Čo jesť a ako sa starať o svoje zuby, aby boli zdravé a biele?

Krásny oslnivý úsmev je základom pre mnohých z nás, akýsi druh vizitky, vďaka ktorej sa cítime istejšie, že nás ostatní lepšie vnímajú. Nie je to však len znak príťažlivosti. Stav našich zubov tiež veľa hovorí o našom zdraví. Preto sa toľko ľudí pýta, čo jesť, a aby boli ich zuby zdravé a biele. Tu je niekoľko skvelých tipov, ktoré by ste mali implementovať. Obzvlášť ak, rovnako ako ja, radi občas oslovíte niečo sladké?

Diéta

Strava, ktorá má priaznivý vplyv na naše zuby, by mala byť predovšetkým bohatá na vápnik, tuky a vitamíny. Najlepším dodávateľom vápnika sú samozrejme mliečne výrobky, ako napríklad: prírodný jogurt, kefír alebo cmar. Na lepšie vstrebávanie vápnika musíme telu poskytnúť vitamín D. Zdroje tukov, ako napríklad losos a makrely, sú jeho najlepšími zdrojmi. Mali by sme pamätať na to, že vitamín D je rozhodujúci pre tvrdosť zubov a kostí, pretože reguluje metabolizmus vápnika a fosfátov v tele a je zodpovedný za správnu mineralizáciu zubnej skloviny.

Je tiež vhodné uviesť do ponuky brokolicu, mrkvu a jahody. Prečo?

Brokolica tiež obsahuje veľké množstvo vápnika. Okrem toho sú najlepším prírodným zdrojom koenzýmu Q10. Tento koenzým pláva na energetických procesoch v tele, zvyšuje imunitu, ovplyvňuje aj periodontálne stavy a chráni ďasná proti mikroorganizmom. A prečo mrkva? Je bohatý na vitamín A, posilňuje a udržuje ďasná v dobrom stave, mineralizuje zuby a stimuluje tvorbu slín, ktoré ničia nebezpečné baktérie, ktoré sa tvoria v ústach. A moje obľúbené jahody! Ako viete, tieto chutné plody nenahradia profesionálne výrobky na bielenie zubov, obsahujú veľké množstvo kyseliny jablčnej, ktorá je jednou zo základných zložiek bieliacich pást. Okrem bieliacich vlastností tiež zabraňujú usadzovaniu zubného kameňa a zohrávajú dôležitú úlohu pri stomatitíde.

Dobrá ústna hygiena

Je však známe, že strava je strava, väčšina z nás však bude v pokušení občas jesť niečo sladké, čo nie je nevyhnutne dobré pre naše zuby. Čo potom? Pravidelná ústna hygiena je nevyhnutná. Čistenie zubov by malo trvať min. 2-3 minúty. Nemali by ste si však čistiť zuby ihneď po konzumácii kyslých výrobkov, napríklad ovocia a džúsov, vody s citrónom alebo silážou. Prečo? Kyseliny zmäkčujú sklovinu a zvyšujú jej náchylnosť k oderu. Po spotrebe si vypláchnite ústa vodou a počkajte najmenej 5-10 minút. Nezabudnite poskytnúť nový dych. Základným spôsobom, ako získať čerstvý dych, je, samozrejme, pravidelne si čistiť zuby, nielen to. Nezabúdajme na náš jazyk. Na svojom povrchu sa vyvíja najväčší počet baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. Okrem toho by sa mali vyčistiť medzizubné priestory. Tu budeme potrebovať zubnú kefku.

Bielenie zubov – metódy

Biely zubný odtieň je atraktívny a všeobecne žiadúci, ale nie každý si ho môže užiť, pretože je to záležitosť génov a výživy. Bielenie zubov môže byť potrebné častejšie v situáciách, keď sa často dostávame k výrobkom, ako je čierna káva a silné čaje, červené víno a dokonca aj sójová omáčka, balzamový ocot alebo sladkosti a sladké ovocie. Našťastie dnes je ľahšie získať biely úsmev. Okrem návštevy v profesionálnej stomatologickej ambulancii môžete robiť aj veľa práce doma. Ako som už spomenul na začiatku, stojí za to uviesť do stravy jahody. To však nemusí stačiť. Potom sa oplatí yskúšať bieliace pasty. Najmä pasty s aktívnym uhlím boli nedávno odporúčané aj zubnými lekármi. Používam ich sám a musím priznať, že fungujú. Môj priateľ tiež odporúča bieliace rúžky. Nezabudnite však, že pred ich použitím by ste mali ošetriť svoje zuby a ak existujú nejaké kontraindikácie na ich použitie, obráťte sa na svojho zubného lekára. Okrem toho treba pamätať na to, že bieliaci účinok bude trvať menej ako po návšteve u zubára. Výhodou však môže byť aj cena.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie. Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku. Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výlučne po konzultácii s vašim lekárom.

ZDROJ: slodkieokruszki.pl

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>