Komáre ťa hryzú častejšie ako ostatných? Poznáme dôvod a NIE JE TO„sladká krv“

Komáre sú neoddeliteľnou súčasťou letných večerov. Aj keď sa používajú špecializované repelenty, nie sme vždy schopní vyhnúť sa uhryznutiu. Pravdepodobne ste si všimli, že niektorí ľudia sú obeťami komárov oveľa častejšie ako iní. Dôvod je veľmi zaujímavý.

Mýtus so sladkou krvou

Predpokladá sa, že komáre najčastejšie hryzú ľudí, ktorí majú sladkú krv. Čokoľvek to znamená. Ukazuje sa však, že toto je mýtus, ktorý naši prarodičia opakovali.

Všetky druhy komárov rozpoznávajú svoje obete po tom, ako emitujú oxid uhličitý a kyselinu mliečnu. Kyselinu mliečnu je oveľa ťažšie lokalizovať v zápachu zvierat, preto komáre radšej živia ľudskou krvou. To nie je bez významu sa tiež zdá byť acetón a karboxylových kyselín v našej vône.

To však nevysvetľuje, prečo majú komáre svoje „ľudí obľúbených“, ktorých častejšie uhryznú.

Čo teda najviac priťahuje komárov?

Ukazuje sa, že komáre si vyberajú svoje obete na základe baktérií a húb nájdených na koži a vyvíjajúcich sa vo vlasových folikuloch, t. J. Bakteriálnej flóre. Mikroorganizmy na našej koži tiež voňajú a vôňa dáva komárom presvedčenie, že naša pokožka pre nich bude príjemným prostredím a krv chutným jedlom.

Čo určuje našu bakteriálnu flóru?

Zloženie mikroorganizmov nachádzajúcich sa na našej koži je ovplyvňované mnohými faktormi: prostredím, v ktorom žijeme, vecami, ktorých sa dotýkame, jedlom a zvykmi. Každá interakcia s akýmkoľvek objektom predstavuje pre našu pokožku nové mikróby. Dôležitá je však aj genetika. Stačí preto, že máte tendenciu mierne mastnejšiu pokožku alebo sa potíte tvrdšie ako ostatní vo vašom okolí, aby ste sa stali obeťami týchto potvor ako prvé.

Komáre majú mimoriadne citlivý čuchový aparát, vďaka ktorému dokážu ľahko rozlíšiť vôňu jednotlivých ľudí a zmes mikroorganizmov, ktoré majú.

ZDROJ:kobieceinspiracje.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>