Máte unavené či začervenané oči? Túto nepríjemnosť vyliečite aj bylinkami

Oči nám poskytujú nenahraditeľnú službu. Ide však o veľmi citlivý orgán, ktorý musí čeliť mnohým nepriaznivým vplyvom. Námaha zraku, UV žiarenie, mechanické a chemické vplyvy, infekcie, alergény a ďalšie iritujúce faktory často spôsobí, že oči sčervenie, cítime pálenie či rezanie, dochádza tiež k zápalom spojiviek. Najlepším receptom, ako tomu zabrániť, je dodržiavanie zodpovedajúce očné hygieny, zvlášť pri celodennej práci pri monitore. V lete je nutné chrániť oči pred ostrým slnkom slnečnými okuliarmi, pri kúpaní na kúpaliskách a najmä v prírodných nádržiach je dobré používať okuliare plavecké.

Ale nie je nutné okamžite ponáhľať do lekárne pre očné kvapky. Na ošetrenie zraku môžete použiť odvary z byliniek. Je ale nevyhnutné všetko pripravovať v hygienických podmienkach, odvar variť po dobu 10 minút, aby došlo k zničeniu baktérií, a scediť ho cez husté plátno alebo kávové filtre, aby ste ho zbavili aj najjemnejších mechanických čiastočiek. Odvar skladujte v čistej uzavretej nádobe a každý deň pripravte čerstvý. Použiť ho potom môžete na omývanie alebo výplachy postihnutých očí.

Ktoré bylinky vám rozjasnia zrak? 

  1. Harmanček pravý je jednou z najznámejších byliniek pri liečení zápalov spojiviek. Používa sa ako obklad, na omývanie a výplachy očí.
  2. Svetlík lekársky pomáha pri zápale spojiviek, slzenie očí, pri liečbe jačmenného zrna. Upokojuje začervenaný, unavený a podráždený zrak. Mimo omývanie, obkladov a očných kúpeľov je vynikajúci tiež priebežné pitie svetlíkového čaju.
  3. Skorocel kopijovitý má tíšiace, hojivý a protizápalový účinok pri umývaní a obkladoch chorých očí. Okrem nálevov je možné tiež čerstvou šťavou z listov potierať zapálené oči.
  4. Semienka feniklu obyčajného poslúži na očné výplachy a obklady pri zápaloch očí spojených so začervenaním očného bielka a nepríjemným rezaním.
  5. Čaj pripravený z juhoamerického stromu lapacho hubí mnoho druhov baktérií, silný je pri hnisavých zápaloch zápaloch. Aplikuje sa obklad z vatových tampónov namočených v čaji po dobu 20 minút.
  6.  Očné vodu vyrobíte aj z umytých listov bazalky posvätnej ponorených cez noc do destilovanej alebo vychladnuté prevarenej vody. Ráno sceďte a používajte na umývanie. Účinok posilní súbežná konzumácia bazalky.
  7. Obklady z odvaru listov repíka lekárskeho povzbudí unavené oči a majú protizápalové účinky.
  8. Chladivý efekt podráždeným očiam poskytuje obklad zo zmesi zeleného čaju matcha a destilovanej vody v pomere 2: 1. Postihnutý zrak posilní tiež pitie čaju matcha so silnými antioxidantmi a protektívnym účinkom voči UV žiareniu.
  9. Vymývanie očí antisepticky pôsobiacim odvarom z nechtíka lekárskeho nielenže vylieči zápal spojiviek, ale má na zrak posilňujúci účinok a zvyšuje jeho ostrosť.
  10. Na podráždené a unavené oči s opuchnutými viečkami vyskúšajte obklady odvarom z listov maliníka . Osvedčená je aj očné kúpeľ, najmä u hnisavých očných zápalov.

ZDROJ:dompelenpomyslow.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>