Hrbolčeky pod kožou nám naháňajú strach. Treba sa ich báť?

Tuková, zdanlivo nebezpečne vyzerajúca kocka je benígna a nezhubná forma rakoviny. Môže sa vyskytnúť po celom tele a príčina jeho vzniku nie je úplne známa. Nie je to nebezpečné pre zdravie, môže to byť len estetická porucha.

Čo je to lipóm?

Lipóm je benígny nádor mäkkého tkaniva. Zvyčajne sa tvorí pod kožou vo forme mäkkého, bezbolestného nádoru, ktorý je vytvorený z tukových buniek adipocyty. Môže tiež vzniknúť hlboko v tele, v blízkosti vnútorných orgánov. Rastie pomaly a dá sa ľahko zistiť. Vyskytuje sa jednotlivo aj vo väčšom počte. Toto postihnutie postihuje najmä ľudí starších ako 40 rokov.

Príčiny vzniku

Príčiny tvorby lipómov nie sú celkom známe. Tieto zmeny sú pravdepodobne vykonané na genetickom pozadí. Iné štúdie ukázali, že sú vytvorené v miestach, kde došlo k poraneniu alebo zraneniu. Bolo tiež hlásené, že lipómy sú častejšie u ľudí s nadváhou a ľudí s ochorením Cowden alebo Dercum.

Liečba

Malé lipómy nevyžadujú liečbu. Musíte však zmeniť túto zmenu a vylúčiť jej škodlivú povahu. Vzhľadom na tendenciu rastu nádoru by sa mal pozorovať. Chirurgický zákrok sa vykonáva vtedy, keď sú lipómy viditeľné a predstavujú estetické nepohodlie a spôsobujú bolesť.

Najbežnejšou metódou na odstránenie lipómov je chirurgický zákrok pozostávajúci z kožného rezu a extrakcie nádoru, ktorý je určený na histopatologické vyšetrenie. Vykonáva sa v celkovej alebo lokálnej anestézii.

Liposukcia je ďalšia metóda na redukciu lipómov. Nádor úplne nevyrovná. Táto liečba pozostáva z incízie kože a odsávania tuku z nádoru pomocou malej sondy.

Ďalším spôsobom, ako znížiť objem lipómov, sú steroidné injekcie. Liek sa vstrekuje do vnútra zmeny, vďaka čomu sa nádor zmenšuje, ale nie je úplne odstránený.

ZDROJ:kobieceinspiracje.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>