Chvenie a 14 dôvodov, prečo sa vám trasú ruky

Pijete kávu alebo čaj a potom z náhleho dôvodu z nevysvetliteľného dôvodu vylejete celý obsah šálky na svoj lem. Poznáš takú vec? Ak nie, ste šťastný a zdravý človek. Bohužiaľ, podobné situácie sú však veľmi bežné a ich príčinou je trasenie rúk. Dozvieme sa asi 14 príčin chvenia rúk.

Chvenie je nervová porucha, ktorá sa prejavuje akýmkoľvek pohybom rúk a odchádza, keď sú neaktívne. Nie je jasné vysvetlenie jeho príčin, ale niekedy je spojená so zmenami génov.

S miernymi príznakmi sa spravidla nevyžaduje špeciálna liečba. Ak však prejav trasenia narušuje výkon každodenných úloh alebo vašej práce, možno budete potrebovať lieky, špeciálnu terapiu alebo dokonca chirurgický zákrok.

14 dôvodov, prečo sa vám trasú ruky

1. Parkinsonova choroba

Pri Parkinsonovej chorobe sa trasú ruky z dôvodu poškodenia mozgových buniek, ktoré sú zodpovedné za prenos signálov do svalov. Pohybový pohyb je narušený. Tremor zvyčajne začína na jednej strane, ale postupom času sa môže šíriť na druhú. Taktiež dochádza k narušeniu pohybov, rovnováhy tela, rúk alebo nôh. Aby sa človek mohol vyrovnať s kontrolou svojich svalov, môže pomôcť liečba drogami a niekedy aj chirurgický zákrok.

2. Roztrúsená skleróza 

Jedná sa o chronické autoimunitné ochorenie, pri ktorom je postihnutý myelínový obal nervových vlákien mozgu a miechy. Pri roztrúsenej skleróze dochádza k chveniu rúk alebo iných častí tela. Liečba drogami je najbežnejšou metódou starostlivosti. Kvalifikovaný fyzioterapeut alebo patológ vás môže naučiť, ako efektívne kontrolovať svoje príznaky.

3. Zvýšená aktivita štítnej žľazy (hypertyreóza)

Kedy ste naposledy kontrolovali hladinu hormónov štítnej žľazy? A skontrolovali ste to vôbec?  Potrasenie rukou môže byť príznakom hypertyreózy. To znamená, že vaša štítna žľaza pracuje príliš aktívne a následne vyvoláva vysoký srdcový rytmus. Spolu s vyššie uvedeným sa môže objaviť nespavosť, citlivosť na svetlo, neprimeraná strata hmotnosti a hmatateľné srdcové rytmy. Na zistenie príčiny týchto príznakov stačí urobiť úplný krvný obraz.

4. Nadmerná konzumácia kofeínu

Nemôžete urobiť bez rannej kávy? Prosím! Ale obmedzte sa na jeden alebo dva šálky denne.  Kofeín je stimulant. Nie je prekvapujúce, že ak existuje nadbytok tejto prírodnej chemikálie, ktorá vám pomôže zobudiť sa ráno, tiež to vyvolá trasenie rúk.  Káva nie je jediným zdrojom kofeínu. Kofeín možno nájsť aj v prípravkoch na bolesti hlavy, čokolády a niektorých sýtených nápojoch.

5. Alkohol

Ak máte závislosť od alkoholu, potom ak nepoužívate alkohol, vaše ruky sa môžu začať triasť. Tento proces zvyčajne nastáva 10 hodín po poslednom požití alkoholu a trvá niekoľko týždňov. Existujú špeciálne detoxikačné programy, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s príznakmi z vysadenia liekov.

6. Nedostatok spánku

Rovnako ako auto nie je schopné jazdiť bez paliva, tak mozog nemôže správne fungovať a vysielať signály na všetky potrebné miesta s nedostatkom spánku. Keď človek spí málo, mozog sa unaví a môže vysielať chybné signály. Výsledkom je, že sa začína triasť. Našťastie sa tento stav môže zmeniť bez vážneho zaobchádzania.

7. Nízka hladina cukru v krvi

Blaho nervového a svalového systému závisí od cukru v krvi. Ak nedostanú dostatočné množstvo „cukru“, v rukách môže byť triaška. Nízka hladina cukru v krvi je indikovaná kvôli cukrovke, užívaniu určitých liekov, nadmernej konzumácii alkoholu alebo podvýžive. Nájdite skutočný dôvod, prečo pomôcť kvalifikovanému lekárovi.

8. Stres

V napätých situáciách, ako je výslovnosť reči veľkému publiku alebo pozeranie hororu, nervový systém začne reagovať. Vyskytne sa nervový nárast, srdce bije rýchlo a ruky sa začnú chvieť. Stav sa výrazne zlepšuje so znižujúcimi sa stresmi. Vyskúšajte rôzne techniky na zmiernenie stresu vrátane dychových cvičení alebo meditácie.

9. Drogová akcia

Chvenie rúk je častým vedľajším účinkom mnohých druhov liekov. Tieto lieky sú často dostupné na lekársky predpis. Medzi najobľúbenejšie patria lieky na depresiu, epileptiformné záchvaty, migrény, neuropatia a astma. Niektoré antihistamíny môžu také reakcie spôsobiť.

10. Fajčenie

Ľudia často berú cigarety do svojich rúk v nádeji, že fajčenie bude pôsobiť ako sedatívum a pomôže vyrovnať sa so stresom. Účinok však môže byť opačný. Nikotín v tabaku je návykovou drogou. Keď vstúpi do krvi, spôsobuje to zvýšenie srdcového rytmu. Osoba zároveň pociťuje úzkosť a prežíva chvenie končatín. Prestať fajčiť tento problém vyrieši, ale terapia by sa mala začať pod dohľadom špecialistu. 

11. Nedostatok vitamínu B12

Vitamín B12 hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravého stavu nervového systému človeka. Odmietnutie mäsom, vajcami, mliečnymi výrobkami alebo užívaním určitých liekov – to všetko môže spôsobiť nízky obsah tohto vitamínu v tele. Zníženie dávky B12 spôsobuje chvenie alebo necitlivosť a brnenie v končatinách. Ak chcete vyrovnať nedostatok vitamínu, najprv sa poraďte so svojím lekárom.

12. Pheochromocytoma

Takéto dlhé slovo sa týka zriedkavého nádoru, ktorý sa vyvíja v nadobličkách. Zvyčajne je tento nádor benígny, ale často vyvoláva zvýšenie krvného tlaku. Môže to spôsobiť trasenie rúk, potenie, dýchavičnosť a bolesti hlavy. Nádor môže tiež spôsobiť srdcové choroby a mozgovú príhodu. Preto najlepším riešením by bolo chirurgické odstránenie.

13. Ochorenia pečene

Tremor môže byť príznakom niektorých ochorení pečene, ako je napríklad Wilsonova choroba. Ide o genetické ochorenie, pri ktorom dochádza k hromadeniu medi v tele, čo poškodzuje pečeň a mozog. Ďalšie súvisiace príznaky: únava a žltačka, žlté oči a pokožka. Wilsonova choroba sa lieči lekárskou metódou a špeciálnymi diétami.

14. Prerušenie činnosti mozgu 

Po poranení mozgovej príhody alebo hlavy sa svaly ramena môžu samy o sebe zmenšiť. Liečba drogami alebo pracovná terapia pomôžu vyrovnať sa s týmto problémom. Je dôležité vyhnúť sa používaniu kofeínu, nikotínu a iných látok, ktoré môžu zhoršiť príznaky.

Ako vidíte, príčiny trasenia u ľudí môžu byť veľmi veľké. Niektoré z nich sú veľmi vážne a môžu byť dôsledkom nevyliečiteľných chorôb, iné sa dajú ľahko prekonať s trochou jednoduchého úsilia. V každom prípade by sa nástup príznakov mal konzultovať s odborníkom o kvalifikovanej a včasnej diagnóze.

ZDROJ:headinsider.net

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>