Ľahké popáleniny je možné liečiť nezávislými metódami, bez toho, aby ste utekali o pomoc k špecialistovi, vyberte si tú najlepšiu

Popálenie na prstoch je pomerne častým problémom, ktorý sa vyskytuje v každodennom živote. Poskytuje veľa nepríjemných pocitov a vyžaduje okamžitú pomoc. Liečba by však mala byť kompetentná a konzistentná. Nesmiete povoliť chyby, ktoré by mohli spôsobiť zhoršenie. Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo robiť pri spálení prstov, a v akom prípade je potrebné riešiť takýto problém s lekárom.

Typy popálenin

V závislosti od toho, do akej miery je hlboko a značne pokožka poškodená na prstoch v dôsledku vystavenia teplotnému faktoru alebo chemickej látke, existuje niekoľko typov takýchto poranení:

  1. Prvý stupeň popálenia je jednoduchý. Klinicky sa prejavuje ako sčervenanie kože a syndróm nevysvetliteľnej bolesti.
  2. Druhý stupeň je charakterizovaný výskytom jednej alebo niekoľkých bublín s priehľadnou kvapalinou. Bolesť v tejto forme je výraznejšia.
  3. V treťom stupni je tkanivo nekrotizované a na povrchu sa objavuje škvrna.
  4. Vo štvrtej fáze dochádza nielen k úplnému vymieraniu mäkkých tkanív, ale aj k poškodeniu svalov a kostí.

Metódy lekárskej starostlivosti s rôznymi poraneniami popálením budú odlišné. Ak spálenie prsta zodpovedá prvým dvom stupňom, môže byť jeho liečba vykonaná doma. Porušenia tretieho a štvrtého stupňa sa považujú za ťažké a pacient potrebuje pomoc v špecializovanom oddelení.

Ak potrebujete odstrániť blister, mali by ste tiež kontaktovať svojho lekára. Neodporúča sa to robiť nezávisle, pretože je možné infekciu priviesť. Je dôležité konzultovať špecialistu v prípade infekcie. Tento stav je sprevádzaný nárastom teploty, začervenaním kože okolo rany, opuchom, izoláciou hnisu, akútnou bolesťou.

Prvá pomoc

Hneď ako dôjde k poškodeniu, mali by ste okamžite prijať opatrenia:

  1. Ochlaďte miesto pálenia, preto by ste mali spustiť prst v studenej vode. Predpokladá sa, že trvanie takéhoto postupu by malo byť od 15 minút do pol hodiny. Najmä je dôležité dôkladne umyť miesto agresívnej chemickej látky. Použitie chladu umožňuje zabrániť rozšíreniu miesta popálenia a poškodeniu hlbších vrstiev kože. Možno použiť studený komres, odstráni opuch, ktorý často sprevádza spálenie.
  2. Zabráňte infekcii umytím rany antiseptickým roztokom.
  3. Vložte na poškodený prst čistý sterilný obväz. To neumožní patogénnu mikroflóru vstúpiť do rany.
  4. Ak máte silnú bolesť, užite analgetický liek.

Popálenie prsta je veľmi bežný jav. Takéto zranenie v domácnosti je možné dosiahnuť napríklad pri spálení vriacou vodou alebo po kontakte s horúcimi predmetmi alebo pri výrobe – pri spaľovaní s chemikáliami alebo parou. Existuje 2 stupne závažnosti popálenin prstov, z ktorých každý používa vlastnú prvú pomoc, ale po poškodení obete sa stále musí zájsť k lekárovi.

Liečba ľahkých popálenín doma

MED

Pri popálení natrieť postihnuté miesto medom. Med totiž zabráni vytvoreniu pľuzgierov a bolesť sa zmierni.

HORČICA

Na popáleninu naneste horčicu. Má priam zázračné účinky.

VRECKO HLADKEJ MÚKY

Iný tip nám radí nasledovný zázračný liek. Mať vždy nablízku vrecko so starou múkou (najlepšie chladenou), aby ste ju v prípade potreby mohli použiť.

Spálené miesto buď posypte hladkou múkou, alebo, ak ste sa popálili na ruke, aspoň na desať minút ju celú vopchať do vrecka s múkou. Pomoc prichádza okamžite a je zázračná. Nevznikne žiadne začervenanie, či pľuzgiere. Bolesť rýchlo ustúpi.

ZDROJ:aladeya.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>