Červená repa má neuveriteľnú silu: konzumuje sa už tisícročia, lebo dokáže vyliečiť týchto 12 chorôb

Farba zeleniny hovorí veľa o jej výživovej hodnote. Pigmenty sú miestom, kde žije veľké množstvo prospešných fytonutrientov a antioxidantov.

Červená repa prichádza v hlbokom karmínovom a zlatom s krásnymi variáciami.

Jedlá a chutná horúca alebo studená repa sa konzumuje už tisícročia kvôli jej všestrannosti a pozitívnym účinkom na organizmus.

Výhody pre zdravie úžasnej repy

Tu je niekoľko dôvodov, prečo jesť viac repy.

1. Bojuje proti rakovine

Bolo preukázané, že betanín, antioxidant nachádzajúci sa v repe, zabraňuje tvorbe rakovinových nádorov. 

2. Lieči zápchu

Obsah vlákniny v repe je významný. Vláknina je dôležitá na pohyb potravy tráviacim systémom, čistenie povrchov čriev a absorbovanie toxínov na ceste von.

3.  Detoxikuje pečeň

Cukrová repa, betaín, betalaín a pektín, všetky podporujú správnu funkciu pečene. Betaín zabraňuje hromadeniu tukov v pečeni, aby sa zabránilo tukovým ochoreniam pečemne a iným chorobám a škodám. Na druhej strane betalain je silný protizápalový antioxidant, zatiaľ čo pektín je vláknina, ktorá pomáha pri trávení.

4. Zlepšuje prietok krvi

Dusičnany (prirodzene sa vyskytujúca soľ) v zelenine, ako je červená repa a iná listová zelenina, sa v tele premieňajú na oxid dusnatý. Oxid dusnatý uvoľňuje a rozširuje krvné cievy, čím zvyšuje prietok krvi. To zase znižuje krvný tlak, zlepšuje fyzickú výkonnosť a funguje ako liečba kosáčikovej anémie. Aminokyselina betaín tiež zabraňuje hromadeniu homocysteínu (inej aminokyseliny) v krvi, čo môže viesť k problémom s obehovým systémom.

5. Obsahuje železo

Mnoho ľudí nemá dostatok železa vo svojich stravovacích návykoch, čo vedie k únave pri jej najmiernejšej a anémii v jej extrémoch. nedostatok železa sa môže prejavovať mnohými spôsobmi a môže vaše bunky zbaviť kyslíka v celom tele. Repa je bohatá na železo a vitamín C, ktorý pomáha telu vstrebávať minerál.

6. Zmierňuje menštruačné bolesti a príznaky menopauzy

Prihláste sa do nášho bezplatného denného spravodajcu.
Získajte denné tipy na zdravie a exkluzívne ponuky dodávané priamo do vašej doručenej pošty.PRIHLÁSIŤ SE

O menštruácii a menopauze je známe, že spôsobujú príliv hormónov. Fytochemikálie nachádzajúce sa v repe pomáhajú vyrovnať hormón a zvyšujú produkciu estrogénu, aby sa minimalizovala vaša mesačná horská dráha. Železo v repe pomáha udržiavať dôležitý minerál v krvi, keď je to najviac potrebné, čím sa znižuje únava a podráždenosť. Napokon, vitamín B9 (folát) pomáha regulovať menštruačné obdobia.

7. Stabilizuje náladu a duševné zdravie

Repa obsahuje tryptofán, aminokyselinu, ktorá podporuje pocit pohody a relaxácie. Ďalšia zlúčenina, betaín, spôsobuje metabolizáciu telovej chemickej látky SAM-e (ako výsledok syntézy aminokyselín), ktorá je prírodným antidepresívom.

Jedna štúdia ukázala, že „… niektorí pacienti majú dramatickú odpoveď na SAM-e aj po zlyhaní liekov na predpis“. Ak to nestačí, propagáciou lepšieho toku krvi do mozgu môže repa vylepšiť kognitívne funkcie a zabrániť demencii.

8. Zvyšuje svalovú silu, vytrvalosť a výkon

Repa živí vaše svaly zvýšeným prietokom krvi bohatým na železo, dusitanmi a horčíkom. Štúdia na lekárskej fakulte Washingtonskej univerzity v St. Louis v štáte Missouri ukázala výrazné zvýšenie svalovej sily takmer okamžite po pití repnej šťavy.

9. Zdravá pokožka

Folát je jedným z vitamínov skupiny B, ktoré sú rozhodujúce pre zdravie pokožky. Navyše môže zabrániť rakovine kože a stimulovať repigmentáciu bielych škvŕn vitiliga.

Jedna správa zistila, že: „Na základe dostupných údajov sa červená repa javí ako silný potravinový zdroj látok podporujúcich zdravie, ktorý má potenciál ako terapeutická liečba pre niekoľko patologických porúch. Silné antioxidačné, protizápalové a vaskulárne ochranné účinky, ktoré ponúka červená repa a jej zložky, boli jasne demonštrované niekoľkými  in vitro  a  in vivo štúdie na ľuďoch a zvieratách; preto sa zvyšuje jeho popularita ako nutričný prístup, ktorý pomáha zvládať kardiovaskulárne choroby a rakovinu. V doterajších štúdiách na ľuďoch bolo hlásené, že suplementácia repy znižuje krvný tlak, zmierňuje zápaly, odvracia oxidačný stres, zachováva endotelové funkcie a obnovuje cerebrovaskulárnu hemodynamiku… niekoľko štúdií už zaviedlo suprovanie repy ako účinný prostriedok na zvýšenie atletického výkonu.

10. Zabraňuje vrodeným poruchám

Repa obsahuje folát, ktorý prispieva k zdravému vývoju plodu. Minerál zabezpečuje najmä správny vývoj miechy plodu, aby sa predišlo riziku defektov, ako je napríklad spina bifida.

Repa tiež zmierňuje stres dieťaťa pri narodení matky zlepšením trávenia a imunity, ako aj prevenciou osteoporózy a bolesti kĺbov vyvolanej tehotenstvom (9).

11. Boj proti zápalu

Tento farebný koreň obsahuje silné antioxidanty, ktoré bojujú proti poškodeniu buniek a protizápalové látky, ktoré znižujú riziko ochorenia a rakoviny .

12. Lieči vysoký krvný tlak

Ako je uvedené vyššie, repa zlepšuje prietok krvi a zaisťuje zdravie krvných ciev. Štúdia uverejnená v časopise Journal Of Nutrition v skutočnosti zistila, že „denná pohárik šťavy z červenej repy môže znížiť krvný tlak u ľudí s hypertenziou – dokonca aj u tých, ktorých vysoký krvný tlak nebol pod kontrolou drogovej závislosti“.

„Pacienti v skupine s aktívnym doplnkom tiež zaznamenali asi 20 percentné zlepšenie dilatačnej kapacity krvných ciev a ich tuhosť tepien sa znížila asi o 10 percent. Štúdie ukazujú, že takéto zmeny sú spojené so zníženým rizikom srdcových chorôb, “píše sa v správe Medical News Today.

A sila repy sa tam nekončí:

  • Vitamíny – A/betakarotén/, komplex B, C
  • Minerály – vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, selén, zinok, mangán, meď
  • Antioxidanty – antokianín , betalaín, karotenoidy, fenolové kyseliny, flavonoidy

Pridajte repu do šalátu, džúsu, polievky alebo duseného mäsa, aby ste získali bohatý prísun rôznych živín.

ZDROJ. dailyhealthpost.com


You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>