Huby, by sme nemali jesť pravidelne ale častejšie, ako sme ich jedli doteraz, samozrejme, ak budeme jesť tie správne druhy

Huby sú skvelým doplnkom zdravej výživy. A medzi všetkými odrodami húb, určite nájdete obľúbené. Huby sú nízkokalorické a plné živín, ako je vitamín B, stopové minerály, vláknina a bielkoviny. Napríklad prínosy pre zdravie húb zahŕňajú boj s rakovinou, podporu zdravia srdca a podporu imunitných funkcií.

 6 prínosov pre zdravie:

1. Boj proti rakovine

Výhody zdravia začínajú schopnosťou bojovať proti rakovine. V skutočnosti môžu huby inhibovať tvorbu nádorov, chrániť DNA pred poškodením, rovnako ako zastaviť bunkovú mutáciu, a to pri ochrane zdravých buniek.

2. Zlepšite imunitu a znížte zápal

Ďalej na zozname prínosov pre zdravie, huby majú schopnosť zvýšiť imunitu a znížiť zápal.

Podľa správy z roku 2005 uverejnenej v vestníku doplňujúcej a alternatívnej medicíny založenej na dôkazoch sú huby plné zdravotných prínosov. Patria medzi ne antimikrobiálne, antivírusové, protinádorové, antialergické, imunomodulačné, antiaterogénne, hypoglykemické, hepatoprotekčné a protizápalové.

…Wow! To znamená, že huby môžu zlepšiť takmer každý systém v tele. Okrem toho, keďže huby sú na zozname potravín, ktoré bojujú proti zápalu, môžu vás ochrániť pred rôznymi chorobami (vývoj choroby súvisí s vysokým množstvom zápalu). Huby tiež pomáhajú vyrovnávať pH a alkalizovať telo, ktoré ďalej bojuje s chorobami, keďže niektorí odborníci tvrdia, že ochorenie nemôže rásť v alkalickom prostredí.

3. Chráňte zdravie srdca

Vďaka zmesi, ktorá zasahuje do produkcie cholesterolu v pečeni, prinášajú výhody zdravia húb zníženie hladiny cholesterolu – prirodzene! To môže udržať vaše tepny pružné a znížiť riziko srdcových ochorení.

4. Podporujte energiu a zlepšite funkciu mozgu

Účinky na zdravie húb sa rozširujú aj na úroveň mozgu a energie. Je to spôsobené tým, že vitamíny B, ktoré obsahujú huby pomáhajú podporovať funkciu nadobličiek a premieňajú živiny na energiu. A vitamíny B pomáhajú s funkciou neurotransmitera, ktorý môže pomôcť zbaviť sa mozgovej hmly, ako aj zabrániť poruchám štítnej žľazy.

Účinky na zdravie húb pokračujú, pretože môžu tiež znížiť zápal, ktorý môže spúšťať pokles kognitívnych funkcií, problémy s náladou, neurodegeneratívne ochorenia s nízkou energiou a vekom. A zaoberáte sa chronickým stresom? Reishi huby zvlášť sú dobré pre zníženie kortizolu, čo umožňuje vášmu telu lepšie zvládnuť stres a udržať vašu náladu na svetlej strane.

5. Pomoc pri veľkej hmotnosti

Ak sledujete to, čo budete jesť, môžete sa pokúsiť nahradiť mäso za huby, pretože výhody zdravia húb zahŕňajú aj pomôcť vám schudnúť. V skutočnosti konzumácia húb niekoľkokrát týždenne koreluje so zdravou telesnou hmotnosťou, zníženým obvodom pásu a lepším zdravotným stavom.

6. Poskytne vitamín D

Najlepšie je, ak dostanete svoj vitamín D zo slnka, avšak výhody zdravia húb zahŕňajú poskytnutie slušného zdroja vitamínu D. Nedostatok vitamínu D je pre mnohých ľudí vážnym problémom a môže byť príčinou všetkého, od srdcových ochorení po depresie.

Druhy húb

Nižšie je uvedený zoznam húb bojujúcich proti chorobám, ktoré by ste mali zvážiť ako pravidelnú súčasť vašej stravy. Prínosy pre zdravie húb stravovaním týchto odrôd:

Reishi

Reishi huby boli použité v starých kultúrach na boj s chorobami. Bojujú proti zápalu, rakovine, srdcovým chorobám, hormonálnym nevyváženostiam, neurodegeneratívnym problémom, poruchám nálady a ďalším.

Tieto huby sú horké, drevité huby. Obsahujú silný adaptogén, ktorý vám pomôže vyrovnať sa so stresom a urobiť z neho nápravu úzkosti.

Môžete si vziať túto hubu ako tinktúru, kapsulu alebo tabletu. Či tak alebo onak, pomôže zvýšiť vašu energiu a priniesť pocit pokoja. Okrem toho môžu tieto huby pomôcť vyliečiť nadúvanie nadobličiek, zlepšiť pamäť a podporiť pokojný spánok.

Reishis tiež obsahuje lanostan, čo je antihistaminikum, ktoré môže slúžiť ako liek na artritídu.

Shiitake

Shiitakes, kvôli mnohým chemickým zlúčeninám, ktoré obsahujú, môže chrániť vašu DNA pred oxidačným poškodením. Napríklad obsahujú lentinan, ktorý je látkou, ktorá dokáže liečiť poškodenie chromozómov vyvolané protinádorovou liečbou.

Navyše, shiitake obsahujú aj erytadenín, ktorý pomáha pri znižovaní hladín cholesterolu. A lentinula edodes mycelium alebo LEM pomáha predchádzať rakovine, srdcovým chorobám, hepatitíde, vysokému krvnému tlaku a infekčným chorobám.

Navyše podľa Journal of Nutrition sú shiitake antivírusové, antibakteriálne a antifungálne. Tiež tvrdia, že pomáhajú kontrolovať hladinu cukru v krvi a znižujú príznaky zápalových ochorení.

Shiitakes majú tiež všetkých osem esenciálnych aminokyselín, rovnako ako esenciálnu mastnú kyselinu nazývanú kyselina linolová.

Hliva ustricová

Hlivy ustricové sú vhodné na zníženie bolesti kĺbov a bolesti svalov v dôsledku ich protizápalových účinkov. Môžu napríklad znížiť napätie v šľachách. Sú tiež dobré pre vaše srdce, so schopnosťou posilniť steny krvných ciev, ako aj znížiť riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody.

A ak máte anémiu, mali by ste vedieť, že táto huba je dobrý spôsob, ako riešiť nedostatok železa.

 

Shii-take

Liečili sa ňou ľudia v Hirošime, ktorí trpeli chorobou z ožiarenia, mali zničenú kostnú dreň a biele krvinky. Shii-take obsahuje glukán lentinan, ktorý je dnes v Japonsku patentovaný ako liečivo a je schopný štartovať imunitný systém. Druhou významnou zložkou tejto huby je eritadenín, ktorý ma protivírusové účinky.

ZDROJ:davidwolfe.com/

 

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>