako sa ochrániť pred nebezpečenstvom. Neuvedomujeme si, koľko je vo vzduchu spór plesní a roztočov.
Je to pre nás toxické a môže to mať fatálne dôsledky.

Z niekoľko tisíc druhov plesní je pre nás nebezpečných asi desať z nich. Spôsobuje sa zápal prínosových dutín, priedušiek a mnoho ďalších respiračných ochorení, výnimkou je samozrejme alergia, senná nádcha a astma. Medzi príznaky ochorenia patrí aj kašeľ, únava, podráždenie očí, krku alebo bolesti hlavy.

Vlhkosti v našej domácnosti by sme mali predchádzať, radšej ju dajme v tom počasí von. Vnútri skúsme veci už len dosušiť, hlavne v tejto miestnosti kde trávime najmenej času. Doma by sme mali siahnuť po pohlcovač vlhkosti. Keď už sa nám doma vytvorí pleseň, je ťažké s ňou bojovať – sane sa pravidelným problémom.

ZDROJ:takprosto.cc

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>