Každý kto ma videl, že som si ľahla na tenisovú loptičku, sa mi smial. Keď však zistili, prečo to robím, zmenili názor

Trápia Vás bolesti rúk kvôli dlhému písaní či namáhavej manuálnej práci? Pociťujete bolesti kolien po dlhom státí alebo máte stuhnutú šiju po zlom spánku či boľavý chrbát zo zlého držania tela? Všetky tieto prípady nemusíte ihneď riešiť záplavou liekov, pomôcť si môžete jednoducho aj sami. Stačí vám k tomu obyčajná tenisový loptičku, ktorý je hotovým zázrakom, ak hľadáte riešenie na bolestivé svaly alebo kĺby. Nasledujúce tipy vás naučia, ako si pomôcť kedykoľvek a kdekoľvek.

Možno vás tenisová loptička v úlohe masážne pomôcky prekvapil. Dôvodom, prečo je vhodným predmetom je fakt, že jeho elasticita (vďaka kaučuku) je pozitívnou vlastnosťou pokiaľ ide o naťahovanie a masáž svalov. V článku sa pozrieme na svalové spúšťacie body v našom tele a ozrejmíme si spôsob použitia tenisovej loptičky ako pomôcť pri eliminácii bolesti.

Samozrejme, každý organizmus je iný a mnohí z nás majú rôzne druhy zdravotných ťažkostí. Pred začatím akéhokoľvek cvičebného programu sa preto poraďte so svojím lekárom. Tieto všeobecné informácie by nemali nahradiť lekára či slúžiť na presnú diagnostiku Vášho zdravotného stavu. Ak by ste pri nasledujúcich cvičeniach pociťovali bolesti, obráťte sa na svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Stuhnutý krk

Najmä po dlhom dni v kancelárii, kedy si zvykneme zotrvávať istý čas v rovnakej pozícii, môžeme cítiť stuhnutosť a svalové napätie v oblasti krku. Pomocou tenisovej loptičky si však svaly tejto oblasti vieme rozmasírovať, natiahnuť a vyhnúť sa tak bolesti spôsobené nedostatkom pohybu týchto svalov.

Ľahnite si na podlahu, tvárou otočenou na strop a dvoma tenisovými loptičkami si podložte krk. Hlavou pohybujte hore a dole tak, aby sa loptičky dostávali do zadnej časti krku a späť.

Po jednej minúte zmeňte smer otáčania hlavy do strán. Po otočení hlavy na stranu vykonajte znovu pohyb hlavou hore a dole, ako by ste chceli prikývnuť. Na oboch stranách zotrvajte dve minúty.

Bolesť v ramenách

Skupina šliach, ktorá stabilizuje rameno, nám pri nadmernej námahe (zdvíhanie ťažkých predmetov) môže spôsobovať nepríjemné bolesti. Bolesť vyvoláva aj zlé držanie tela alebo opakovaný úkon (napr. Odpratávanie snehu).

Ľahnite si na podlahu tvárou hore a tenisový loptičku si umiestnite prlibližne na mieste, kde máte lopatku. Neexistuje žiadny špecifický návod. Stačí, keď budete ramenom pohybovať tak, aby ste rozhýbali aj loptičku, ktorý budete pritláčať na rôzne miesta.

Bolesť v hrudníku

Pocit akéhosi tlaku alebo napätie v oblasti hrudníka môže byť výsledkom bežných denných aktivít od dlhého držania telefónu cez varenia až po dlhodobej sedavé činnosti. Výsledkom môže byť nepríjemná bolesť, ba až ťažkosti s dýchaním. Pomôcť si môžete nasledujúcim cvičením.

Pritlačte sa k dverám alebo rohu steny a umiestnite tenisový loptičku pod Vašu kľúčnu kosť. Po dobu jednej minúty dýchajte zhlboka, pričom vyvýjejme tlak na loptičku. Následne sa pohybujte hore, dole a do strán tak, aby sa loptička mohol pohybovať v oblasti vášho hrudníka. Po jednej minúte zmeňte polohu svojich paží a krku, aby ste vyvinuli vyššiu svalovú mobilitu a pokračujte v cvičení ďalšiu minútu.

Bolesť v dolnej časti chrbta

Bolesť v tejto oblasti tela môže spôsobovať nesprávne sedenie, nevhodná obuv alebo zlá pozícia v spánku. Bez ohľadu na príčinu, bolesť chrbtice zmiernite práve nasledujúcim cvikom s tenisovou loptičkou.

Ľahnite si na chrbát a dva tenisové loptičky umiestnite medzi rebrá a kostrč. Pohybujte panvou tak, aby sa loptičky dostali do dolnej časti chrbtice. Pohyb spomaľte, pokiaľ sa lopty nachádzajú na bolestivom mieste, kde máte stuhnuté svaly. Váhu tela spočívajúci na lopatkách odľahčite, ak sú loptičky v blízkosti stavcov. Tento cvik robte po dobu piatich minút, pričom nezabúdajte na hlboké dýchanie.

Bolesť v rukách

Bolesť v zápästiach trápia študentov, ale i dospelých a staršie osoby. Príčinou je dlhé písanie na počítači, ale aj perom či kreslenie. Pri týchto činnostiach sa nadmerne využívajú svaly umožňujúce pohyb a naťahovanie prstov, čo sa prejavuje bolesťou v zápästí.

Podložte si dlaň tenisovou loptičkou (na stole a druhou rukou pritlačte, aby ste zvýšili tlak medzi dlaňou a loptičkou. Snažte sa vyvinúť čo najväčší tlak (kľudne sa aj postavte) a vydržte v tejto pozícii približne minútu. Následne loptičkou pohybujte tak, aby ste si masírovali aj prsty a zápästia a znovu vyvíjajte tlak na rôzne oblasti. Každé ruky venujte tri minúty tohto cvičenia.

Nesprávne držanie tela

Na svete je len veľmi málo ľudí, ktorí sa môžu pýšiť správnym držaním tela. Zvyčajne sa nesústredíme na správny postoj pri státí, sedení či ležanie. To môže mať vážny dopad na naše svaly. Krátkodobé bolesti, ktoré môžu vyvrcholiť až k nepríjemným pocitom pri dýchaní, však môžeme odstrániť nasledujúcim cvikom.

Ľahnite si tvárou otočenou k stropu a loptičky umiestnite na obe strany hornej časti chrbtice. Ruky si položte za hlavu ako pri „sklapovačce“ a snažte sa ju zdvíhať. Bradu tlačte smerom k hrudníku, následne sa snažte zdvíhať nahor aj boky, počas čoho urobte tri hlboké nádychy a výdychy. Takto si prenesiete väčšinu váhy na miesta s loptičkami. Následne si na chvíľu ľahnite a snažte sa ohnúť v opačnom smere. Potom cvik opakujte, celkovo po dobu štyroch minút.

Bolesť v bedrách

Dlhé sedenie, príliš vysoké podpätky alebo namáhavé cvičenie spôsobujú bolesti veľkých i malých svalov napojených na panvicu a tiež nepríjemnú bolesť zadku, ktorá často vyžaruje až do nôh. Ak sa jej chcete zbaviť, vyskúšajte nasledovné cviky.

Ľahnite si na podlahu na bok a loptička si vložte medzi podlahu a bedrá. Pohybujte sa tak, aby ste loptou „kreslili“ kruhy a tento pohyb opakujte na každej strane dvanásťkrát.

Bolesť v stehnách

Vonkajšie štvorhlavý sval stehna sa najviac napína pri behu alebo jazde na bicykli. Ak pociťujete bolesť v tejto oblasti, rozmasírujte si sval pomocou nasledujúceho návodu.

Sadnite si na stoličku a položte si loptičky na vonkajšiu časť oboch stehien z ich dolnej strany. Následne nohu v kolene ohnite a potom vyrovnávajte tridsaťkrát. Tento cvik opakujte na oboch nohách tak, aby ste loptička posúvali pri pohybe hore a dole.

Bolesť kolien

Táto masáž poskytne úľavu Vašim boľavým kolenám, vďaka schopnosti masírovať spoje medzi stehnom, kolenom a kosťami predkolenia.

Sadnite si na pevnú stoličku, ohnite nohu v kolene a do miesta ohybu si umiestnite loptičku (zadná strana kolena). Loptička posuňte čo najviac na stranu tak, aby nevypadol. Následne začnite kolená ohýbať viac, aby ste vyvíjali tlak na loptičku, pár sekúnd v tejto pozícii zostaňte a potom nohu pomaly povoľte. Svaly napnite desaťkrát a tiež desaťkrát povoľte. Opakujte aj na druhej nohe.

Bolesť v chodidlách

Tento druh bolesti je najčastejším výsledkom nosenie nesprávnych topánok, vysokých podpätkov, dlhého státia alebo chôdza, či plochých nôh. V dlhodobom meradle môže táto bolesť vyžarovať až do hornej časti chrbta. Snažte sa jej teda vyhnúť aj pomocou nasledujúceho cviku.

Loptička si umiestnite pod chodidlo a váhu na túto nohu presuňte, ako by ste sa na ňu chceli postaviť. Nohou pohybujte tak, aby ste loptičkou prechádzali od oblasti päty po bruško chodidla. Opakujte po dobu minimálne jednej minúty na každej nohe.

ZDROJ:fithacker.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>