Ako znížiť hladinu cukru v krvi bez liekov? Dostupné spôsoby

Zvýšenie hladiny glukózy v krvi (alebo hyperglykémia) je patologický stav, ktorý sa môže vyvinúť nielen u pacientov s diagnózou diabetes mellitus. Môže byť tiež vyvolaná stresom, genetickými chorobami, metabolickými poruchami, prepracovaním, zlou výživou, liekmi a mnohými ďalšími faktormi.

Ak je zvýšenie hladiny glukózy (často označovaná ako cukor) v krvi chronické, môže to viesť k rozvoju cukrovky. Tento patologický stav okrem toho negatívne ovplyvňuje fungovanie pečene a obličiek, narušuje metabolizmus, vyvoláva exacerbáciu kardiovaskulárnych chorôb a rozvoj katarakty.

Pri diabetes mellitus je vysoká hladina glukózy v krvi spojená s rozvojom diabetickej kómy, ktorá môže viesť k smrti.

Preto je dôležité včas rozpoznať príznaky vysokej hladiny cukru v krvi a prijať opatrenia na jej normalizáciu.

Príznaky vysokej hladiny cukru v krvi

V počiatočnej fáze sa hyperglykémia nemusí prejaviť dlho. Môžete pociťovať podráždenosť, nadmernú slabosť a únavu, ale neprikladajú vám žiadnu dôležitosť a všetko pripisujú stresu a únave.

Ale skôr alebo neskôr telo začne signalizovať vysoké hladiny glukózy v krvi, ktoré nemožno ignorovať. Ktoré?

 1. Neustály smäd, ktorý trápi nielen deň, ale aj noc. So zvýšeným cukrom môže človek piť až 6 litrov vody denne.
 2. Sucho v ústach, napriek pitnej vode často.
 3. Rýchle močenie (najmä v noci), sprevádzané zvýšeným výdajom moču.
 4. Tráviace ťažkosti, pri ktorých po zápche nasleduje hnačka.
 5. Svrbenie kože a slizníc, vrátane genitálií.
 6. Pomalé hojenie rán: dokonca aj plytké škrabance krvácajú na dlhú dobu kvôli porušeniu tvorby koagulačných faktorov.
 7. Chladné končatiny.
 8. Zrakové poškodenie: výskyt „múch“ a „plášťov“ pred očami (pri normalizácii hladín glukózy v krvi tento príznak zmizne).
 9. Prudká strata hmotnosti (menej často – prírastok) bez zjavného dôvodu. Navyše, chudnutie sa často pozoruje na pozadí zvýšenej chuti do jedla.

Všimli ste si, že pol hodiny po občerstvení s ľahkými uhľohydrátmi (najmä pri potravinách s vysokým obsahom cukru) máte „chuť k jedlu“?

Prečo? Vaše telo prežíva glykemický stres vyvolaný prudkým zvýšením hladiny glukózy v krvi v dôsledku používania výrobkov obsahujúcich cukor (buchty, čokoládové tyčinky). Pre jeho spracovanie telo začne intenzívne vytvárať hormón inzulín, ktorý rýchlo štiepi uhľohydráty. Výsledkom je, že hladina cukru prudko klesá a objaví sa pocit hladu, ktorý opäť uspokojíme rýchlymi sacharidmi. Telo na to reaguje ďalším prudkým poklesom glukózy a jej rýchlym poklesom krvi. Ukázalo sa, že začarovaný kruh, lámanie je ťažké, ale celkom možné. Ako?

Najprv minimalizujte príjem rýchlych uhľohydrátov.

Po druhé, ak sa objaví aspoň jeden z vyššie uvedených príznakov, navštívte endokrinológa, ktorý ponúkne vykonanie krvného testu na hladinu glukózy alebo podstúpi test na toleranciu glukózy s „záťažou“. Toto pomôže včas diagnostikovať prediabetes a diabetes.

Hladinu glukózy v krvi môžete určiť doma pomocou glukometra, treba však pamätať na to, že chyba tejto metódy je asi 15%.

Hladina cukru v krvi

U zdravého človeka nalačno sa hladina glukózy v krvi môže pohybovať medzi 3,3 – 5,5 jednotkami (mmol / l).

V tomto prípade je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že hodinu po jedle postupne stúpa hladina cukru v krvi a dosahuje známku 8 až 9 jednotiek, čo je celkom bežné. Po 2 hodinách po jedle indikátor glykémie klesá a normálne by nemal prekročiť 7,8 jednotiek.

Ak je hladina glukózy v krvi po jedle v rozmedzí 7,8 – 11,1 jednotiek, naznačuje to vývoj prediabetov. Pri jedle nad 11,1 mmol / l sa stanoví diagnóza diabetes mellitus.

Glukóza mmol / na liter krvi (nalačno)Výsledky 1 hodinu po jedleVýsledky 2 hodiny po jedleStav / diagnostika
3,3 – 5,5Až 8,97.8norma
05 / 5-7 / 69,017,8-11,1prediabetes
> 6.7> 9.9> 11.1Diabetes mellitus

Ako sa vysporiadať s vysokým obsahom cukru v krvi? A je možné sa obísť bez užívania drog? Budeme o tom hovoriť ďalej.

Ako doma znížiť hladinu cukru bez liekov?

Začnime s hlavnou vecou: NEDOSTATOČNÉ okamžite znížiť hladinu cukru v krvi bez užívania hypoglykemických liekov!

Navyše pri stredne ťažkých a ťažkých formách diabetes mellitus môže absencia liekovej terapie vyvolať hypoglykemické kómu, ktoré, pokiaľ sa nelieči, môže viesť k smrti pacienta.

Ale s malou odchýlkou ​​ukazovateľov glukózy v krvi je celkom možné uchýliť sa k osvedčeným ľudovým liečivám, ktoré v kombinácii so stravou a miernou fyzickou aktivitou pomôžu normalizovať hladinu cukru v krvi a udržia svoje hodnoty v normálnych medziach.

Bobkový list

Na prípravu infúzie znižujúcej cukor je potrebné umiestniť 8 listov do termosky a naliať 300 ml vriacej vody.

Nápoj sa podáva vylúhovaním počas 4 hodín.

Pije sa infúzia 100 ml trikrát denne počas troch dní a potom sa uskutoční dvojtýždňová prestávka.

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition, konzumácia 2 g bobkového listu denne po dobu jedného mesiaca znižuje hladinu glukózy v krvi až o 30% a celkový cholesterol o 24%. Na konci tohto článku nájdete odkaz na štúdiu.

Hypoglykemický účinok bobkových listov je spôsobený prítomnosťou éterického oleja v nich, ako aj fytochemikálií, ktoré zlepšujú metabolizmus glukózy a inzulínu. Polyfenoly v zložení bobkových listov sa aktívne podieľajú na vylučovaní inzulínu, čo vám umožňuje kontrolovať hladinu glukózy v krvi a zabrániť prudkému zvýšeniu.

Kefír so škoricou

Na zníženie hladiny glukózy v krvi sa odporúča vypiť koktail kefíru a škorice raz denne (najlepšie ráno, pred raňajkami).

Veľmi ľahko sa pripraví: v 250 ml 1,5% kefíru je potrebné pridať lyžičku škorice bez kopca, ktorá je asi 3 g.

Kefír so škoricou zlepšuje metabolizmus, znižuje hladinu glukózy a „zlého“ cholesterolu v krvi.

Nepáči sa vám kefír? Škoricu môžete riediť v pohári teplej vody alebo pridať do čaju. Zároveň by ste mali začať používať 1 g korenia denne a postupne zvyšovať jeho množstvo na 6 g bez vedľajších účinkov.

V jednej štúdii členov American Diabetes Association, ktorej výsledky boli uverejnené v časopise Diabetes Care, sa zistilo, že konzumácia škorice na lačný žalúdok u pacientov s cukrovkou typu 2 v množstve 1 až 6 g za deň počas 40 dní znižuje hladinu zlého cholesterolu o 7 – 27%, glukóza – o 18 – 29% a triglyceridy – o 23 – 30%. Na konci tohto článku nájdete odkaz na štúdiu.

Najlepšie je použiť škoricu v tyčinkách a na čerstvo si ju namlieť.

Preto nešetrite peniazmi a získajte skutočnú cejlónovú škoricu v tyčinkách, ktoré pred použitím s mlynčekom na kávu rozomeleteP

Pohánka s kefírom

Pohánka má priemerný glykemický index, takže v miernom množstve je to nielen možné, ale malo by sa konzumovať aj pri vysokej hladine glukózy v krvi.

Pohánka je bohatá na vitamíny B, mangán, kyselinu listovú, železo, fosfor a ďalšie stopové prvky, ktoré:

 • prispieva k posilneniu stien krvných ciev
 • odstránenie škodlivého cholesterolu
 • stimulovať krvný obeh

Kefír tiež zlepšuje vstrebávanie týchto stopových prvkov a, čo je dôležité, neovplyvňuje hladinu cukru v krvi.

Ponúkame vám 2 možnosti jesť pohánky s kefírom na zníženie hladiny cukru v krvi.

Možnosť č. 1

 • 2 lyžice pohánky umyte, osušte a pomeľte v mlynčeku na kávu alebo v mixéri.
 • Výsledný prášok nalejte do 250 ml nízkotučného kefíru.
 • Necháme v chladničke 10 – 12 hodín.
 • Nápoj pijeme 30 minút pred jedlom dvakrát denne – ráno a večer.

Možnosť č. 2

 • Umyte 1/3 pohánky pohára a nalejte pohár 1% kefíru.
 • Necháme v chladničke 8 – 10 hodín.
 • Jesť pohankovú kašu s kefírom na raňajky.

Vajcia s citrónom

Na prípravu hypoglykemického činidla potrebujete jedno surové vajíčko (môžete ho nahradiť 4 – 5 prepeličími vajcami) a jeden citrón:

 • Vajce rozšľaháme.
 • Umyte citrón.
 • Nakrájajte citrus na dve polovice a vytlačte 50 ml šťavy.
 • Vajce zmiešajte s citrónovou šťavou.

Zmes vajec a citróna sa užíva raz denne pol hodiny pred jedlom.

Režim je nasledujúci: 3 dni užívame liek, tri dni – nie, potom opäť trojdňové použitie a opäť trojdňovú prestávku. Trvanie kurzu je 1 mesiac.

Takéto kurzy sa môžu vykonávať s dobrou toleranciou 4-5 krát ročne.

Tento produkt uspokojuje hlad, saturuje telo bielkovinami a jemne normalizuje hladinu cukru v krvi vďaka organickým kyselinám obsiahnutým v citróne. Neutralizujú nadbytočné množstvo glukózy v krvi.

Jablčný ocot

Acetická tekutina pomáha znižovať chuť do jedla, zvyšuje tvorbu žalúdočnej šťavy, normalizuje metabolizmus uhľohydrátov a stabilizuje hladinu glukózy v krvi.

Na prípravu hypoglykémie je potrebná 1 lyžica zriedeného jablčný ocot v pohári teplej prevarenej vody.

Dôležité! Liek nemôžete piť na lačný žalúdok, aby ste zabránili rozvoju vedľajších účinkov a popáleninám sliznice. Z rovnakého dôvodu sa po konzumácii odporúča konzumovať akýkoľvek ľahko stráviteľný produkt.

Bez ohľadu na to, ktorá z navrhovaných možností sa rozhodnete znížiť hladinu glukózy v krvi, VŽDY konzultujte so svojím endokrinológom, ktorý bude brať do úvahy všetky dostupné kontraindikácie!

Nakoniec nezabudnite, že na kontrolu ukazovateľov hladiny glukózy v krvi musíte v prvom rade dodržiavať diétu, nezabudnite na každodennú miernu fyzickú aktivitu a dobre si oddýchnite!

ZDROJ: infoniac.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>