Bolestivé afty v ústach môžu byť prejavom stresu

Aspoň raz za život sa stretneme s aftami a asi štvrtina našej populácie a častejšie na ne trpia ženy ako muži. Presnú príčinu ich tvorby zatiaľ nepoznáme, ale predpokladá sa, že ide o následok porušenej imunity.
Afta je malý bolestivý vriedok, ktorý sa nám náhle môže objaviť v ústnej dutine. 

U tohto ochorenia dokonca ani nevieme, či je, alebo nie je nákazlivé. Špekuluje sa o tom, že sa afty možno nakaziť, ale táto skutočnosť nebola zatiaľ potvrdená.

Afty v krku na mandliach nepatrí medzi závažné ochorenia, ale spôsobujú nepríjemné bolesti a môžu tak prakticky znemožniť dodržiavanie pitného režimupríjem potravy a často dokonca aj rozprávanie.

Riziko aftov stúpa so stresovou záťažou, čo súvisí s rovnováhou našej imunity. Tiež sa objavujú častejšie u ľudí so zubnými protézami alebo strojčekom. Ak trpíte zlozvyky ako je okusovanie alebo žuvanie tvárou, budete k aftám tiež náchylnejšie. Rizikovou skupinou sú tiež ľudia, ktorí fajčia alebo žujú tabak a tiež tí, ktorí trpia nedostatkom vitamínov, hlavne z radu B.

Najlepšie prevencie je správna životospráva

Aftám v krku na mandliach sa môžeme vyhnúť zachovávaním niekoľkých preventívnych krokov. Svoju imunitu budeme najlepšie chrániť:

  • správnou životosprávou
  • dostatkom spánku
  • vyhýbanie sa stresom
  • starostlivú ústnu hygienou
  • vyhýbaním sa fajčeniu
  • nepoškozováním ústnej sliznice
  • keď okrem vitamínov, podporujúcich imunitu, budeme telu dodávať vitamíny skupiny B

Afty sa môžu objaviť kdekoľvek v ústnej dutine, najčastejšie na vnútornej strane líca, na poschodí alebo jazyku. Časté sú tiež afty v  krku na mandliach a môžu sa vzácne objaviť aj na genitáliách.

Na afty v hrdle na mandliach zaberú vitamíny a voľnopredajné lieky

Malé afty nepresahujú priemer pol centimetra a samovoľne vymiznú do 10 dní. Veľké afty sa môžu hojiť pomalšie, aj niekoľko týždňov a môžu zanechávať jazvy. Tieto veľké afty môžu byť príčinou bolestí, ktoré znepríjemňujú rozprávanie, jedlo alebo pitie.

Aftov sa zbavíme najlepšie tak, že si zabezpečíme zvýšený príjem vitamínov a vynecháme z jedálnička dráždivá jedla. Vhodné je tiež zbaviť sa bolesti kloktaním bylinkovými nálevy alebo pitím bylinkových čajov.

Rýchlo účinkujú aj voľnopredajné liečebné preparáty. 

Ak nám však afty zabraňujú piť, máme ich viac ako štyri alebo spôsobujú horúčku, mali by sme okamžite navštíviť lekára.

ZDROJ:missbonus.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>