Každodenné jedenie kurkumy je vynikajúci spôsob, aby váš mozog fungoval na 100%

Mnohí ľudia, ktorí vedia o kurkume, vedia o svojich úžasných zdravotných výhodách. Ale koľko ľudí vie, že užívanie celej kurkumy skutočne zmení mozog nádhernými spôsobmi?

Zložkou zodpovednou za tieto výhody nie je len dobre známy kurkumín, ktorý je oceňovaný svojimi nádorovými bojovými a antioxidačnými vlastnosťami. Druhá zlúčenina sa nazýva aromatický turmerón alebo ar-tumerone. Ide o zlúčeninu rozpustnú v tukoch, ktorá zvyšuje počet nervových kmeňových buniek v mozgu. Vedci zistili, že táto regenerácia buniek sa vyskytuje u potkanov, najmä v hipokampu a subventrikulárnej zóne. Veľkosť týchto oblastí mozgu tiež rástla.

Hipokampus je sídlom emócie, pamäte a autonómneho nervového systému, ktorý riadi procesy, pri ktorých väčšina zvierat nemá vedomú kontrolu, ako je dýchanie, tlkot srdca a trávenie. Subventrikulárna zóna je oblasť v mozgu, kde sú vytvorené neuróny alebo nervové bunky.

Nielen ar-tumerone pomáha mozgu vytvárať nové neuróny, vytvára neuróny z kmeňových buniek, ktoré sú nediferencované bunky, ktoré môžu rásť do špecializovaných buniek. Je to veľmi nezvyčajný majetok. V jednej štúdii vedci umiestnili nervové kmeňové bunky z plodových potkanov do Petriho misky a vykúšali ich roztokmi

V jednej štúdii vedci umiestnili neurálne kmeňové bunky z plodových potkanov do Petriho misky a vykúšali ich roztoky ar-tumeronu počas 72 hodín. Pri kúpaní v určitých koncentráciách sa 80 percent neurálnych kmeňových buniek rozrástlo na neuróny alebo iné typy špecializovaných buniek. Toto sa nevyskytlo v štúdiách, kde sa nepoužíval ar-tumerone. Ar-tumerone tiež inhiboval určité typy buniek, ktoré spôsobujú zápal v nervových bunkách. Vedci sa domnievajú, že ochranný účinok ar-tumerone by bol výrazný najmä u jednoduchších zvierat, ako sú ryby.

Kvôli svojim schopnostiam budovať neuróny z kmeňových buniek vedci vidia možnosť liečby stavov, ako je mŕtvica a degeneratívne ochorenia, ako je Alzheimerova choroba s arumerénom. Keď sa kombinuje s výhodami kurkumínu, objavia sa výhody, ktoré prináša celá kurkuma.

Ar-tumerone tiež robí kurkumín viac biologicky dostupný, alebo môže byť použitý v tele. Tieto dve látky pôsobia kontraktívne na zníženie hladiny cukru v krvi tým, že stimulujú produkciu PPAR-gama alebo receptora gama aktivovaného peroxizómovým proliferátorom, ktorý reguluje citlivosť inzulínu. To je dôležitá správa pre ľudí trpiacich cukrovkou 2. typu. Ale keď boli hladiny ar-tumeronu znížené, kurkumín sa stal menej biologicky dostupný, a preto menej účinný.

Tieto sľubné výsledky vedci uvažovali o ľudských štúdiách s použitím ar-tumeronu. Ar-tumerone a kurkumín nie sú jedinými zlúčeninami, ktoré sa vyskytujú v kurkumu. Zatiaľ vedci našli približne 235 zlúčenín.

Kurkuma sa používa ako liečivá bylina, korenie a dokonca aj farbivo počas tisícročí. Je pôvodom v južnej Ázii a rastie do vysokej rastliny s krásnymi kvetmi, ktoré nikdy nevytvárajú semená. Reprodukuje cez svoje podzemné odrody a práve tam sa nachádza jasný oranžovo-žltý koren.

Okrem možného použitia ako prostriedku na rast nervových buniek v mozgu je tiež známe, že kurkuma môže:

• Znížiť hladinu LDL alebo „zlého“ cholesterolu pri zvyšovaní hladín HDL alebo „dobrého“ cholesterolu
• Zastaviť krvné doštičky od stien tepien. Krvné doštičky sú malé krvné telieska potrebné na hojenie rán.
• Znížte riziko kardiovaskulárnych ochorení
• Zmierniť príznaky reumatoidnej artritídy, roztrúsenej sklerózy a iných autoimunitných ochorení
• Znížiť riziko katarakty
• Znížiť riziko poškodenia pečene

• Zastavte tvorbu nádorov
• Chrániť telo pred poškodením ťažkými kovmi a žiarením

Vzhľadom na všetky tieto prínosy pre zdravie je pre každého dobré pridať do pokrmu kurkumu každý deň.

ZDROJ:positivemed.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>