Farba moču napovie o zdraví veľmi veľa, zistite čo sa hovorí o tom vašom

Len málo ľudí vie, ale farba ľudského moču vám povie o zdravotnom stave tela. Okrem farby je potrebné venovať pozornosť vôňu, ako aj častej návštevy záchodu. Pokúsme sa zistiť, ktoré znaky organizmu alebo zdravotné problémy sú označené rôznymi odtieňmi moču.

Moč je látka, ktorá je 95% vody. Zvyšných 5 percent je močovina, draslík a ďalšie produkty rozpadu, ktoré spadajú do ľudského tela. Okrem toho obsahuje moč urobilín, prvok vytvorený počas rozpadu červených krviniek. Je to v skutočnosti a ovplyvňuje jeho farbu.

Poďme zistiť, čo je skryté vo vašej farbe moču.

Bledá farba

Bledý odtieň moču naznačuje, že existuje nerovnováha v tele. Najčastejšie je to kvôli tomu, že obsahuje veľkú koncentráciu elektrolytov. V každom prípade taký odtieň naznačuje, že moč je vysoko hydratovaná a je to signál, že existujú určité problémy.

Svetlo žltý odtieň

Svetlo žltá farba moču je v skutočnosti ideálna. Znamená to, že v tele nie sú žiadne problémy a vodná bilancia bola úplne dosiahnutá.

Jasne žltá

Moč jasne žltej farby je zjavným signálom, že v tele nie je dostatok tekutiny. Pokúste sa piť čo najviac vody, inak ste blízko ku kritického bodu dehydratácie.

Tmavo žltý moč

Tento odtieň naznačuje, že úroveň dehydratácie v tele takmer dosiahla kritické maximum. Ak chcete vyriešiť tento problém, pite čo najviac tekutiny (najlepšie vodou alebo čajom). Tento odtieň môže tiež naznačovať, že telo je presýtené vitamínom B.

Oranžový odtieň

Oranžový moč naznačuje, že vo vašom tele sa vyskytujú určité odchýlky vo fungovaní močového traktu. Navyše, takýto odtieň môže byť znakom prítomnosti vysokej koncentrácie bilirubínu v moči, čo naznačuje problémy s prietokom žlče.

Ružová alebo tmavo ružová farba

Ak ste jedli veľmi veľké množstvo cukrovej repy a potom ste šli na toaletu, ružový odtieň moču v skutočnosti nebol predzvesťou žiadnych problémov. Je pravda, že by nemal byť príliš tmavý. Vo všetkých ostatných prípadoch moč ružovej farby naznačuje prítomnosť krvi v jej zložení. Príliš tmavý odtieň môže byť znakom dokonca takej vážnej choroby ako rakovina. V tomto prípade bude jediným správnym riešením okamžitá žiadosť lekárovi.

Hnedý odtieň

Moč môže získať hnedý odtieň pri užívaní akýchkoľvek liekov. Je osobitne charakteristický pri používaní antibiotík.

Modrý alebo zelený odtieň

Ak je váš moč modrý alebo nazelenalý – s tým nie je ani nič zlé. Pravdepodobne ste jedli veľké množstvo produktov obsahujúcich umelé farby. Nestrácajte paniku!

Ako vidíte, farbou moču sa môžete dozvedieť o prítomnosti problémov vo vašom tele. Nezabudnite, že jediné pozorovanie nestačí, musíte dbať na to, či zmeny farby pretrvávajú počas určitého časového obdobia. Ak sú zmeny stabilné, nemôžete to urobiť bez pomoci lekára!

ZDROJ:headinsider.net

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>