Čo by ste mali jesť, ak trpíte ochorením obličiek, zdá sa, že budete musieť zmeniť celý jedálniček

Možno budete musieť zmeniť stravu. Zmeny môžu zahŕňať obmedzenie solí, diétu s nízkymi bielkovinami, obmedzenie tekutín, fosforu, draslíka a iných elektrolytov. Ak chudnete, potrebujete dostatok kalórií.

Môžete mať na jedlo plán, ktorý vyhovuje vašim potrebám. Dietetický odborník na výživu, ktorý je registrovaný, vám môže pomôcť dosiahnuť to v závislosti od vašich zdravotných potrieb. Dietikár bude tiež brať do úvahy váš životný štýl, potravinové preferencie a špeciálne potreby.

Funkcia diéty chorôb obličiek

Cieľom tejto diéty je vyrovnať hladiny minerálov, elektrolytov a tekutín vo vašom tele, keď máte ochorenie obličiek.

Nasledujúca diéta vám pomôže riadiť Vašu chorobu obličiek a vyhnúť sa ochoreniam.

Sacharidy

Ak nemáte problém s užívaním sacharidov, jedlo je najlepší zdroj energie. Ak váš dietetik odporúča stravu s nízkym obsahom bielkovín, môžete nahradiť proteínové kalórie:

  • Zelenina, ovocie, obilniny a chleby. Poskytujú energiu, ako aj vitamíny, vlákninu a minerály.
  • Med, tvrdé cukríky, cukor a želé. Ak je to potrebné, vezmite dezerty s vysokým obsahom kalórií, ako sú sušienky, koláče a koláče. Obmedzte odber dezertov pripravených z banánov, mliečnych výrobkov, orechov a čokolády.

Proteín 

Pred začatím dialýzy sú užitočné nízkoproteínové diéty. Váš dietetik môže odporučiť túto diétu na základe štádia ochorenia, hmotnosti, svalu a iných faktorov. Vzhľadom k tomu, že stále potrebujete bielkoviny, dietetik nájde správnu diétu, ktorú potrebujete.

Keď začnete dialýzu, potrebujete viac proteínov. Odporúča sa, aby ste pri každom jedle mali vysoko bielkovinovú stravu s bravčovým mäsom, rybou, vajcami alebo hydinou. Pomôže vám nahradiť svaly a iné telesné tkanivá, ktoré stratíte.

Počas dialýzy by ste mali užívať 225 až 280 gramov denne s vysokým obsahom bielkovín. Váš dietetik môže odporučiť pridanie proteínového prášku, vaječného bielka a vaječného bielka.

Tuky 

Tuky môžu byť dobrým zdrojom kalórií. Uistite sa, že používate polynenasýtené a mononenasýtené tuky, ako je kanolový olej, olivový olej a svetlicový olej na ochranu zdravia vášho srdca. Porozprávajte sa so svojím dietikom o cholesterole a tukoch, ktoré môžu zvýšiť riziko Vášho srdcového problému.

Fosfor a vápnik

Musia sa často skontrolovať minerály fosforu a vápnika. V počiatočných štádiách ochorenia obličiek môžu hladiny fosforu v krvi príliš vysoko. To môže viesť k:

  • Nízkej hladiny vápnika. To spôsobuje, že vaše kosti rastú slabé a môžu sa ľahko zlomiť.
  • Svrbenie.

Musíte znížiť množstvo mliečnych potravín, ktoré užívate. Obsahujú vysoké množstvá fosforu. Patrí sem mlieko, syr a jogurt. Niektoré z mliečnych potravín, ktoré môžete vyzdvihnúť, sa zahŕňajú maslo, silnú smotanu, smotanový syr, syr brie a syr ricotta. Majú nízky obsah fosforu.

Zelenina a ovocie obsahujú malé množstvo fosforu. Avšak môžu obsahovať aj veľké množstvo draslíka.

Niekedy môže byť potrebné, aby ste užívali doplnky vápnika na prevenciu ochorenia kostí. Môžete tiež užívať vitamín D na kontrolu rovnováhy fosforu a vápnika. Porozprávajte sa so svojím dietikom o tom, ako dobre získať živiny.

Kvapaliny 

V počiatočných štádiách ochorenia obličiek nie je potrebné znižovať množstvo tekutín, ktoré užívate. Keď sa stav zhoršuje, musíte sledovať množstvo tekutiny, ktorú užívate.

Váš lekár vás bude usmerňovať, koľko nápojov by ste mali užívať každý deň. Nepoužívajte príliš veľa potravín, ktoré obsahujú veľa vody. Takéto potraviny zahŕňajú polievky, hrozno, šalát, melóny, zeler a paradajky.

Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť zabrániť tomu, aby ste dostali smäd

  • V horúcich dňoch zostaňte v pohode.
  • Vyvarujte sa jedál, ktoré sú slané.
  • Zmrazte šťavu v zásobníku ľadovej kocky a vezmite ju nápoj.

Soľ alebo sodík 

Musíte znížiť obsah sodíka vo vašej strave. Ak redukujete sodík vo svojej strave, pomáha kontrolovať vysoký krvný tlak. Takisto vás zabráni smädu a zabraňuje tomu, aby telo držalo príliš veľa tekutín.

Skontrolujte štítky a zistite, koľko potravín s obsahom sodíka alebo soli obsahuje. Vyhýbajte sa potravinám, ktoré uvádzajú veľa soli. Pozrite sa na produkty, ktoré obsahujú menej ako 100 mg soli na porciu.

Železo 

Ľudia s extrémnou chorobou obličiek majú tiež anémiu a potrebujú ďalšie železo. Potraviny, ktoré obsahujú dodatočné množstvo železa, zahŕňajú pečeň, bravčové mäso, hovädzie mäso, kura, fazuľa a lima.

Záver 

Vyššie uvedené sú všeobecné pokyny týkajúce sa stravy pre ľudí s ochorením obličiek. Strava sa môže časom meniť, keď sa choroba mení. Pravidelne navštevujte svojho lekára, aby ste mohli testovať a pracovať s dietikom na úpravu stravy.

ZDROJ: positivemed.com

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>