Cítite sa ako rybička? Poradíme vám, ktoré vyšetrenia treba pravidelne absolvovať, aby ste nič nezanedbali


Mamografia, skríning cholesterolu a Pap stery sú len niektoré typy lekárskych vyšetrení, ktoré sú kľúčové pre zdravie ženy. Možno je čas, aby ste prešli jedným z nich?

Zdravie žien a prečo je dôležité pravidelné vyšetrovanie

Každá žena by mala nájsť čas na zdravé návyky – pravidelné cvičenie, zvládanie stresu, výber správnej stravy. Jeden takýto zvyk plánuje pravidelné lekárske vyšetrenie. Pomôže diagnostikovať potenciálne zdravotné problémy v ranom štádiu.

Pravidelné testovanie môže dokonca zachrániť život. „Keď sa ochorenie zistí včas, môžete sa vyhnúť komplikáciám a zlepšiť kvalitu svojho života,“ hovorí Dr. Carey Peterson, New York. „Mal som veľa pacientov, ktorí usilovne podstúpili potrebné lekárske vyšetrenia a zmenili ich životy. Mnohí z nich boli v ranom štádiu diagnostikovaní s rakovinou prsníka a boli schopní podstúpiť operáciu zachovania orgánov s vynikajúcou prognózou. “

Aký druh vyšetrení by sa mal urobiť? Predstavujeme vám zoznam desiatich najdôležitejších.

1. Skríning krvného tlaku

American Heart Association (AAS) uvádza, že ak je váš krvný tlak nižší ako 120/80 milimetrov ortuti (mm p. Čl.), Mali by ste ho skontrolovať najmenej raz za dva roky od veku 20 rokov.

Po 40 alebo s obezitou sa odporúča ročný skríning krvného tlaku. 

2. Skontrolujte cholesterol

Hladiny cholesterolu určujú riziko vzniku ochorenia srdca a ciev. Po 20 rokoch by mal byť skríning cholesterolu uskutočňovaný aspoň raz za päť rokov. Váš celkový cholesterol by mal byť v ideálnom prípade nižší ako 200 mg / dl.

Hraničné vysoké čítanie je medzi 200–239 mg / dl. Ak ste vystavení vysokému riziku vzniku srdcových ochorení alebo cievnej mozgovej príhody, spolupracujte so svojím lekárom o frekvencii užívania tohto krvného testu.

3. Cytologický náter z sliznice krčka maternice (Pap ster)

Vo veku od 21 do 65 rokov musí každá žena každé tri roky by mala postúpiť cytologický náter z mukózy krčka maternice (Pap stierka). Na náter s gynekologickým preparátom lekár rozšíri vaginálny kanál. Po tom, malá kefa berie bunky z krčka maternice a skúma ich zmeny, ktoré môžu viesť k rakovine krčka maternice.

Ak máte viac ako 30 rokov, môžete test vykonať každých päť rokov, ak ho skombinujete a sledujete HPV (ľudský papilomavírus). Ľudský papilomavírus patrí k pohlavne prenosným chorobám a môže viesť k rakovine krčka maternice.

4. Mamogramy

Mamogram je skríningový test na rakovinu prsníka. Neustále sa diskutuje o tom, kedy a ako často by ženy mali mať mamogram.

V skutočnosti sa s vekom zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka a falošné výsledky z častých vyšetrení môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Preventívne služby USA napríklad odporúča, aby ste mali mamografiu každé dva roky od veku 50 rokov.

Americká spoločnosť pre rakovinu však odporúča, aby sa každoročne uskutočňoval skríning vo veku 45 rokov a 55 rokov na mamografiu dvakrát ročne. Ak ste geneticky predisponovaní k rakovine prsníka alebo máte iné dôvody na obavy, poraďte sa so svojím lekárom, ak sa môžu vykonať ročné testy skôr.

5. Test na meranie hustoty kostí

Ženy by mali začať testovať osteoporózu testom kostného tkaniva vo veku 65 rokov. Ak však existujú rizikové faktory osteoporózy, napríklad zlomeniny alebo nízka telesná hmotnosť, skríning by sa mal vykonať skôr.

6. Krvný test glukózy

Od približne 45 rokov by mali mať ženy každé tri roky test glykémie. To pomôže odhaliť prítomnosť diabetu alebo pre-diabetes. Ak máte nadváhu alebo máte genetickú predispozíciu na diabetes, začnite sa testovať skôr a častejšie. Diskutujte o frekvencii analýzy so svojím lekárom.

7. Skríning rakoviny hrubého čreva

Skríning rakoviny hrubého čreva, ktorý možno vykonať v ordinácii lekára, sa musí vykonať vo veku 50 rokov. Budete tiež musieť urobiť sigmoidoskopiu, v ktorej je v dolnom čreve umiestnená trubica so žiarovkou a kamerou na konci.

Alebo kolonoskopia, pri ktorej dlhšia skúmavka skúma celé hrubé črevo. Ak sa problém nenájde, alebo máte vysoké riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, bude sa musieť sigimodoskopia opakovať každých päť rokov a kolonoskopia sa bude opakovať každých desať.

8. Index telesnej hmotnosti a diagnostika obezity

Preventívne služby Spojených štátov odporúča, aby ste testovali na obezitu vo veku 18 rokov. S jeho prechodom sa vypočíta index telesnej hmotnosti (BMI). Neexistujú žiadne prísne smernice o tom, ako často má Váš lekár robiť tieto výpočty.

Ale toto je veľmi dôležitá postava, pretože BMI indikuje, či máte obezitu. Zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky.

9. Vyšetrenie kože

Americká spoločnosť pre rakovinu odporúča, aby ženy raz mesačne vykonávali vlastné vyšetrenia kože. Starostlivo študujte kožu na celom tele, venujte pozornosť novým mólom alebo meniacim sa existujúcim znamienkam. Koniec koncov, môžu to byť skoré príznaky rakoviny kože.

Máte zvýšené riziko rakoviny kože alebo genetickej predispozície? Porozprávajte sa so svojím dermatológom, ako často musíte byť vyšetrení v nemocnici.

10. Kontrola u zubára

Dentálne zdravie sa stáva dôležitým od chvíle, keď váš prvý detský zub rastie. Preto by sa vyšetrenie u zubného lekára mali u všetkých žien konať dvakrát ročne.

Pri pravidelných kontrolách zubár vykonáva čistenie a vyšetrenie zubov. To pomôže zistiť skoré príznaky zubného kazu a iných zubných problémov.

ZDROJ.fithacker.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>