Kŕčové žily netreba hneď riešiť pomocou operácie, niekedy pomôžu aj tieto dobré rady

Varixi je označenie pre ochorenia žíl, ktoré sa prejavuje ich zväčšením, rozšírením. Typické sú výrazné zauzlenia u dolných končatín. Lenže často to začína aj menšími nenápadnými prejavmi. A vôbec nejde o problém spojený so starobou. Faktom je, že kŕčové žily sa s rastúcim vekom často zhoršujú, ale objaviť sa môžu už oveľa skôr. Typicky sa prvé objavia medzi 20 a 40 rokom života.

Okrem veku hrá v ich výskytu úlohu i genetika, tehotenstvo a zranenia. Pre mnoho žien sú kŕčové žily obmedzeniam, ktoré im bránia si napr. v lete nosiť sukne.

Riešením môže byť zmena životného štýlu aj operácie

Podľa štatistík týmto ochorením trpí každá tretia žena a každý štvrtý muž. Ide zároveň o civilizačnú chorobu, pretože za zvýšený výskyt môže aj zlý životný štýl. Preto správne stravovanie a pohyb tým, čo môže v boji proti kŕčovým žilám pomôcť.

Zároveň existuje dnes celý rad doplnkov stravy, ktoré sa snažia prispieť k zdravý cievneho systému a zmierňovať prejavy, či zmenšovať riziko výskytu.

Čím skôr problém s varixy riešite, tým je liečba jednoduchšie. U skutočne pokročilého štádia už totiž obvykle zostáva jediná možnosť – operácia.

Chirurgických zákrokov existuje celý rad a ich cena sa pohybuje od desiatok eur až po desiatky tisíc. Je tu možnosť sklerotizácia, stripping, odstránenie laserom či rádiofrekvenčné metóda.

Prevencia a neinvazívne liečba

Drobné metličky netreba hneď riešiť pomocou operácie. Stravovanie zohráva svoju úlohu, preto by ste mali mať dostatok vlákniny, tekutín a obmedzovať príjem nasýtených tukov. Ak ste zvyknutí dlho sedieť, je potrebné začať s pravidelnými prestávkami a nohy trochu precvičovať.

4 rady, ako s kŕčovými žilami bojovať bez operácie

 1. Diosmín
  D
  iosmín je prírodná látka, ktorá sa bežne používa ako doplnok pri liečbe žilových problémov. Zabraňuje tvorbe zápalových látok, ktoré poškodzujú cievne steny.
 2. Kompresná liečba
  Tá spočíva v nosení sťahujúcich pančúch, ktoré pôsobia preventívne proti formovanie kŕčových žíl a zároveň pomáhajú znižovať ich viditeľnosť.
 3. Konský gaštan
  Extrakt z pagaštanu konského je ďalšia prírodné látka, ktorá sa bežne používa pri problémoch s kŕčovými žilami, únave nôh a pod.
 4. Makeup
  Telový makeup? Áno, to nie je prevencia ani liečba, ale ak máte „fialové nohy“ a potrebujete nutne žily zakryť, je to možnosť.

ZDROJ:takprosto.cc

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>