Aký obvod má tvoj krk? Veľa hovorí o zdraví

Zdá sa, že na veľkosti krku vôbec nezáleží. Vedci však pomocou štúdie 3 300 ľudí dokázali, že obvod krku nám môže povedať veľa o našom zdraví.

Väčšina z vás si pravdepodobne nikdy nemerala obvod vlastného krku. Nič zvláštne. Zvyčajne meriame boky, pás alebo poprsie. Ukazuje sa však, že veľkosť krku nám môže povedať veľa o stave nášho zdravia a možných hrozbách. Je to však iba tip, nie diagnóza a nemali by ste sa dostať do zbytočnej paniky.

Aké sú štandardy?

Norma obvodu krku pre ženy je v priemere 34,2 cm. Pre mužov – 40,5 cm. Vedci tvrdia, že každé ďalšie 3 cm môže znamenať zvýšené riziko vzniku určitých ochorení.

Výskum

Štúdie Framingham Heart Study sa zúčastnilo 3300 ľudí s priemerným vekom 51 rokov. Priemerný správny obvod krku pre obe pohlavia bol stanovený na základe tejto študijnej skupiny. Tiež sa zistilo, že každé ďalšie 3 cm okruhu zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb. Navyše to platí nielen pre obéznych, ale aj pre štíhlych ľudí.

Je to spôsobené skutočnosťou, že čím viac tuku na krku mali subjekty, tým nižšia bola hladina dobrého cholesterolu (DHL). DHL je určený na zníženie hladiny zlého cholesterolu, ktorý zasa spôsobuje srdcové choroby.

Profesor Jimmy Bell z Centra pre klinické vedy MRC sa tiež domnieva, že výsledky týchto testov môžu znamenať, že to či sme obézni alebo nie, sa počíta nielen so zdravím, ale aj v tých častiach tela, ktoré nahromadia tuk.

Je potrebné odmerať obvod krku z čistej zvedavosti. Nemá zmysel panikáriť, ak je jeho obvod o niečo väčší ako „norma“ stanovená vedcami. Štúdie však ukazujú, že väčší obvod krku môže mať nejakú súvislosť s metabolickým syndrómom.

ZDROJ:dompelenpomyslow.pl


You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>