Bolesti chrbta občas zaskočia každého z nás. Pomôžu tieto skvelé tipy ako sa im vyhnúť a ako ich odstrániť

Často krát príčinou bolestí chrbta je nesprávne držanie, spanie či sedenie v nesprávnej polohe. Prinášame vám pár rád, ktoré vám môžu pri týchto problémoch pomôcť a časom ich možno aj úplne odstrániť.

1. Pohyb nemôže chýbať

Máte sedavé zamestnanie? O to viac dbajte na dostatok pohybu, pretože bolesti chrbta môžu byť až neznesiteľné. Športovaním a pravidelným pohybom sa vyhnete ochabnutému aj skrátenému svalstvu.

Zamerajte sa najmä na posilňovanie. Veľmi dobré je ale aj plávanie, pri ktorom sa odľahčí záťaž, ktorú musí chrbtica každý deň niesť. Pozor však na plávanie s krkom natiahnutým nad hladinou, takýto spôsob športovania veľmi zaťažuje krčnú chrbticu. Pohyb okrem iného pomáha udržať aj váhu na optimálnej úrovni. Nadbytočné kilogramy totiž sprevádza oslabenie brušných svalov, a to má za následok preťaženie chrbtice.

2. Pozor na to, ako sedíte

Za problémami s chrbticou môže byť aj nesprávny spôsob sedenia. Ako sa teda sedí správne?

Je potrebné sedieť takto: chrbtica vzpriamená, bedrá, kolená a členky by mali zvierať 90-stupňový uhol a chodidlá majú byť celou plochou na zemi. Počas práce za počítačom si robte pravidelné prestávky. Ponaťahujte sa, predkloňte, poprechádzajte. Stoličku skúste striedať s fitloptou a monitor počítača umiestnite do úrovne očí.

3. Dobrý matrac je dôležitý

Dobrý matrac je taký, ktorý zachováva prirodzený tvar chrbtice a je pohodlný. Niekto si myslí, že spať na tvrdej posteli je ideálne a chrbtici prospešné. Nie je to tak. Tvrdá posteľ nepodporuje prirodzené zakrivenie chrbtice, ale ju deformuje. Takisto chrbtu neprospievajú ani príliš mäkké a preležané matrace. Dobré je spať na boku s pokrčenými nohami. Je vhodné vyhnúť sa spánku na privysokom vankúši, alebo v polohe na bruchu s hlavou otočenou do strany – zaťažuje sa tak krčná chrbtica.

4. Pomôžu masáže?

Pri bolestiach chrbtice môžu pomôcť aj masáže. Ich účinok sa prejaví až po pravidelnom opakovaní. Potrebné je si preveriť, či je masér dostatočne kvalifikovaný, aby masáže nenarobili viac škody ako osohu. Ľudia so sedavým zamestnaním nič nepokazia, ak navštívia aspoň raz ročne kúpele v rámci welness pobytov, kde sa skúsený tím masérov bude venovať práve ich chrbtici.

ZDROJ:headinsider.net

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>