Je doplnok vitamínu D bezpečný pre deti? Skontrolujte si to, pretože jeho prekročenie je rovnako škodlivé ako, keď je ho nedostatok

Vitamín D je veľmi dôležitý pre celé telo. V jesennom a zimnom období sa často vyskytujú nedostatky, ktoré majú nepriaznivý vplyv na zdravie dieťaťa, je však potrebné pamätať na správne doplnenie, pretože jeho prekročenie je rovnako škodlivé ako nedostatok .

Nadmerné užívanie vitamínu D

Príznaky nadmerného výskytu sú nauzea, bolesť kĺbov, hnačka, nedostatok chuti do jedla, únava a ospalosť. Príliš veľa vitamínu D môže v dospelosti viesť k narušeniu rastu detí, srdcovým arytmiám a ateroskleróze.

Nedostatok vitamínu D

Ak je vaše dieťa často apatické, má zápchu alebo sa nadmerne potí, môže trpieť nedostatkom vitamínu D. Dlhodobé môže viesť k nezvratným zmenám, ako sú deformácia hrudníka, zakrivenie chrbtice alebo chybné držanie tela.

Odporúčania na doplnenie vitamínu D v skupine detí sú tieto:

  • predčasne narodené deti 400 – 600 IU denne
  • novorodenci, deti do 6 mesiacov 400 IU denne
  • deti od 6 mesiacov do 12 mesiacov 400 – 600 IU denne
  • deti vo veku od 1 do 18 rokov 600 – 1 000 IU denne od septembra do apríla, keď sú vystavené slnku (počas celého roka, ak nie sú k dispozícii)
  • deti s nadváhou 1 200 – 2 000 IU denne od septembra do apríla, keď sú vystavené slnku (počas celého roka, ak nie sú k dispozícii)

Výber vhodných dávok nemusí byť zrejmý, potom je najlepšie určiť hladinu vitamínu v plazme a na základe výsledkov zvoliť vhodné dávky. Tým sa zabezpečí správne a bezpečné doplnenie. Určite to stojí za to.

ZDROJ:kienceinspiracje.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>