Ak máte doma túto rastlinu v žiadnom prípade sa jej nevzdávajte a pokojne ju ešte namnožte. Keď zistíte, aké je jej využitie, budete ju rozmnožovať jedna radosť

V mnohých domácnostiach je táto rastlina veľmi populárna, ale ľudia neraz nepoznajú jej blahodárne účinky. Okrem toho, že je nenáročná na pestovanie, dokážete ju ľahko rozmnožiť, je príjemná a pekná na pohľad a okrem toho lieči. Viete o akej rastline je reč?

Rastlina z rodu Crassula je u nás známa predovšetkým ako Tlustice. Zaraďujeme ju do čeľade Crassulaceae a názov pochádza z latinčiny, v doslovnom preklade znamená niečo ako „tučnučký“. Predstaviteľov tohto rodu je veľmi veľa, najčastejšie ju však pestujeme v tejto podobe a tá sa nazýva Crassula ovata. Poďme ale ďalej. Od pradávna ju ľudia nazývali strom peňazí, pretože podľa legiend prinášala do domácnosti prosperitu. V našich končinách ju podľa odborníkov pestujeme už viac ako 150 rokov, ale jej korene siahajú do ďalekej Afriky.

Okrem legiend však výskumy tejto rastliny poukazujú na jej liečivé účinky. Stále častejšie ju odporúčajú aj lekári, a to najmä pre jej mimoriadne silné protizápalové, antibakteriálne a dokonca antivírusové účinky. Pozrime sa, čomu všetkému dokáže pomôcť šťava z tučnolisty.

Prvou pomocou pri ľahších zraneniach je rozhodne Tlustice. Pomáha pri tlmení bolesti po výrone, rezných ranách, modrinách, vredoch, ale aj kožných popáleninách. Prikladajte si na zranené a boľavé miesta po týchto úrazoch šťavu z tučnolisty. Zaistite gázou alebo obväzom a nechajte pôsobiť aspoň 3-4 hodiny. Bolesť začne po chvíli ustupovať. V tom horšom prípade vám pomôže aspoň kým neprídete k lekárovi.

Problémy s kĺbmi

Šťava z listov tučnolisty účinkuje najmä pri artritíde a artróze. Namažte si na noc boľavé kĺby šťavou z tučnolisty a ľahko previažte gázou alebo nechajte pôsobiť voľne. Ráno sa nebudete prebúdzať s takými bolesťami ako predtým.

Bolesť v krku

Pri angíne a bolestiach hrdla pomáha kloktanie šťavy z tučnolisté zmiešanej s vodou. Ráno si pripravte vodu na kloktanie z približne 10 listov tučnolisty, ktoré vylisujte alebo poriadne vyžmýkajte do jednej pohára vody a kloktajte 5-6 krát za deň.

Rýchlo sa zbaviť oparov, kútikov či oparu pomáha Tlustice. Len si opar niekoľkokrát denne potierajte a uvidíte, ako rýchlo sa začne boliestku sušiť. Niektorí ľudia si šťavu z tučnolisty dávajú na opary i pomocou vaty, ktorú z jednej strany namočí do šťavy z tučnolisty a prelepí papierovým leukopastom.

Hemoroidy

Ak vás trápia nepríjemné vonkajšie hemoroidy skúste tento experiment. Môže pomôcť a nemusia, pri hemoroidoch závisí účinky tučnolisty aj od intenzity a veľkosti hemoroidov. Každopádne si skúste jeden Tlustice prerezať vodorovne, aby ste získali čo najväčšiu plochu a priložte na boľavé miesto pri konečníku. Ak vaše hemoroidy nie sú veľké, úľava by mala prísť okamžite.

Vredy žalúdka a dvanástnika

Ak vás trápia žalúdočné vredy a vredy dvanástnika, skúste si každé ráno nalačno opatrne požuť umytý list tučnolisty. Dávajte pozor, aby ste list nezjedli, ide len o šťavu. Nerobte to častejšie ako raz za dva týždne.

Poznali ste účinky nenápadného tučnolisty alebo ste o nich počuli prvýkrát? 

ZDROJ:takprosto.cc

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>