Biele škvrny na nechtoch vás môžu pred niečím varovať, neignorujte ich

Zrejme každý z nás už niekedy spozoroval na svojich nechtoch divné, biele škvrny. Kto z nás im však prikladal dôraz, alebo sa nad nimi vôbec pozastavil? Málokto .. V niektorých prípadoch sa z nich však vytvorí až súvislé biele pruhy a v najhorších prípadoch sa na bielo zafarbia celé nechty. 

Čo to znamená?

Odborne sa tieto biele fľaky nazývajú leukonychia, a to, prečo sa tvorí, môže mať niekoľko dôvodov.

Buď ste si spôsobili úraz a biela škvrna sa vytvorila dôsledkom nárazu na nechtové lôžko, zdedili ste ich, alebo vám zle funguje niektorý z vnútorných orgánov – najčastejšie to sú obličky.

  • Najčastejšou príčinou je však nedostatok vitamínov, stres, nedostatok zinku a proteínov.
  • Ak trpíte tým, že vaše nechty sú biele úplne celé, môže to znamenať, že vaše telo nie je schopné absorbovať bielkoviny a jeden z vašich vnútorných orgánov zlyháva.
  • Ak sú na vašich nechtoch biele paralelné čiary, máte problém s pečeňou. V niektorých prípadoch môže ísť dokonca o cirhózu pečene, ale môže sa to diať „len“ následkom úrazu.
  • Ak máte na nechtoch iba biele fľaky či bodky, ide o najbežnejší formu, ktorá však nie je tak závažná.

Ak niečo podobné na svojich nechtoch spozorujete, nemusí ísť hneď o závažnú chorobu či zlyhávania vnútorných orgánov. Je však dôležité, aby ste do vašej stravy zaradili veľa proteínov a vitamínov.

Zinok je dôležitý

Dopĺňajte zinok, ktorý sa nachádza v orechoch či strukovinách. Ak sa však škvrny zväčší, popremýšľajte nad návštevou lekára.

Naše telo by sme mali sledovať, každý deň nám dáva jasné znaky toho, čo mu vadí, a čo naopak prospieva. Neignorujte ho.

ZDROJ:takprosto.cc

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>