Ak máte často kŕče v nohách, toto je to, čo vám vaše telo chce povedať

Často máte kŕče v nohách, to je to, čo vaše telo chce povedať. To je dôležitý ukazovateľ zdravia.

Každý z nás mal alebo neskôr sa stretne s kŕčmi v nohách – náhle, bolestivé a najčastejšie nedobrovoľné kontrakcie jedného alebo viacerých svalov.

Zvyčajne kŕče v nohách: svaly zadnej časti tela a prednej a zadnej časti stehna trpia. Ale niekedy aj kŕče ovplyvňujú svaly ramien, zápästia, brušnej steny a ramenného opasku.

Vo väčšine prípadov to lekári považujú za chorobu, hoci bolestivú, ale neškodnú. Najmä ak je svalový kŕč jednorazový a netrvá dlho.

Existujú však kombinácie príznakov, ktoré vyžadujú neodkladnú návštevu lekára

Odkiaľ pochádza svalový kŕč, to veda nemá úplne jasno. Často nie je príčina nikdy stanovená. Existujú však situácie, ktoré často predchádzajú kŕču. 

Tu je 5 najčastejších príčin kŕčov

1. Svalové preťaženie

Kŕče sú často výsledkom príliš energetického prístupu k cvičeniam v posilňovni. Strečing a ďalšie mikrotraumy vznikajúce v procese hojenia môžu byť sprevádzané nielen bolesťou (predpätím), ale aj svalovými kŕčmi.

2. Cirkulačné poruchy

Klasickým príkladom je tunelový syndróm. Vzhľadom na neustále pevnú a neprirodzenú polohu zápästia v svaloch je krvný obeh narušený. Dôsledkom toho môže byť bolesť a svalová slabosť, ako aj záchvaty.

Ďalšie typické príčiny porúch obehu sú zlá obuv a nesprávna poloha v spánku. Tuhé ruky, nohy, krk – to všetko je tiež znakom zhoršeného krvného obehu a môže v noci spôsobiť kŕče.

3. Prehriatie a dehydratácia

Nezáleží na tom, čo je spôsobené prehriatím: letné teplo, intenzívna fyzická námaha alebo vysoká teplota. Hlavná vec spočíva v tom, že spolu s uvoľneným potením stráca telo nielen vlhkosť, ale aj elektrolyty potrebné na správny prenos nervových impulzov. Svaly reagujú na to vrátane kŕčov. Nedostatok draslíka, vápnika alebo horčíka môže sťažiť uvoľnenie svalov. A to tiež vedie ku kŕčom.

5. Choroby a lieky

Svalové kŕče často sprevádzajú choroby, ako je cukrovka, ochorenie obličiek a poruchy štítnej žľazy. Môžu tiež pôsobiť ako vedľajší účinok pri užívaní určitých liekov – najmä diuretík, ako aj liekov na liečbu angíny pectoris, osteoporózy a Alzheimerovej choroby.

Ako sa zbaviť kŕčov?

Našťastie, zbavenie sa kŕčov vo väčšine prípadov je veľmi jednoduché. Tu sú niektoré účinné spôsoby:

1. Napnite postihnutý sval

Napríklad, kŕče na nohách možno odstrániť takto: Posaďte sa, narovnajte nohy a vytiahnite ponožku postihnutej končatiny smerom k vám.

2. Použiť kompresiu

Pripevnite na sval namočený v teplej vode uterák s vykurovacím telesom. Môžete si vziať teplý kúpeľ alebo urobiť hydromasáž tým, že nasmerujete prúdy vody zo sprchy na kŕč svalov.

Nemenej účinný a chladný. Omotajte vrecko na ľade v uteráku a jemne masírujte sval.P

3. Vezmite lieky proti bolesti

Napríklad ibuprofén. To tiež pomôže uvoľniť kŕč.

Tu sú hlavné spôsoby, ako zabrániť svalovým kŕčom

  • Pite viac vody, aby ste zabránili dehydratácii.
  • Nezneužívajte alkohol. Okrem iného je to silný diuretikum a vyvoláva straty tekutín.
  • Zohrievajte pravidelne, aby ste predišli problémom s obehom.
  • Noste pohodlnú obuv.
  • Snažte sa vyhnúť sa stresu a nervovej námahe. Musíte mať správny odpočinok a spať.
  • Uistite sa, že vaša strava je kompletná a obsahuje potraviny bohaté na draslík, horčík a vápnik: mliečne výrobky, obilniny, byliny, orechy atď.
  • Ak je to potrebné, zoberte minerálne komplexy a doplnky, ale len po konzultácii s lekárom.

Pamätajte na tieto tipy – a zachráňte sa pred zbytočným utrpením!

ZDROJ:dlyadushy.ru

You Might Also Like

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>